Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ich ofiara nie poszła na marne!

 
Elbląg, Ich ofiara nie poszła na marne!
(fot. Anna Dembińska)

Mieli odwagę realizować marzenie o wolnej, suwerennej Polsce. Działając w podziemiu, narażali swoje życie walcząc o niepodległość Ojczyzny. Wielu z nich zginęło, inni przez lata byli piętnowani. Dziś (1 marca) pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego elblążanie złożyli hołd „Żołnierzom Wyklętym”. Zobacz zdjęcia. 

Pamięć o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia przez długie lata była deptana. Cztery lata temu postanowiono tę pamięć przywrócić. Odtąd dzień 1 marca poświęcony został pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś w południe władze Elbląga, przedstawiciele służb mundurowych, żołnierzy Wojska Polskiego, przedstawiciele elbląskich instytucji, organizacji, stowarzyszeń i ugrupowań politycznych, a także młodzież szkolna zebrali się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, by uczcić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
     - Żołnierze niezłomni musieli wystąpić przeciwko okupantowi, przeciwko tym, którzy okupantom służą – zabrał głos ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Koło” w Elblągu. - Była to sytuacja rozpaczliwa, gdyż nie było możliwości przewidzenia tego, co wkrótce nastąpi. Żołnierze niezłomni szli i ginęli. Dzisiaj wydobywamy ich spod cmentarzy, gdzie leżą ich połamane kości. Chwała tym żołnierzom niezłomnym!
     Ksiądz infułat wyraził także nadzieję, zwracając się do licznie przybyłej na obchody uroczystości elbląskiej młodzieży, że idąc za przykładem żołnierzy niezłomnych będzie ona w przyszłości służyć Ojczyźnie i bronić jej w chwili zagrożenia suwerenności.
     - Ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem szacunku dla żołnierzy, którzy walczyli z sowietyzacją Polski, za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych – z takimi słowami zwrócił się do zebranych Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Swoją walkę o wolną ojczyznę wielu z nich przepłaciło życiem lub wieloletnim napiętnowaniem. Rehabilitacja tych żołnierzy przyszła późno, ale fakt, że tu dziś jesteśmy pokazuje, że ofiara, którą oni złożyli, nie poszła na marne.
     - Przez długi czas pamięć o działaniach podziemia niepodległościowego była deptana – dodała Grażyna Kluge, wicewojewoda warmińsko-mazurski. – O żołnierzach wyklętych można było mówić szeptem lub nie można było mówić wcale. Czyn żołnierzy niezłomnych jest dziedzictwem naszej trudnej historii, dziedzictwem, które zobowiązuje do pamięci. Walczymy o ich dobre imię, by na zawsze zdjąć z nich piętno wyklętych.
     Po wysłuchaniu okolicznościowych przemówień nastąpił apel pamięci. Pamięć żołnierzy uczczono także salwą honorową oraz złożeniem kwiatów.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ich pamięć została z tym zgodze się ale czy na marne nie poszła ? Wiadomo teraz wojny nie ma ale do konca przekonany nie jestem. Raczej wielka fala emigracji do innych krajów oznacza ze Polacy za ojczyznę wybierają inny kraj za pokolenie czy dwa nikt tam o Polce nie będzie pamiętał. Walczyli i zostali bohaterami. ale trud daremny ich. Wywalczyli kraj z którego wszyscy uciekają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 4
  (2015-03-01)
 • zdjecie nr. 7 - reakcja zniesmaczonych bufonow na wykrzykiwane hasla o BOGU HONORZE I NARODOWEJ OJCZYZNIE przez miejscowych kibicow i patriotow!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  PiotrPolak(2015-03-01)
 • cześć i chwała !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  Barttttt(2015-03-01)
 • Załatwianie prywatnych spraw przy okazji tego typu świąt to arogancja i brak szacunku w stosunku do ludzi którym to święto jest dedykowane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2015-03-01)
 • Jak można obchodzić święto terrorystów walczących z terrorystami, to możliwe tylko w Polsce, pa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 14
  (2015-03-01)
 • 4 wpisy tego samego desperados.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-03-01)
 • mam 70 lat. Pamiętam z rozmów moich Rodziców, że nie było to wszystko tak jednoznaczne z punktu widzenia ludzi żyjących na wsi lubelskiej w tym czasie. Przydałyby się dokumenty z tamtego okresu, zapewne trudne i niewygodne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  (2015-03-02)
 • Wroblewski wiadomo jaka jest twoja przeszlosc - Dlaczego nie wywieszono flag na ulicach skoro to SWIETO PANSTWOWE !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  redisbad(2015-03-02)
 • terroryści to ciebie śmieciu zrobili i urodzili
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2015-03-02)
 • cytujecie Popaprańców i zielonych [jedna banda]ale ich nikt nie słuchał. Słuchali ks. Józefczyka, Wilka i kibiców Olimpii. A komuchów z SLD nie było oni tylko chodzą pod ruskie pomniki, cza tych sprzedawczyków na ruskim żołdzie[ V kolumnę]zdelegalizować!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  (2015-03-02)
 • Zagmatwana ta nasza, ,historia, ,. .. kto przy władzy ma własnych. .. .. , ,świetych, ,. .. .. a ludzie jak w, ,Milczeniu owiec, ,. .. dają się przerabiać na, ,armatnie mięso, ,. .. .. Proszę popatrzyć na dzisiejsze społeczeństwo. .. .ile w nim bierności, chłamu, bylejakości i zwykłego wygodnictwa. Teraz nas wkręcają w amerykańską imprezę przeciw Rosji. Oligarchowie ukraińscy wywiezli co sie dało na zachód i postawili im warunek, ,majdanowego przejęcia władzy, ,. .. . I ędzie tak jak u nas wszystko w obcych rekach. .. .no bo co jest POLSKIE? A chłystki i renegaci, ,górą, ,. .. .. nie utuleni w bulu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2015-03-02)
 • a kto ci leb przekrecił na wszchód. .. nasi własciciele to zachód i pejsy. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  (2015-03-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Glass
Clinex Stronger
Clinex M9 Strong
Clinex Dispersion Soft