Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

In memoriam

Pod koniec września zakończy się konserwacja ośmiu barokowych epitafiów z elbląskiej Galerii El.

Epitafia znajdują się w krużganku i na murach średniowiecznego, podominikańskiego kościoła, w którym mieści się Galeria El, oraz na szczątkach muru otaczającego teren wokół kościoła. Podobne epitafia znajdują się w Gdańsku, jednak - jak mówi prowadzący prace toruński konserwator zabytków Szymon Jóźków - ich elbląski zespół należy do największych i najpiękniejszych.
     - Tablice wykonane są z kamienia, a ich architektoniczne, dekoracyjne obramienia ze spotykanego w północnej Polsce piaskowca gotlandzkiego, literki były złocone lub malowane, tak, aby były widoczne na tle całej płyty – wyjaśnia konserwator.
     Poświęcone elbląskim dostojnikom epitafia pochodzą z XVII i XVIII wieku i związane są z obecnością w Elblągu angielskiej Kompanii Wschodniej. Przez niemal pół wieku, do roku 1628, Elbląg był główną angielską faktorią handlową w strefie Bałtyku.
     Z epitafiami na zewnątrz kościoła czas nie obszedł się łagodnie.
     - Konserwacja polegać będzie na oczyszczeniu i sklejeniu popękanych elementów, odtworzone zostaną elementy zniszczone, wzmocniony zostanie cały materiał kamienny, liczę też, że uda się odtworzyć napisy – mówi Szymon Jóźków, zapewniając, że po zakończeniu konserwacji epitafiów, okolice Galerii El staną się jednym z najpiękniejszych zakątków Elbląga.
     Pieniądze na prace konserwatorskie - prawie 115 tysięcy złotych - przekazało ministerstwo kultury i Generalny Konserwator Zabytków.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Wreszcie w Galerii El będą przynajmniej rzeczy dla których warto się tam wybrac. Ciekawy tylko jestem, kiedy zostaną dostępne dla publiczności epitafia w bocznej nawie kościoła, w którym teraz niestety mieści się Galeria? Kiedyś tam byłem, i był tam magazyn jakiś gratów. Zupełnie jak w Sowietach.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Prusak(2003-08-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy