UWAGA!

Jak von Balk Elbląg zakładał

 Elbląg, Hermann von Balk wjechał na starówkę na koniu
Hermann von Balk wjechał na starówkę na koniu (fot. DK)

Kim był Hermann von Balk? - Założycielem naszego miasta – mówi zapytany przeze mnie przechodzień. – Nie mam zielonego pojęcia, ale nazwisko brzmi z niemiecka – odpowiada drugi. Każdy elblążanin powinien wiedzieć, że 778 lat temu to właśnie ten mistrz krajowy zakonu krzyżackiego zapoczątkował budowę Elbląga. Dziś przypomniała o tym inscenizacja podczas Elbląskiego Święta Chleba. Zobacz zdjęcia.

Wojska krucjaty Hermanna von Balk zmierzały dziś w kierunku Elbląga i przeszły ulicami Starego Miasta. A wszystko dzięki Bractwu Rycerzy Ziemi Sztumskiej, którzy wraz z innymi miłośnikami średniowiecznej historii z Golubia-Dobrzynia, Elbląga i Starogardu Gdańskiego, ubrani w średniowieczne stroje, ruszyli na podbój naszych ziem.
       – Zajmujemy się naszą regionalną historią, jeśli chodzi o średniowiecze – opowiada Arkadiusz Dzikowski, mistrz Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej. - Dokonujemy prób rekonstrukcji strojów i uzbrojenia, organizujemy imprezy promujące wydarzenia charakterystyczne dla tego okresu. Dosyć długo zajmowaliśmy się okresem wieku XV. Głównym wydarzeniem tamtego okresu jest bitwa grunwaldzka, ale robimy też wiele innych. Uczestniczymy również w imprezach zagranicznych datowanych mniej więcej na ten sam okres. W ostatnim jednak czasie zajęliśmy się, między innymi pod wpływem Elbląga, wiekiem XIII i okresem krucjat pruskich, czyli wypraw krzyżowych do Prus.
       Elblążanie mieli dziś okazję zobaczyć przemarsz wojsk armii pruskiej, czyli tej która broniła swojej osady, i wojsk krzyżowych Hermanna von Balka, które przybyły w te rejony, być je podbić. Wyprawa na Elbląg była kolejnym etapem krucjaty prowadzonej przez mistrza krajowego. W wyniku strać z plemionami pruskimi w 1237 roku została tutaj założona osada i od tamtego czasu rozpoczyna się historia Elbląga.
       – Po założeniu Torunia, Chełmna, Kwidzyna i Sztumu przyszedł czas na Elbląg – mówi Arkadiusz Dzikowski. - Później na przełomie XIII i XIV wieku krucjaty ruszyły bardziej na wschód.
       To jeszcze nie koniec historycznych inscenizacji. W sobotę (12 września) o godz. 18 na Wyspie Spichrzów odbędzie się bitwa między wojskami von Balka i Prusami, a w niedzielę o godz. 17.30 na Placu Katedralnym inscenizacja na temat „Nadania praw miejskich Elblągowi”.
      
dk

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Redakcjo to był po prostu Herman Balk bez żadnego "von" facet pewnie nawet nie wiedział że jest niemcem! Nie powtarzajcie nazistowskich herezji!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    5
    znafca(2015-09-11)
  • Faktycznie. Nie było "von" przed nazwiskiem Hermanna Balka. I ta inscenizacja kłóci się z prawdą historyczną. Bo akurat Mistrz Krajowy Zakonu Krzyżackiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - Hermann Balk aktywnie współdziałał z Polakami w walkach przeciwko pogańskim Prusom. Dowodem na to była między innymi Wielka Bitwa Nad Dzierzgonią zimą 1233/1234.
  • Fajne" legendy i opowieści z Elbląga i okolic" - można poczytać młodym
  • Facet, który zapoczątkował ponad 700-letnie zagrożenie Polski od północy (m. i. rozbiory) nie powinien być idolem Elbląga
  • erg. - co ty za herezje tu wypisujesz? Ten krzyżak od samego początku spiskował przeciwko Polakom (było o tym m. in. na głównym źródle komorowskiego - wikipedii - ale pewnie takie nowe histeryki jak erg. doprowadziły do skasowania niewygodnej prawdy, aby móc sobie teraz herezje wygadywa - jednak są na ten temat także inne źródła - i nie zaprzeczycie też temu, że krzyżacy zostali sprowadzeni przez Polaków aby ujarzmić prusów i mieli zakaz budowania na ich ziemiach miast i przejmowania ziem - ten zakaz szybko złamali i założyli państwo krzyżackie, które od początku było wrogie Polsce - Balk był jednym z pierwszych, którzy działali przeciwko Polsce!
  • Balk Elbląga nie założył ponieważ tu już od kilku wieków mieszkali ludzie tylko dał nazwę naszemu miastu. Logicznie myślący zdają sobie sprawę, że nasze miasto nie powstało na polu lecz na terenie zabudowanym przez tubylców.
  • Proszę o źródła historyczne tego zakazu.
  • Truso było gdzie indziej. Tam jest teraz pole. Elbląg taki jaki jest teraz lokowanie na surowym kożeniu i pierwszymi osadnikami byli ludzie sprowadzeni tu przez Balka.
Reklama