Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Ojczyznę kochać trzeba i szanować.

Jeden zamiast sześciu

Elbląg, Jeden zamiast sześciu fot. AD

Mam tę satysfakcję, że jako autor projektu będę występował jako sprawozdawca komisji, będę prezentował ten projekt w drugim czytaniu na posiedzenie Sejmu. Jest to największe przedsięwzięcie legislacyjne, które Sejm zrealizował, przypuszczam, od czasu tych słynnych trzech reform – administracyjnej, zdrowotnej i emerytalno-rentowej – powiedział poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski na wczorajszej (17 listopada) konferencji prasowej.

W poniedziałek (15 listopada) Sejmowa Komisja Nadzwyczajna zakończyła prace nad Kodeksem Wyborczym. Kodeks unifikuje przepisy wszystkich obowiązujących do tej pory ordynacji wyborczych. Jeśli zostanie przyjęty przez Sejm, nie będzie już sześciu ordynacji, tylko w jednym akcie prawnym będą zawarte wszystkie rozstrzygnięcia dotyczące wyborów do Sejmu, Senatu, Prezydenta RP, do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, bezpośrednie na wójta, burmistrza i prezydenta oraz do Europarlamentu.
     
      Kodeks Wyborczy proponuje
     
Kodeks wprowadza parytety. Mają obowiązywać od następnych wyborów, najpewniej będą to wybory parlamentarne w przyszłym roku.
– Po uzyskaniu konsensusu z klubami oraz wnioskodawcami wprowadziliśmy zapis, że w każdych wyborach proporcjonalnych – do Sejmu, rad gmin, powiatów, województw oraz do Parlamentu Europejskiego – na każdej z list musi być co najmniej 35 procent przedstawicieli każdej z płci – mówi Witold Gintowt-Dziewałtowski. – W sytuacji, gdy komitet wyborczy złoży projekt listy kandydatów na radnych gminnych albo do Sejmu, gdzie nie będzie tych 35 procent, komisja wyborcza odmówi zarejestrowania takiej listy i zwróci komitetowi celem jej poprawienia. Jeśli komitet wyborczy tego nie zrobi, nie zarejestruje listy kandydatów.
     We wszystkich wyborach, jakie kiedykolwiek będą się w Polsce odbywały, głosowanie będzie trwało od godziny 6 do godziny 20, czy to będą glosowania jedno-, czy też dwudniowe.
– Wprowadziliśmy możliwość zarządzenia przez osobę zarządzająca wyborów dwudniowych – dodaje poseł. – Podejrzewamy, że może to dotyczyć wyborów do Parlamentu Europejskiego, Sejmu, Senatu i Prezydenta RP. Mało prawdopodobne jest to przypadku wyborów do organów samorządu terytorialnego, tym niemniej taka ewentualność pozostaje.
     Osoby niedowidzące będą mogły korzystać z kart do głosowania wydrukowanym alfabetem Braille’a.
     Zachowana została instytucja pełnomocnika wyborczego dotycząca osób, które przekroczyły 75 rok życia i osób niepełnosprawnych.
     Projekt przewiduje jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu (dziś są to okręgi dwu-, trzy- i czteromandatowe). Ma być sto okręgów jednomandatowych. – Być może w drugim czytaniu zostanie zgłoszona poprawka, która będzie przywracała stan obecny – zastrzega jednak Witold Gintowt-Dziewałtowski.
– Rozważaliśmy bardzo długo dwie możliwości, których ostatecznie nie przyjęliśmy – opowiada poseł – głosowanie korespondencyjne i głosowanie przez Internet. Jeśli chodzi o to drugie, w Europie nie ma praktycznie takich przypadków, może poza Estonią, ale tam udział internautów w wyborach jest znikomy. Poza tym ten pomysł budzi bardzo duże wątpliwości, wiążą się one z możliwością wielokrotnego głosowania przez internautę, występuje też możliwość niezachowania tajności głosowania. Trzeci argument przeciw jest taki, że głosowanie przez Internet wymagałoby zastosowania podpisu elektronicznego, co jest dodatkowym kosztem wyborcy i przez to budzi duże wątpliwości konstytucyjne.
     To tylko niewielka część rozstrzygnięć, Kodeks Wyborczy to bardzo obszerny dokument. Jego drugie czytanie odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, między 23 a 26 listopada.
     
– Mam satysfakcję po pięciu latach pracy nad tym kodeksem, że jest to mój projekt, że będę jego sprawozdawcą – podsumowuje Witold Gintowt-Dziewałtowski. – Chciałbym go dedykować mojemu miastu. Tu, w Elblągu, uczyłem się samorządności, tu byłem prezydentem miasta, radnym Rady Miasta, radnym sejmiku wojewódzkiego. Moje doświadczenie samorządowca zaczęło się tutaj. Prawdę mówiąc, do dzisiaj, obserwując funkcjonowanie samorządów terytorialnych, w jakimś sensie wzorcem są te zdarzenia, które miały miejsce w Elblągu. To, co w rezultacie zostało zapisane w Kodeksie Wyborczym, a musi jeszcze przyjąć Sejm, to są doświadczenia Elbląga i skutki tych doświadczeń.
     

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jak patrzę na Pana Dziewałtowskiego i na pogodę za oknem to tacy podobni mi się wydają. Szarzy, złośliwi, nieprzyjemni dla zwykłego człowieka. NIE, NIE, nie dla Dziewałtowskiego i nie dla takiej pogody za oknem. Elblążanie, dokonujcie wyboru pomiędzy Nowaczykiem, Wilkiem i Słoniną. Reszta na śmietnik historii. Pan poseł przez pryzmat Warszawki patrzy na Elbląg i jest święcie przekonany że dla tego miasta jest zbawieniem. Otóż tak nie jest. Osobiście myślałem, że lewica wystawi jakiegoś dobrego kandydata, teraz jednak rozumiem działania wyborcze Słoniny, i na niego zagłosuję. Zrobię to w proteście przeciwko kandydatowi lewicy. Słonina pracuje dla tego miasta, nie obiecuje gruszek na wierzbie, jak pozostali kandydaci (może za wyjatkiem Wilka)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  malborofan(2010-11-18)
 • Projekt przewiduje 1-mandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu (dziś są to okręgi 2-, 3- i 4-mandatowe). .Być może w drugim czytaniu zostanie zgłoszona poprawka, która będzie przywracała stan obecny. .. .. powinszować tow. posłowi poczucia satysfakcji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2010-11-18)
 • satysfakcji po pięciu latach pracy nad tym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2010-11-18)
 • A moim zdaniem tylko Witold Gintowt-Dziewałtowski zapewni spokój i rozkwit miasta. Zna się na robocie. Był wybrany 2-krotnie na najlepszego posła w Polsce. Teraz będzie najlepszym Prezydentem miasta w kraju !!!!!. Będziemy razem z rodziną na Pana głosować. Pozdrawiamy Panie Witoldzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wyborca z Elbląga(2010-11-18)
 • Popieram wyborcę z Elblaga !!!! Tylko Pan Witold !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mixik(2010-11-18)
 • Elbląg jak widzę (co mnie specjalnie nie dziwi) wybiera status quo - a więc miernotę i kontynuację ignorancji gospodarcze, która chyba tylko we wschodnim słowniku nazywana "przedsiębiorczością". Pięciu panów - w naborze jakiejkolwiek firmy spoza sfery politycznej i towarzystwa wzajemnej adoracji odpadłoby w pierwszym etapie rekrutacji z braku podstawowych atrybutów współczesnego przedsiębiorcy, którym niewątpliwie jest Prezydent. Czy miasto stać na taki eksperyment - obawiam się że nie, ale nie ja będę o tym decydował, choć żal straconych wielu lat w bylejakości i infantylnej gospodarce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MiejscowyAborygen(2010-11-18)
 • Ja tam nie jestem wielkim fanem pana Witolda ale jak patrzę na tą całą resztę imbecylów na czele z panem Nowaczykiem który już się popisał w sejmiku województwa nie robiąc kompletnie nic dla Elbląga, a teraz pisze do mnie w liście że zna angielski i wybuduje aqua park to modle się żeby pan Witold wygrał i uchronił Elbląg od kolejnych lat stagnacji i nie udanych rządów!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Partia Obietnic(2010-11-18)
 • Czy ktoś może potwierdzić, że PALIKOT będzie w eg na początku grudnia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
 • Mam nadzieję, że Pana reforma będzie udana, bo Buzka i jego ekipy to trzy niewypały (administracyjnej, zdrowotnej i emerytalno-rentowej).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  q111(2010-11-18)
 • Mam nadzieję, że elblążanie docenią profesjonalizm. Mam nadzieję, że Pan wygra.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wyborca(2010-11-18)
 • A jakie wnioski pan wyciągnął z przypisania nas do woj. szuwarowo-bagmiennego? Nigdy panu tego nie wybaczę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kropla(2010-11-18)
 • Wielu wyborców WGD nie zamieszcza swojej opinii na forum, ale na pewno wezmą udział w wyborach. Myślę, że Pan je wygra bo tak naprawdę jest to najlepsza kandydatura. Na mój głos też może Pan liczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z kwiatami
Obraz na dibond 300x60 cm - Owoce
Obraz na alupanelu 300x60 - Panorama
Fototapety do lekarza/dentysty