UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jest duża, głośna i żarłoczna (Opowieści z lasu, odc.116)

 
Elbląg, Żaba śmieszka
Żaba śmieszka (Fot. Rex/Wikimedia Commons)

 Jest, obok ropuchy szarej, jednym z największych krajowych płazów. Zamieszkuje głównie niziny, można ją spotkać nad brzegami jezior, dużych stawów, kanałów, starorzeczy, a nawet nad Zalewem Wiślanym. Dla żaby śmieszki koniec maja to ważny moment – czas godów.

 Ma dość grubą skórę, duży, zaokrąglony pysk i wyraźne fałdy na grzbiecie. Jak czytamy w Encyklopedii Leśnej grzbiet żaby śmieszki jest zwykle zielono-brunatny, z ciemnymi plamkami, choć zdarzają się osobniki o barwie brunatnej, bez widocznej plamistości.
       Zaliczana jest do największych, krajowych płazów. Mariusz Rybacki, w opracowaniu dla Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska, podaje, że samice osiągają wymiary od 7,3 do 13,5 cm, a samce od 6,7 cm do 11 cm.
       Żaba śmieszka opisywana jest przez przyrodników jako gatunek "żarłoczny".
       "(...) Poluje na lądzie i w wodzie. W pokarmie wodnym: pluskwiaki, kałużnice, pływaki, kijanki, na lądzie: pajęczaki, mięczaki, czasem małe kręgowce" – czytamy w Encyklopedii Leśnej.
       - Płaz ten prowadzi wodno- lądowy tryb życia. Jesienią, w październiku, zagrzebuje się w mule, na dnie zbiorników wodnych, gdzie spędza zimę. Budzi się w drugiej połowie kwietnia – opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       "Żaba śmieszka przystępuje masowo do godów w maju i czerwcu. Odbywa je w środowisku wodnym. Samica składa na powierzchniach wodnych roślin około 6 - 16 tysięcy jaj. Po kilku tygodniach, najczęściej w lipcu, wylęgają się z nich kijanki, które jesienią przeobrażają się w postać dorosłą. Ten duży płaz może dożyć nawet 20 lat" – czytamy na portalu ekologia.pl.
       - W trakcie godów u samców wykształcają się ciemne modzele na kończynach, które pomagają w przytrzymaniu samicy, a dzięki rozwiniętym rezonatorom wydają donośne odgłosy. Od nich wzięła się również nazwa gatunkowa tego płaza - uzupełnia Jan Piotrowski. 
       Żaba śmieszka jest gatunkiem chronionym.
      
       Fot. Rex/Wikimedia Commons
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Duża, głośna i żarłoczna,...to tak jak moja stara
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 3
  Monsz były(2018-05-27)
 • Samcom ludzkim też przydałyby się modzele na kończynach a przynajmniej niektórym przedstawivcelom tego gatunku. Ps. Śmieszka nie powinna jeść kijanek za duże pokrewieństwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2018-05-27)
 • @Monsz były - Dobre. Uśmiałem się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2018-05-27)
 • Duża, głośna i żarłoczna,...to tak jak moja stara
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 4
  Monsz były(2018-05-27)
 • Zastanawiające
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Rudolf Zukermeier(2018-05-28)
 • Dywizjon 303 - legenda powraca" to połączenie faktów, wspomnień, pamiątek z czasów II wojny światowej. Widzowie zaglądają przez ramię Marka Fiedlera i czytają razem z nim dziennik prowadzony przez asa myśliwskiego Mirosława Fericia, będący po części kroniką Dywizjonu 303. Wysłuchują wspomnień o dzielnych Polakach od jednego z bywalców (dziś już sędziwego wiekiem) baru znajdującego się na terenie dawnej bazy wojskowej w Anglii. Projekcji towarzyszyły rozmowy historyczne, które wprowadzały widza w temat, natomiast w klimat piosenka "Gdzie są kwiaty z tamtych lat" w wykonaniu aktorki Beaty Przewłockiej (polską wersję śpiewała Sława Przybylska, niemiecką upowszechniła Marlena Dietrich). Film to dobra lekcja historii dla młodszych pokoleń i przypomnienie legendy. Przypomnienie zasług i - niestety - tego, jaka polskich pilotów spotkała zapłata. "Tego zażądaliby polscy lotnicy w zapłacie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  Ghjjkkkiiiii(2018-05-28)
 • @Ghjjkkkiiiii - Co to ma wspólnego z żabami??!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  korala(2018-05-28)
 • @Monsz były - Stary, powtarzasz się, a to już może być nudne. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  ŻONA-Twojabyła(2018-05-28)
 • Ludzie, w sobotę uratowałam z beczki z wodą, u sąsiadów, ROPUSZKĘ !!! Taką 5,6 centymetrową. Mam nadzieję, że znów ropuchy zaczną się "pojawiać" częściej, bo z dziesięć lat ich nie było. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  DziałkowiczkazBielan(2018-05-28)
 • Czepiasz się pokrewieństwa, a w przyrodzie kanibalizm jest częsty. .. Weź te obrzydliwe ślimaki andaluzyjskie ("bezdomne", rude lub brązowe, duże, z "plamką" za głową po lewej stronie ciała) przywleczone do nas z Półwyspu Iberyjskiego. U nas NIC ich nie zje, one zaś są wszystkożerne (do tego pazerne), więc pobratymcami nie pogardzą, a nawet własnym gatunkiem (jeśli to nieżywy osobnik) - osobiście to zaobserwowałam na własnej działce. Mało co mnie brzydzi, ale one BARDZO !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  DziałkowiczkazBielan(2018-05-28)
 • @DziałkowiczkazBielan - To ślimaki afrykańskie Andaluzję tylko zaatakowały- nie żebym się czepiała;) Są też plagą w Niemczech więc w ich przenosinach pewnie maczały dzioba ptaki wędrujące.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2018-05-29)
Reklama