Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Już w najbliższy weekend będą rzeźbić w śniegu

Elbląg, Już w najbliższy weekend będą rzeźbić w śniegu Śniegowe dzieło (fot. AD - poprzednia edycja festiwalu)
Rek

W najbliższy weekend (8-9 stycznia), już po raz siódmy, Galeria EL zaprasza na Festiwal Rzeźby w Śniegu "Terytorium Bieli".  Dłuta, łopaty, piły i inne narzędzia niezbędne do tworzenia w śnieżnych bryłach chwycą w ręce m.in. artyści Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ich monumentalne dzieła będzie można podziwiać na dziedzińcu Galerii.

Pierwsza edycja Festiwalu Rzeźby w Śniegu miała miejsce w roku 2001. Pomysłodawcą, komisarzem i osobą odpowiedzialną za organizację imprezy był od początku elbląski rzeźbiarz Roman Fus, który wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Sympozjum „Snow Fest” w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych w latach 1996-1998. To właśnie tam dowiedział się, w jaki sposób przygotować wielkie bryły śniegu, z których powstają prace, a także o stosowanych w tej technice narzędziach. Organizowane od wielu lat Festiwale Rzeźby w Śniegu w Kanadzie i USA cieszą się ogromną popularnością i mają charakter trwającego miesiąc pleneru. Przez ten czas artyści tworzą swoje prace w czterech miastach. Również miesiąc trwa Festiwal rzeźby ze śniegu i lodu w chińskim mieście Harbin. To przykłady dwóch największych, ale nie jedynych tego rodzaju imprez organizowanych na całym świecie. Rzeźbę w śniegu i lodzie podziwiać możemy także we Francji, Japonii, Włoszech, Finlandii czy Rosji. Wszędzie blasku dodają im świetlne, kolorowe iluminacje, którym poddawane są po zmroku.Roman Fus nie był jedynym elbląskim artystą uczestniczącym w tego rodzaju plenerach. Wyraźnie zapisał się na tym polu także elbląski rzeźbiarz Waldemar Cichoń. II nagroda podczas Snow Sculpting Competition w Milwaukee czy uczestnictwo w Olimpijskim Festiwalu Sztuki w Calgary (1988) – to tylko niektóre z jego osiągnięć w tej dziedzinie.
     Jednak to właśnie Roman Fus, nauczony doświadczeniem z plenerów zagranicznych, postanowił przenieść tradycję organizowania imprez śnieżnych na stałe do Polski. Od początku festiwal organizowany na dziedzińcu Galerii EL cieszył się dużym zainteresowaniem elblążan. Pierwsza edycja Festiwalu miała charakter lokalny – Roman Fus zorganizował ją wspólnie z przyjaciółmi z Galerii EL i bardzo skromnymi środkami. Jarosław Denisiuk przygotował grochówkę, która dostarczona została na dziedziniec Galerii w wojskowym termosie. Za ostatnie pieniądze zakupiono kawę, herbatę, chleb i plastikowe naczynia. Mimo, iż w imprezie brało wówczas udział jedynie kilku lokalnych artystów oraz elbląska młodzież, zainteresowanie nią przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów – kilka tysięcy osób przybyło, aby obserwować proces powstawania rzeźb oraz efekty końcowe. O festiwalu głośno było również w ogólnopolskich mediach. Kolejne edycje były już wydarzeniami o charakterze regionalnym i ogólnopolskim. Z roku na rok zainteresowanie imprezą wzrastało. W 2003 Festiwal zyskał nazwę, której pomysłodawcą był Jarosław Denisiuk - „Terytorium Bieli”. Nazwa ta towarzyszy imprezie do tej pory.
     Roman Fus zmarł nagle 10 stycznia 2007 roku - planując kolejną edycję Festiwalu i martwiąc się o śnieg, którego akurat wtedy poskąpiło. W 2007, jak również przez dwa kolejne lata, rzeźba w śniegu nie pojawiała się w Elblągu.
     W roku 2010 Galeria EL postanowiła powrócić do tej tradycji. Dzięki sprzyjającej aurze– dużym opadom śniegu i mrozowi Festiwal zorganizowany został błyskawicznie, bo w przeciągu tygodnia, a jego efekty można było oglądać na dziedzińcu Galerii jeszcze przez wiele dni.
     W tegorocznym Festiwalu wezmą udział m.in. artyści Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Agnieszka Mikołajczyk, Justyna Rochala, Robert Zdanowski oraz artyści środowiska elbląskiego: Bogdan Kiliński, Janusz Kozak, Kinga Kosacz i Konrad Kosacz. Działania zespołów rzeźbiarskich obserwować będzie można na dziedzińcu Centrum Sztuki Galeria EL w godzinach 10-17.
Marta Karaś, CS Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Domena funkcyjna .com.pl