Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kamery na Bloku Operacyjnym

 
Elbląg, Kamery na Bloku Operacyjnym
fot. nadesłana

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu realizowane jest zadanie pn. "Pierwszy etap informatyzacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu do Platformy P1". Dzięki temu już niebawem możliwe będzie m.in. nagrywanie przebiegu operacji. Zmontowane filmy będzie można oglądać na stronie internetowej szpitala.

- „Platforma P1” to elektroniczne środowisko gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych. – wyjaśnia kierownik projektu Tadeusz Gutowski, specjalista Sekcji Sprzętu Medycznego w WSZ w Elblągu - Aby to zadanie w pełni zrealizować , niezbędny jest potężny zespół systemów, sprzętu i oprogramowania. Tylko wtedy ogromne zasoby informacji i danych medycznych mogą być w pełni wykorzystane zarówno przez personel medyczny, jak i przez pacjentów i ich rodziny, oczywiście z uwzględnieniem stopnia jawności tych informacji.
     Jednym z zadań pierwszego etapu informatyzacji w ramach platformy P1 jest stworzenie warunków technicznych i organizacyjnych, które umożliwią nagrywanie przebiegu operacji w salach operacyjnych, a następnie przetworzenie uzyskanego w ten sposób materiału filmowego do postaci możliwej do wykorzystania jako materiał szkoleniowy lub informacyjny na stronie internetowej szpitala. Dodatkowo, będzie można realizować też przesył obrazu na żywo z sali operacyjnej do sali konferencyjno-szkoleniowej, a stamtąd - dzięki wykorzystaniu sprzętu do telekonferencji - w dowolne miejsce na świecie.
     - Surowe materiały filmowe będzie można wzbogacić o komentarze audio lub napisy a także łączyć i przycinać zebrane pliki w docelową całość. To zadanie, oprócz specjalistycznego sprzętu i oprogramowania, wymaga też, rzecz jasna, zaangażowania personelu medycznego, dzięki czemu możliwy będzie poprawny merytorycznie montaż i końcowa realizacja materiału filmowego. – tłumaczy Tadeusz Gutowski. - Rozwiązania techniczne umożliwiające realizację przedsięwzięcia zadania uwzględniono już wcześniej, przy okazji budowy w szpitalu nowego Bloku Operacyjnego. Zastosowano wówczas lampy operacyjne, w których można instalować specjalizowane kamery "obserwujące" to, co oświetla lampa - czyli otoczenie operowanego narządu. Przystosowano także infrastrukturę techniczną sal operacyjnych, tak by umożliwiała ona dowolną rozbudowę okablowania oraz przetwarzanie istniejących sygnałów nie tylko informatycznych, lecz także audiowizualnych. W każdej sali operacyjnej zainstalowano radiologiczne stacje cyfrowe.
     W ramach projektu szpital zakupił m.in.:
     - dwie kamery do lamp operacyjnych z możliwością instalacji każdej z nich na dowolnej z 8 sal operacyjnych ( wraz z systemem bezprzewodowego sterowania pracą i parametrami kamer),
     - konwerter sygnału z kamer na strumień wideo dystrybuowany w sieci informatycznej, przez którą "dotrze" on do radiologicznych stacji cyfrowych, sali konferencyjnej oraz dowolnego innego punktu sieci informatycznej.
     - wydajny komputer do obróbki multimediów wraz z oprogramowaniem umożliwiającym odbiór strumienia wideo z kamer i jego archiwizację.
     Dodatkowo, w ramach projektu uruchomiona zostanie aplikacja umożliwiająca „śledzenie” zabiegu operacyjnego tj. kolejnych etapów pobytu pacjenta na Bloku Operacyjnym (pacjent przygotowywany do zabiegu - rozpoczęcie zabiegu - koniec zabiegu). Informacje takie będą dostępne poprzez stronę internetową szpitala, po uprzednim uzyskaniu i wprowadzeniu identyfikatora pacjenta. Ma to skrócić czas uzyskania informacji o aktualnym statusie operowanego pacjenta.
     Wartość projektu "Pierwszy etap informatyzacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu do Platformy P1" to ponad milion zł, z czego prawie 900 tys. to dofinansowanie unijne.
Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Nooo. .. .w Najjaśniejszym Szpitalu chyba nie wiedzą o czym mówią. .. .Mała jest korelacja, moim zdaniem, kamer na bloku z Platformą P1.. .. Zaplanowane do wdrożenia w ramach Projektu P1 rozwiązania zakładają: Tworzenie, gromadzenie, analizowanie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej pacjentów - dzięki temu dane medyczne będą dostępne dla pacjenta i upoważnionych pracowników medycznych w miejscu i czasie, w którym są potrzebne, aby zapewnić pacjentowi możliwie najwyższy poziom opieki zdrowotnej. Elektroniczną obsługę recept, skierowań oraz wsparcia rezerwacji na porady lekarskie - pozwoli to na usprawnienie istotnych z perspektywy pacjenta procesów administracyjnych związanych z ochroną zdrowia. Udostępnienie podmiotom nadzorującym i kontrolującym sektor ochrony zdrowia w Polsce wiarygodnych i aktualnych informacji statystycznych pozwalających monitorować i planować działania w tej dziedzinie. Wymianę niezbędnych danych medycznych pomiędzy różnymi systemami poszczególnych krajów Unii Europejskiej, zgodnie z założeniami polityki UE o zapewnieniu interoperacyjności systemów w zakresie ochrony zdrowia. Moim zdaniem ktoś nie wie o czym mówi i wydaje nasze i unijne pieniądze niekoniecznie rozsądnie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 3
  JacekW(2015-03-13)
 • Byloby cudownie moc ogladac filmy z operacji, mam nadzieje ze beda dostepne i w dobrej jakosci. .. Liczymy na to jako studenci medycyny i farmy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  EwkaiMarekAMGdansk(2015-03-13)
 • Problemem nie są milonowe wydatki na zbieranie informacji, lecz zbieranie drobnych kwot przez złodzei grasujących od lat bezkarnie w szpitalu. Zasada otwartości obiektu to nie to samo co brak nadzoru lecz bezpieczeństwo ludzi i obiektu. Można budować rózne srodki przekazu, ale jak na razie to tylko sztukowanie pojedynczych elementów. Brak jest jednolitej koncepcji zarzadzania informają w obiekcie oraz jej celowym wykorzystaniem i od tego trzeba zacząć! Ma system oszczędzać czas personelu i pacjenta, puki co to oczy lekarza sa zwrócone raczej na klawiature i wystukiwanie setek stron. .. .Pseudoinformatyka zabiera czas potrzebny na pacjenta! Tak, tak bezdurne wklepywanie można mnożyć. .. tylko po co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-03-13)
 • szkoda ze nie bylo tych kamer kiedy mnie operowano i bylo by jasne jak spaprali swoja robote nieudaczniki robiac ze mnie kaleke
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2015-03-13)
 • A może zamiast kamer w ramach informatyzacji przydałyby się działające komputery połączone z drukarką, bo tego zdecydowanie brakuje, a zamiast tego mnożą się coraz to nowsze papiery.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  ;););):):)(2015-03-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Płyn Hayne
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne EVA MINGE