Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kawałek chciałby każdy...

 
Elbląg, Kawałek chciałby każdy... Studenci mogą odetchnąć z ulgą - ich Turbinalia, nazwane Festiwalem Kultury Studenckiej, otrzymały 18 tys. zł z miejskiej kasy (fot. arch. Anna Dembińska)
Rek

- Wszyscy oczekują dużego tortu, a tak naprawdę to ciastko – tak o zasobach samorządu powiedział kiedyś prof. Tomasz Szlendak. Ten w Elblągu właśnie rozstrzygnął trzy konkursy i podzielił środki na realizację zadań z zakresu kultury. Czwarty – dotyczący organizacji świąt państwowych i patriotycznych – czeka na dalsze decyzje.

W tym roku na realizację zadań związnych z kulturą ogłoszono cztery oddzielne konkursy. Jeden z nich – dotyczący uzupełnienia organizacji takich świąt jak Święto Flagi, Święto Konstytucji i Narodowe Święto Niepodległości - nie został rozstrzygnięty.
     - Jeżeli kolejny konkurs nie odbędzie się, rozważana jest wprowadzenie ścieżki tzw. małych grantów – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski. To tryb, który pozwala złożyć wniosek do konkretnego zadania, a jego rozpatrzenie trwa znacznie krócej.
     Na ten cel w miejskiej kasie zarezerwowano 15 tys. zł. Reszta – czyli łącznie 176 tys. zł – została już podzielona na trzy konkursy.
     I tak na wspieranie inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego przeznaczono 81 tys. zł. Najwięcej z tej puli – 19 tys. zł - otrzymało Elbląskie Towarzystwo Kulturalne na organizację XIX Letniego Salonu Muzycznego w Bażantarni. Na Turbinalia, które nazwano Festiwalem Kultury Studenckiej, przeznaczono 18 tys zł. Tym zajmie się Stowarzyszenie Elbląg Europa. Z kolei 4. Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe, organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki, otrzymały z samorządu 13,5 tys. zł. Festiwal Wielorzecze w tym roku odbędzie się po raz czwarty. Na jego organizację Stowarzyszenie Alternatywni otrzymało sześć tys. zł. Polskie Towarzystwo Historyczne, na wydanie 27 tomu Rocznika Elbląskiego dostało 5,5 tys. zł. Czwarty Ogólnopolski Konkurs Sztuki Baletowej, organizowany przez Stowarzyszenie Broadway oraz 10. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne (zajmuje się nimi Stowarzyszenie Viva Art) zostały dofinansowane taką samą kwotą – pięcioma tys. zł. Związek Ukraińców w Polsce po raz 50. organizuje Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej – na ten cel otrzymał cztery tys. zł. Świętojańskie Powitanie Lata, organizowane przez Stowarzyszenie "Jantar", zostało wsparte kwotą trzech tys. zł, natomiast Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Cantata na inicjatywę "wydawnictwo fonograficzne, koncert chóru Cantata" otrzymało dwa tys. zł
     Drugi konkurs miał za zadanie wyłonić podmioty, które wzbogacą ofertę kulturalną, a dokładniej takie imprezy jak Dni Elbląga, Elbląskie Święto Chleba i Świąteczne Spotkania Elblążan. Na ten cel przeznaczono 30 tys. zł. Pieniędze te podzielono na trzy części. Jedną z nich – 10,3 tys. zł - otrzymał Elbląski Klaster Turystyczny na inicjatywę "Dziedzictwo Kulturowe w folklorystycznych prezentacjach artystycznych. Oferta kulturalna na Święto Chleba 2016". Drugą – 10 tys. zł- Spółdzielnia Socjalna Idea i Stowarzyszenie Elbląg Europa na miasteczko cyrkowe, natomiast PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej dostał 9,7 tys. zł na trzecie wyścigi Smoczych Łodzi na rzece Elbląg
     Na realizację przedsięwzięć, które mają wzbogacić letnią ofertą kulturalną miasta przeznaczono 65 tys. zł. Najwięcej środków z tej puli, czyli 20 tys. zł, otrzymała Elbląska Spółdzielnia Socjalna "Wehikuł czasu" na organizację plenerowej imprezy historycznej VIII Międzynarodowy Festiwal "Wikingowie z Truso w Elblągu". Na jazzowe lato na Starym Mieście, którego organizacją zajmie się Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, przeznaczono 15 tys. zł. Koncert z okazji Światowych Dni Młodzieży pt. "Błogosławieni" zostanie wsparty kwotą 14 tys. zł. Jego organizacją zajmie się Stowarzyszenie Inicjatyw Muzyczno- Kulturalnych "Attaca". Spółdzielnia Socjalna Idea na pomysł pt. Rozbójnicy na ulicy otrzyma dziewięć tys. zł, a Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Cantata na koncert chóru Cantata, który nawiąże do listy przebojów Radiowej Trójki, dostanie siedem tys. zł.
     Chętnych na to, by "uszczknąć" chociażby kawałek z samorządowego ciastka było znacznie więcej niż pieniędzy do podziału. Pełne wyniki można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. 
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna II