Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Kiedy się wypełniły dni…”

 
Elbląg, „Kiedy się wypełniły dni…” Elblążanie uczcili dziś pamięć ofiar II wojny światowej (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

76 lat temu, na terytorium naszego kraju rozpoczął się najtragiczniejszy w historii świata konflikt międzyludzki. II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 roku nad ranem i trwała przez niemal sześć lat. Mieszkańcy Elbląga oddali dziś cześć ofiarom tego tragicznego okresu, a także bohaterom walczącym w obronie Ojczyzny. Zobacz fotorelację.

II wojnę światową rozpoczął atak niemieckiego lotnictwa na polskie miasta Wieluń i Tczew, około godziny 4:40. Chwilę po tym, w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte padły pierwsze strzały z pancernika „Schleswig-Holstein”. To właśnie te wydarzenia uznawane są za początek Kampanii Wrześniowej i zarazem całej II wojny światowej, która według różnych szacunków, pochłonęła od 50 do aż 78 milionów istnień ludzkich.
     Dziś, w rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń, na terenie całego kraju odbyły się uroczystości o charakterze państwowym. Hołd bohaterom września 1939 roku oddali również elblążanie. Punktualnie o godzinie 17 na cmentarzu przy ulicy Agrykola, pod Krzyżem Katyńskim, rozpoczęły się obchody zgodne z ceremoniałem wojskowym.
     - Wspólnie budujemy tożsamość naszego miasta, przechowujemy wspomnienia i pamięć o dramatycznych losach, naszych małych ojczyzn. jak i Ojczyzny pisanej z dużej litery. Dziś wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale światowej tragedii. Rocznicę zwycięstwa nienawiści, agresji i pogardy nad pokojowym współistnieniem ideowym. Stajemy w powadze i zadumie przed naszymi wojennymi pomnikami, ku przestrodze, ale też z nadzieją, że to dramatyczne doświadczenie stanie się codzienną refleksją dla kolejnych pokoleń – mówił podczas uroczystości Witold Wróblewski, prezydent miasta Elbląg. Mimo tak wielu ofiar, Polska istnieje i może być naszą wspólną dumą. Dlatego dziś chylimy głowy przed poległymi oraz oddajemy szczególny szacunek tym którzy przeżyli i nadal są wśród nas - dodał.
     Podczas uroczystości zgromadzeni wysłuchali apelu poległych, na który zostali przywołani wszyscy polegli żołnierze wojny obronnej z 1939 roku. Apel rozpoczął się słowami:
     - Kombatanci i weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej, mieszkańcy Elbląga, żołnierze Wojska Polskiego, rodacy! Stajemy do apelu w miejscu pamięci narodowej w rocznicę wybuchu II wojny światowej, aby przywołać pamięć bohaterów, którzy w 1939 roku oddali życie za Ojczyznę…
     Apel poległych zakończyła salwa honorowa, którą hołd bohaterom oddała kompania reprezentacyjna. Uroczystość zakończyło składanie wieńców i kwiatów pod Krzyżem Katyńskim. W ten sposób cześć żołnierzom II wojny światowej oddali miedzy innymi: elbląscy kombatanci, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, partii politycznych oraz różnych organizacji społecznych.
Michał Skorupa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ciekawe kto będzie za pare lat pełnił asystę honorową jak po 12latach wyrzucą szeregowych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  zatroskana (2015-09-01)
 • Nie besztaj historii z teraźniejszością, jeśli masz szacunek dla tamtych wydarzeń pochyl głowę i w zadumie złóż hołd bohaterom, potem w milczeniu odejdź, wróć do swoich brudnych spraw w swej zajadłości i podłości wylej żale w zaciszu swojego mieszkania. Do biadolenia nad swoim losem nie mieszaj tych których już nie ma, Oni nie zasłużyli aby traktować ich jako "pretekst" do brudnych porachunków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  żołnierz(2015-09-01)
 • Za parę lat asystę honorową będą pełnili nowi, młodzi szeregowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2015-09-01)
 • 1 września. A kiedy nastał 1września gdy wrzosy fioletowe kwitły obficie nadszedł czas próby by za ojczyznę oddać swe młode życie. Ruszyła z zachodu nazistowska machina agresją zajęła nasz kraj a jesień była piękna tego roku i czasem przypominała kwiecisty maj. Popłynęła niewinna krew Polska obficie biła blaskiem jak maki czerwone na polnym ugorze świeciły bielą w słońcu krzyże poległych zwykłe brzozowe całe morze. Nie damy ziemi skąd nasz ród krzyczały usta bezradne nie było broni i tylko w słońcu świeciły blaskiem szable paradne. Płacz matek synów poległych ronił łzami piaszczystą ziemię płonęły piece i krematoria w męczarniach ginęło polskie plemię. I uskrzydlona jak orzeł w gnieździe potężne od wroga dostawałaś rany ze znakiem krzyża szedł naród do walki oddać swe życie za kraj kochany. Płonęła Warszawa Hel Westerplatte padały kolejno bohaterskie bastiony i pozostała tylko modlitwa do boga modlił się naród krwią zbroczony. Lata okupacji terror i śmierć ruch oporu partyzantka warszawskie powstanie nadzieja na wolność jakże odległa kanały cuchnące śmierć i konanie. I nagle zabłysła biało czerwona jak orzeł biały wspięła się ku górze taka niezwykła gdy wiatr ją rozwiewa jakby na białym niebie zakwitły róże. Henryk Siwakowski. Elbląg 1.09.2015.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2015-09-01)
 • Westerplatte Kiedy zakwitły fioletowe wrzosy i przyszedł czas żegnać się z latem pierwszego września ruszyła na Polskę machina wojenna na polskie Westerplatte. A lato było piękne tego roku i wrzosy kwitły obficie nie myślał wtedy jeszcze nikt że wojna wybuchnie o świcie. Znów zapłonęła Polska ziemia i krew płynęła obficie za mały skrawek polskiej ziemi z honorem oddawali swe życie. I chociaż broni było mało to nie szli czwórkami do nieba choć krew się lała walczyli dzielnie bronili ojczyzny tak trzeba. Nierówna walka trwała wciąż choć kraj już się cały dopalał a dzielna załoga walczyła wytrwale choć cień wolności się oddalał. Walczyli zaciekle siedem dni byli przykładem męstwa waleczności lecz kiedy zabrakło w końcu broni poddali się w ostateczności. A wrzosy fioletowe nadal kwitną tak jak to niegdyś było latem i kiedy zabiją wojskowe werble powrócą na polską ziemię żołnierze z Westerplatte. Henryk Siwakowski Elbląg 31.08.2012.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2015-09-01)
 • Ciekawe ile wytrwa ten komentarz czasu. Droga redakcjo kiedy zaczniecie podac informacje o takich obchodach, bo to juz nie pierwsze ważne Święto o którym nie ma ani słowa na waszej pseudo stronie. *tak samo jak z zaproszeniem na wykład Leszka Zebrowskiego (Wykład o 17godzinie, a po godzinie 16 zostało podane ze takie cos wogóle sie odbedzie).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  Oleeeeeeee(2015-09-01)
 • Dokładnie jak pisze rozmówca wyżej artykuł o rocznicy wybuchu wojny ukazał się bardzo późno dopiero wieczorem nie za dobrze to świadczy o waszej działalności odrębną sprawą jest to iż redakcja ne odpisuje w ogóle na wysyłane do nich maile myślę ze marnujecie swój i czytelników czas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2015-09-01)
 • pisowa redakcja i tyle w temacie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2015-09-02)
 • Co my byśmy zrobili bez Straży Granicznej?: łapią kłusowników, złodziei drzewa, bursztyniarzy, przemytników, śmiecących w lasach, łamiących przepisy drogowe itp. Chwała im za to ale to chyba nie ich praca. A ja się pytam : gdzie są służby, które powinny się tym zajmować: Policja, Straż Leśna, Straż Rybacka, Straż Gminna, itp. Co oni robią? A może ich za mało albo zajmują się nie tym co trzeba?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-09-02)
 • Czy może mi ktoś odpowiedzieć kogo, jaką organizację reprezentują pan pułkownik i dwie panie w stopniu sierżanta, ciekawe kto i kiedy nadał im stopnie wojskowe. xy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-09-02)
 • @zatroskana nie po 12,tylko 10-11 jak to robia w tym roku z niektorymi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2015-09-02)
 • Do zatroskana Ty zadalas normalne pytanie, a zolnierz tak tak obrazony to chyba nalezy do grupy chodzacych na takie uroczystosci BUCZEC kl3
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  kl3(2015-09-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem