UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Konstytucja dla każdego

 
Elbląg, Dziś członkowie i sympatycy Lewicy rozdawali elblążanom egzemplarze konstytucji
Dziś członkowie i sympatycy Lewicy rozdawali elblążanom egzemplarze konstytucji (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Sojusz Lewicy Demokratycznej w Elblągu postanowił w 20. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe konstytucji RP rozdać mieszkańcom egzemplarze tego najważniejszego aktu prawnego. - Było to dzieło kompromisu elit politycznych, a jego normy i wartości akceptowane są przez naród - przypomniał dziś (7 kwietnia) na Starym Mieście Janusz Nowak. - Podstawowym założeniem konstytucji była gwarancja uniwersalnych wartości demokratycznego państwa prawa, utrwalanie zasady równowagi władz, niezawisłości sądów i niezależności sędziów. Te zasady i dzisiaj powinny być dla nas drogowskazem.

Prace nad przygotowaniem konstytucji rozpoczęły się już w 1989 roku i zostały wymuszone przez głębokie zmiany ustrojowe, jakie rozpoczęły się w Polsce pod koniec lat osiemdziesiątych. Konstytucja PRL z 1952 poprzez ciągłe jej zmiany (których szczególnie wiele dokonano po zwycięstwie obozu „Solidarności” w 1989 roku) stała się aktem wewnętrznie niespójnym i ze względu na swój rodowód społecznie nieakceptowanym, nie odpowiadając potrzebom przeżywającego głębokie przemiany państwa.
       Ostatecznie 2 kwietnia 1997 r. Zgromadzenie Narodowe uchwaliło najważniejszy akt prawny w RP.
       - Uchwalona 20 lat temu konstytucja była dziełem kompromisu elit politycznych, a jej normy i wartości akceptowane są przez naród - mówił podczas dzisiejszego spotkania na Starym Rynku Janusz Nowak z SLD. - Jej podstawowym założeniem była gwarancja uniwersalnych wartości demokratycznego państwa prawa, utrwalanie zasady równowagi władz, niezawisłości sądów i niezależności sędziów.Te zasady i dzisiaj powinny być dla nas drogowskazem. - Dzisiaj chcemy przypomnieć naszym mieszkańcom o tej ważnej dacie - kontynuował - i przekazać egzemplarze konstytucji. Mamy nadzieję, że jej lektura pozwoli na przypomnienie zapisanych tam gwarancji uniwersalnych wartości demokratycznego państwa. Gwarancji ładu prawnego oraz skutecznego, a zarazem demokratycznego sposobu sprawowania władzy. W 1997 r. konstytucja została przesłana do każdego obywatela, ale zapewne od tego czasu się zawieruszyła i dlatego uważamy, że dziś mieszkańcy mogą ją otrzymać i sobie przypomnieć.
       - Pragniemy przypomnieć tym, którzy sprawują władzę i tym, którzy się do tego przygotowują, że gwarancją ładu prawnego jest konstytucja RP - fundament państwa z trójpodziałem władzy, gdzie prawa są równe, gdzie każdy ma prawo do wolności i godnego bytu - dodał Władysław Mańkut, szef struktur wojewódzkich Sojuszu Lewicy Demokratycznej. -  Nie prowadzimy sporu, kto komu więcej wydarł sukna ze stołu RP. Chcemy przypomnieć, że podstawą jest przestrzeganie konstytucji. Wówczas wszyscy będziemy się czuli podmiotami prawa i suwerennego państwa polskiego.
       A co o potrzebie - sygnalizowanej przez polityków PiS - wprowadzenia zmian w konstytucji myślą działacze Lewicy?
       - Jeżeli konstytucja Stanów Zjednoczonych nabrała kilku poprawek to niewykluczone, że i nasza ich wymaga, nie wykluczamy takiej możliwości, ale musi to być poparte konsultacjami - zauważył Janusz Nowak.
       Egzemplarze konstytucji, które dziś trafiły do rąk elblążan, zostały wydrukowane na koszt SLD. Członkowie i sympatycy Lewicy zadeklarowali, że jeżeli nie wszystko zostanie rozdane, akcję powtórzą
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • 7 -(słownie )siedmiu czerwonych (resztki ) sku. .. .. rozdaje konstytucje To jest jakas profanacja demokracji. , a udział w tym bierze elbląski portal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  42 22
  antyPOdy(2018-04-07)
 • Zbliżają się wybory to oszołomy wychodzą z krzaków i tak apropo to konstytucje czas zmienić mam nadzieje ze po wyborach PiS tego dokona KACZYŃSKI po wsze czasy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 36
  Wiceminister (2018-04-07)
 • Czerwone sk. .. y !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40 26
  jPan(2018-04-07)
 • Już czas usunąć KOMUNISTÓW ze stanowisk!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40 24
  (2018-04-07)
 • Ostatnia kadecja Wróblewskich, Nowaków itp. itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41 25
  (2018-04-07)
 • Pisdokracja pod wodzą tego stetryczałego starca pozbawionego racjonalnego spojrzenia na świat przyniosła nam ze zdwojoną siłą ksenofobiczny socjalizm oparty o najniższe instynkty ludzkie kasując na każdym kroku komuchów, z których jak widać wyrastają skoro z zapałem kontynuują ich wiekopomne dzieło. Von temu samozwańcowi od samorządów, które jeszcze jedyne pozostały poza jurysdykcja Kalego legis. I choć poprzednicy też nie popisali się niczym szczególny, poza niewątpliwym jedynym osiągnięciem – pognaniem komuchów, ten zawodnik chce nas znowu wpędzić w zaklęty krąg tumaństwa bolszewizmu na orwellowska modłę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 35
  AborygenMiejscowy(2018-04-07)
 • Tego co tu się wyrabia to Monty Pythoni by nie wymyślili. Poziom absurdu - 10/10.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 8
  (2018-04-07)
 • Aborygenie, co dzisiaj ciekawego w TVN-ie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 14
  jPan(2018-04-07)
 • do AborygenMiejscowy--musisz sam sobie przetlumaczyc co splodziles, apropos poprzednikow to oni ich nie pogonili komuchow tylko przefarbowali jak drzwi od stodoły, . .. .po kilku lata farba odpadla
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 9
  antyPOdy(2018-04-07)
 • Ten ..sztandar.. proponuje już czympredzej wyprowadzić dla dobra wszystkich polaków. A mańkut ewentualnie na prezesa ETG ! (elbląskiego towarzystwa geriatrycznego)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 11
  dr geriatrii(2018-04-07)
 • Popieram.Macie mój głos.Kończymy z pislamem.Niech wracają na Białoruś skad przyszli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 30
  Emeryt(2018-04-07)
 • mańkut biedny komuchu nie zabieraj głosu, odejdż w pokoju gnido
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 10
  (2018-04-07)
Reklama