UWAGA!

Kopalnia skarbów na Starym Mieście

 Elbląg, Kopalnia skarbów na Starym Mieście
(fot. Damian Matwiejczyk)

Dziś w centrum elbląskiej starówki rozpoczęto prace wykopaliskowe. Zanim na teren wejdą archeolodzy, elbląską „kopalnię skarbów” należało odpowiednio przygotować i odgrodzić. Dwudziesty siódmy sezon archeologiczny na starówce można więc uznać za otwarty.

Prace wykopaliskowe prowadzone będą na terenie zieleńca między katedrą św. Mikołaja a rzeką Elbląg (między ulicami Mostową, Wodną i Rybacką). Roboty potrwają przynajmniej cztery miesiące. Nad wszystkim czuwać będzie Grażyna Nawrolska, archeolog, która elbląską starówkę nazywa kopalnią skarbów.
     - Badania archeologiczne prowadzone są w Elblągu od 27 lat. W tym czasie przebadaliśmy 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni centymetr po centymetrze. Choć to zaledwie osiem procent Starego Miasta, to odkryliśmy już bardzo wiele - podkreśla Grażyna Nawrolska. -Odkryliśmy ponad 800 tysięcy przedmiotów, m.in. trzynastowieczny piec garncarski, piętnastowieczne okulary i jedyną znalezioną w Europie giternę - unikalny instrument muzyczny oraz wiele, wiele innych przedmiotów codziennego użytku.
     Również z rozpoczynającymi się dziś wykopaliskami Grażyna Nawrolska wiąże duże nadzieje. Prace archeologiczne obejmą bogaty w „skarby” obszar dawnej szkoły parafialnej, domu księży, dworu Artusa, kamienic i budynków gospodarczych.
     
OK

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • szesciu facetow gada (az im pot z czola kapie), jeden trzyma lopate. ciekawe kiedy skoncza te wykopaliska?
  • Rozmowa jest najważniejsza, nie można bezmyślnie machać łopatą jak przy prostych roboty ziemnych, dobrze że przybotowują sie starannie do prac archeologicznych, jest szansa że wykopią coś atrakcyjnego i w ferworze kopania nie zniszczą cennych znalezisk
  • Penetracja terenu trwa do trzech sezonów i dlatego wykopano wiele skarbów:)
  • a dla mnie to bomba!!!!!nowe wykopaliska ciekawe tematy a potrm wywiady zdjecia perortaze i elblag bedzie slawny!!!!!1111
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    GKKKde(2006-05-05)
  • A mozna sie tam jakos wkrecic i pomoc archeologa w wiykopaliskackh???
  • I ruszy znowu czarny rynek, bedzie mozna wieczorami jak nikogo nie bedzie przekopac troche.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Legalize(2006-05-06)
  • W sumie miałkie i infantylne wypowiedzi - wyżej. A sens wykopalisk schodzi do tego, że są one w efekcie ważnym czynnikiem promocyjnym Elbląga. Przecież w Muzeum Elbląskim jest stała wystawa "Z życia miasta hanzeatyckiego - na podstawie wykopalisk archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu". Dzięki Pani dr G. Nawrolskiej i zespołowi towarzyszących jej nieodłącznie pracowników Elbląg jest "głośny" w świecie archeologów w całej Europie. I to jeszcze nie koniec. Starówka elbląska już od dawna jest jednym z największych poligonów archeologicznych nie tylko w Polsce!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Acheolo-fan.(2006-05-06)
  • raczej sie pan/pani nie dostanie do tej sekcji zeby uczestniczyc w wykopaliskach . no chyba ze za mal oplata... no moze troche wieksza oplata... :):):) ale jakie beda wspomienia
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    dal tych co chca sie wkrecic(2006-05-06)
  • Archeolodzy i sympatycy popieram akcję ale może przy okazji powiedzmy , że w Elblągu jest tylko czterech merytorycznych pracowników w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Olsztynie z Delegaturą w Elblągu. Jak parę osób może obsłużyć te wszystkie gminy na około Elbląga. Pomóżcie trzeba ratować takie zabytki jak w Kanionku Wielkim- zagroda holenderska typu wzdłużnego z podcieniem przy domu mieszkalnym . Najstarszy z zachowanych przykład budownictwa ludowego na Wysoczyżnie Elbląskiej. Zagroda zostala wzniesiona w 1772r. Z roku na rok jest co raz gorzej gdzie jest właściciel ? Czy Konserwator zabytków ma jaką kolwiek możliwość by ten budynek z 1772r nie skończył jak Wiatrak z Wikrowa ? Może najpierw wydajmy pieniądze na zabytki nadziemne które widzą wszyscy ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Dariusz Babojć(2006-05-10)
Reklama