UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koszmarna bakteria w szpitalu wojewódzkim (aktualizacja)

 
Elbląg, Koszmarna bakteria w szpitalu wojewódzkim (aktualizacja)
(fot. Anna Dembińska)

W szpitalu wojewódzkim ograniczono działalność oddziału chirurgicznego, z utrudnieniami działał też oddział intensywnej opieki medycznej. U kilkunastu pacjentów stwierdzono obecność niebezpiecznej bakterii – pałeczki zapalenia płuc. - To pierwszy tak poważny przypadek epidemiologiczny od dłuższego czasu. Szpital opanował sytuację, systematycznie ją monitorujemy – zapewnia Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

Bakterią klebsiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc) zaraziło się pięciu pacjentów przebywających na oddziale intensywnej opieki medycznej, 8 pacjentów oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej, stwierdzono też pojedyncze przypadki na trzech innych oddziałach.
     - Na dzisiaj sytuacja na OIOM jest opanowana, tylko u jednego pacjenta stwierdzono jeszcze obecność bakterii, jest izolowany, więc OIOM działa. Zamknięty jest jeszcze oddział chirurgii, tutaj z bakterią walczy jeszcze siedem osób. Szpital szybko zareagował na sytuację, realizuje wszystkie procedury i zalecenia, najnowsze wyniki badań wskazują, że sytuacja jest opanowana – uspokaja Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.
     Pacjenci ze skierowaniami na chirurgię są obecnie kierowani do Szpitala Miejskiego, który jako jedyny szpital w mieście wykonuje obecnie tego typu operacje. Jak się dowiedzieliśmy, taka sytuacja trwa od kilku tygodni, ale pierwsze pojedyncze przypadki zachorowań odnotowano już kilka miesięcy temu.
     - Ta bakteria występuje również u zdrowych osób, w układzie pokarmowym, ma ją 6 procent populacji. Jednak osoby mocno osłabione antybiotykoterapią, zmagające się z różnymi ciężkimi chorobami, długo przebywające w szpitalu, w zaawansowanym wieku z niewydolnościami oddechowymi, w przypadku jej wystąpienia są bardzo narażone na zakażenie. Atakuje ona układ oddechowy, moczowy, pokarmowy – wyjaśnia Marek Jarosz. - Do Europy dotarła z Indii, w Polsce pierwsze przypadki wykryto w 2012 roku, jej rozwojowi sprzyja niewłaściwa higiena.
     Jak zapewnia dyrektor Sanepidu, obecnie każdy pacjent przyjmowany do szpitala na inne oddziały, jest badany pod kątem obecności tej bakterii. A osoby, które opuszczają szpital, a były zarażone bakterią, mają w wypisach szpitalnych odpowiednią adnotację. - Chodzi o to, by inne szpitale, gdy dany pacjent do nich trafi, wiedziały, jak w takim przypadku postępować – wyjaśnia Marek Jarosz. 
"Zakażenie pałeczką zapalenia płuc daje objawy grypopodobne, takie jak wysoka gorączka i dreszcze. Dodatkowo pojawia się kaszel, któremu towarzyszy produkcja dużych ilości śluzu. Wykrztuszana wydzielina często jest gęsta i zabarwiona krwią" – czytamy na stronie poradniknazdrowie.pl - "W leczeniu infekcji wywołanych pałeczką zapalenia płuc stosuje się kolistynę. Warto wiedzieć, że klebsiella pneumoniae jest oporna na działanie większości antybiotyków. Z tego powodu nazywa się ją też koszmarną bakterią."
     Wysłaliśmy do szpitala wojewódzkiego pytania w sprawie obecnej sytuacji epidemiologicznej. Oto odpowiedź:
     
     "Pałeczki jelitowe Enterobacteriaceae [jedną z nich jest klebsiella pneumoniae - red.], to bakterie, które bytują w przewodzie pokarmowym każdego człowieka. Problemem szpitali w ostatnich latach są przypadki kolonizacji lub zakażeń tymi bakteriami, wytwarzającymi karbapenemazy ( enzymy) odporne na większość antybiotyków. Fakt rozprzestrzeniania się bakterii wynika m.in. z nadmiernego stosowania antybiotyków, zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i w leczeniu ambulatoryjnym. Wprowadzenie badań przesiewowych/ celowanych pozwala na wykrycie i monitorowanie tego problemu epidemiologicznego.
     Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, u których potwierdzono obecność bakterii Enterobacteriaceae, zostali objęci nadzorem epidemiologicznym na podstawie wytycznych Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków. Zgodnie z tymi zaleceniami przebywają w izolatkach (wydzielone sale chorych w oddziałach), co powoduje czasowe ograniczenie/zmniejszenie dostępności powierzchniowej i tym samym łóżkowej.
     Nasz Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej ograniczył w tej sytuacji liczbę przyjmowanych pacjentów, prowadząc jednak nadal działalność medyczną.
     Sytuacja epidemiologiczna w naszym szpitalu nie powoduje ograniczenia możliwości przeprowadzania zabiegów operacyjnych, szpital udziela świadczeń zgodnie z swoją podstawową działalnością.
     Stan epidemiologiczny jest na bieżąco monitorowany przez Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu oraz przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Elblągu.
     O zaistniałej sytuacji poinformowaliśmy okoliczne szpitale oraz wszystkie stosowne instytucje."
     Bożena Ropelewska, Dyrektor ds. Pielęgniarstwa WSzZ w Elblągu

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A Pan MM chce uzdrowić ELBLĄG :D Parodia. .. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 10
  (2018-06-06)
 • Jesienią 2017 roku mój kolega zmarł na sepsę w tym szpitalu- może czas by DYREKTORKA szpitala posłanka PO Elżbieta Gelert zajęła się pracą na rzecz takowego a nie OPOZYCJĄ TOTALNĄ bo wymordują ludność Elbląga ! ( drugi z tych samych kręgów medycznych Missan teraz chce zostać prezydentem miasta by całe miasto rozłożyć na łopatki)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  60 27
  (2018-06-06)
 • Coś czuje, że ma to związek z artykułami dotyczącymi stanu pacjentki z odleżynami. .. Zaczyna się pewnie robić z tego afera, bo poszło w media, więc trzeba zacząć show spychologii stosowanej, czemu w ogole trafila do Miejskiego a nie "Nowego" szpitala. Powiem szczerze ze, z własnych doswiadczeń nie mam dobrych opinii o szpitalach w Elblagu, a szczególnie o nowym. .. Elektorniczny obieg dokumentacji to fikcja, podobnie jak z podejściem do Pacjenta. Pieliegniarki to teraz sa juz wielkie "szychy" a od mycia i innych brudnych spraw wysługują się opiekunami medycznymi, a nasi pacjenci przyzwyczaili ich do kawek i bombonierek za coś za co biorą już i tak nie małe pieniądze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  42 29
  NiePrawyAleSprawiedliwy(2018-06-06)
 • RobertKoliński Kobieta wyrzucona w barbarzyński sposób ze szpitala z odleżynami (stan zadowalający!), płatne miejsca (często na podłodze) dla rodziców-opiekunów pacjentów, płatne parkingi dla rodzin pacjentów wokół szpitala (wzniesionego za publiczne pieniądze), przypadki sepsy i żółtaczki wyniesionych po wizycie w elbląskim szpitalu, teraz niebezpieczna bakteria-pałeczka zapalenia płuc - proszę mi przypomnieć, kto od lat zarządza tym przybytkiem, kto ponosi odpowiedzialność za katastrofalny stan tej placówki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  70 9
  RobertKoliński(2018-06-06)
 • Wychodzi namiętne przepisywanie antybiotyków między min. na przeziębienie albo grypę. A populacja coraz słabsza. Za kilka, kilkanaście lat wszystkie antybiotyki obecnie stosowane będzie można wyrzucić do kosza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 0
  (2018-06-06)
 • teraz widzimy Elbląg zastój w szpitalach i są efekty. A olsztyn buduje szpital za szpitalem od nowa i co PO i reszta pozwala na to.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 3
  (2018-06-06)
 • Nadal wybierajcie tych samych w wyborach to zdechniecie na własne życzenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 4
  (2018-06-06)
 • Niewdzięcznicy już szydzą i próbują uwikłać w temat panią dyrektor, że niby 3 sroki za ogon, pięć etatów, żaden dobrze, leży organizacja i zarządzanie. Dajcie sobie spokój Elizabeth pracuje na chwałę Elbląga w Warszawie. I powiem wam, że w pocie czoła i nie tylko to robi! Hejterzy jesteście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 38
  To nie ludzie, to wilki(2018-06-06)
 • RobertKoliński @To nie ludzie, to wilki - A juści, pamiętamy - zwłaszcza głosowania w/s np. projektu Ratujmy Kobiety i tajemnicze zniknięcie pani posłanki/dyrektor z sali sejmowej wtedy (zapewne miała nie cierpiące zwłoki obowiązki związane z zarządzaniem wzorową placówką szpitalną w Elblągu, tylko skończeni złośliwcy mogliby nie doceniać takiego poświęcenia:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 3
  RobertKoliński(2018-06-06)
 • No zaraz, moment... moja koleżanka niedawno wyszła z tego szpitala po operacji... jakie badania powinna zrobić by sprawdzić czy też nie została zarażona tą bakteria???????? Bo kto wie, może biedną wpisali już z jakimś paskudztwem??????????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 7
  (2018-06-06)
 • Ten szpital to syf. Kiedyś byłem tam m. in. na rezonansie. Wcześniej chcieli całą dokumentację leczenia i. .. .zgubili ją !!! Już jej nie odzyskałem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 4
  (2018-06-06)
 • Zwiększcie jeszcze ilość odwiedzających w szpitalu bez jakiejkolwiek kontroli to niedługo zamkniecie szpital. To jest fizycznie niemożliwe żeby utrzymać sterylność w szpitalu mając do czynienia z tak wielką masą ludzi przemieszczających się po tym obiekcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 4
  (2018-06-06)
Reklama