Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Krew się burzy

Od końca ubiegłego roku Elbląg nie ma banku krwi i chociaż każdy z elbląskich szpitali posiada pewne jego zasoby, nie rozwiązuje to problemu.

Najpoważniejsze kłopoty z tego powodu ma największy w regionie szpital wojewódzki, który obsługuje nie tylko połowę województwa warmińsko - mazurskiego, ale także część województwa pomorskiego.
     - Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Olsztynie dowozi nam krew trzy razy w tygodniu; to dobrze, ale nie zabezpiecza w pełni naszych potrzeb - przyznaje rzeczniczka szpitala, Małgorzata Twardowska. - W pozostałe dni: sobotę, niedzielę, poniedziałek i środę, jeśli zdarzy się tak, że np. z powodu wypadku czy niespodziewanych zabiegów operacyjnych wykorzystamy krew określonej grupy, wówczas sami musimy wysyłać do Olsztyna karetkę. Zdarza się też i tak, że nawet w dniu, w którym rano z Olsztyna wyjedzie do nas karetka z transportem krwi, nagle okazuje się, że potrzeba innej grupy krwi i także musimy sami o to zadbać.
     
     10 razy drożej
     Dyrekcja szpitala wojewódzkiego szacuje, że obecnie koszt zdobycia krwi jest dziesięciokrotnie większy, niż wtedy, gdy bank krwi w Elblągu działał. Rzeczniczka prezydenta, Agnieszka Staszewska zapewnia, że ratusz wie o problemie i interesuje się nim.
     - W wyniku rozmów z zakładem energetycznym dokonano przełączenia sieci niskiego napięcia i teraz obiekt, w którym mieści się elbląskie Centrum Krwiodawstwa, jest zasilany z linii kablowej - tłumaczy rzeczniczka. - Dzięki temu jest zdecydowanie mniej narażony na awarie, poza tym, w razie awarii będzie także wykorzystywane połączenie, które było poprzednio.
     Dodatkowo administrator obiektu - Zarząd Budynków Komunalnych - zobowiązał się, że do połowy lutego zainstaluje aparaturę, która jeszcze bardziej poprawi bezpieczeństwo krwi. Przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie uspokajają, że banku krwi w Elblągu nie ma tylko przejściowo.
     
     Nie ma ups-u
     Jak usłyszeliśmy, powodem jego zamknięcia były częste ostatnio, a związane z trwającymi w Elblągu inwestycjami, wyłączenia prądu oraz to, że Centrum Krwiodawstwa nie posiadało własnego systemu awaryjnego zasilania – tak zwanego ups – u.
     - To zagrażało zamrożonej krwi, ale teraz przygotowujemy się już do kupna tego urządzenia - zapewnia Bogdan Oskierko, który z ramienia olsztyńskiego RCKiK zajmuje się tą inwestycją. - Przygotowujemy takie zabezpieczenia, które pozwolą nam podtrzymać energię w agregatach chłodniczych przez 2,5 godziny. Cała operacja powinna się zakończyć pod koniec lutego.
     - Mam nadzieję, że te obietnice zostaną szybko zrealizowane - mówi dr Jacek Perliński ze szpitala miejskiego. - Jest bowiem ryzyko, że jeśli np. wydarzyłby się wypadek z wieloma ofiarami, będzie potrzeba dużo krwi do przetoczenia. Jeśli danej grupy krwi nie będzie na miejscu, może się to, niestety, dla kogoś tragicznie skończyć. Oby się jednak tak nie stało...
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Krew sie burzy i krwinki obumierają od czasu gdy Olsztyn zaczął zarządzać Elblągiem. PROPONUJĘ WŁADZOM ABY UTWORZYŁY WOLNE MIASTO ELBLĄG.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  popey(2005-02-04)
 • Jakoś w poprzednich też w Elblągu były inwestycje, przebudowy, a jakoś z prądem problemów stacja nie miała, żeby aż musiała zostać zamknięta z tego powodu. Zresztą dlaczego krew nie jest transportowana w takim razie z Gdańska, który jest 2x bliżej, a droga do niego w 2x lepszym stanie?? W końcu tu chodzi o ludzkie życie! Brawo za wszystkie "dobre" pomysły rządzących, szczególnie te od 1999 roku...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Francuz(2005-02-04)
 • Pytanie które mnie najbardziej porusza to dlaczego szpitale płacą za krew kiedy my oddajemy ją za darmo? Czy to następny pomysł Służby Zdrowia ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Obserwatorka(2005-02-04)
 • popey-przyłączam sie do twojej propozycji :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sowka(2005-02-04)
 • No, system jest świetny!!!! Proponuję scentralizowanie dalej idące i dowożenie krwi śmigłowcem z Warszawy.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  xyl(2005-02-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z tańcem
Fototapety z Paryżem
Fototapety dziecięce
Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień