UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Krwista akcja w szczytnym celu

Reklama

- To jest fajne uczucie, gdy ma się świadomość, że poprzez oddawanie krwi można komuś pomóc – mówi Marta, studentka dziennikarstwa, która dziś (10 lipca) oddała krew w ramach akcji pod hasłem „Darując Krew Ratujesz Życie” organizowanej przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Elblągu. Zobacz więcej zdjęć i film.

- Często udzielamy się w różnych akcjach charytatywnych – dodaje Natalia, również studentka dziennikarstwa. - Jesteśmy także zarejestrowane w bazie dawców szpiku. Jeżeli jest tylko taka możliwość, pomagamy innym ludziom, bo chcemy ratować komuś życie.
       Krew można było oddać w specjalnym ambulansie, który już od godziny ósmej rano rejestrował chętnych dawców na Placu Słowiańskim przy fontannie. Do godz. 10.30 krew oddały 22 osoby. Jak informuje organizator akcji, dawcami krwi są z reguły osoby w wieku około trzydziestu lat.
       – Fantastyczną sprawą jest to, że wśród dawców jest coraz więcej kobiet – mówi wiceprezes zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Elblągu, organizator akcji, Ryszard Tomaszewski. - Od dwóch, trzech lat wśród dawców przeważają młode kobiety.
       Celem akcji jest zabezpieczenie elbląskich szpitali w krew oraz promocja honorowego krwiodawstwa wśród mieszkańców Elbląga. Kandydaci na dawcę przed oddaniem krwi musieli wypełnić specjalny kwestionariusz zawierający pytania szczegółowe dotyczące ich aktualnego stanu zdrowia.
       – Dawcami krwi nie mogą zostać osoby chorujące na choroby przewlekłe i zakaźne, kobiety podczas okresu miesiączkowania i do trzech dni po zakończeniu miesiączki - mówi Ryszard Tomaszewski, który także od lat regularnie oddaje krew. - Dyskwalifikuje także ciąża, okres karmienia piersią oraz okres sześciu miesięcy po porodzie. Od każdego dawcy pobierana jest próbka krwi do badania, podczas którego stwierdza się, czy dana osoba jest zdrowa i czy nie ma przeciwwskazań do tego, by w danym momencie oddała krew.
       Już dziś Polski Czerwony Krzyż zapowiada kolejną akcję poboru krwi, która odbędzie się pod koniec lipca w elbląskim Światowidzie.
      
mg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama