Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Krzyki torturowanych słychać było na ulicy

 
Elbląg, Krzyki torturowanych słychać było na ulicy (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

- Niech słowa wyryte w kamieniu utrwalą ich bohaterstwo, a w przyszłości przypominają pokoleniom Polaków o cenie miłości do Boga i ojczyzny – chodzi o słowa umieszczone na tablicy, która dziś (14 grudnia) została uroczyście odsłonięta na budynku szkoły językowej przy ul. Królewieckiej. W tym budynku w czasach stalinowskich mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa, gdzie więziono tych, których uznano za wrogów ojczyzny, m.in. gen. Bolesława Nieczuja - Ostrowskiego. Krzyki torturowanych słychać było na ulicy. Zobacz zdjęcia.

- Kto by przypuszczał, że w tym pięknym budynku 70 lat temu działy się tak straszne rzeczy – mówił podczas dzisiejszej uroczystości Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - Represjonowano tu polskich patriotów, wśród nich niezłomnego żołnierza, generała Bolesława Nieczuja- Ostrowskiego. Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem roku generała w naszym mieście, a jednocześnie odsłonięcie tej tablicy niech będzie hołdem dla wszystkich osób represjonowanych w stalinowskiej Polsce i w późniejszych latach. To wyraz naszego szacunku i hołdu, tym ludziom, którzy dla ojczyzny poświęcali swoje życie.
     Pomysł umieszczenia tablicy pamiątkowej na owianym złą sławą budynku przy Królewieckiej chwali Instytut Pamięci Narodowej: - Umieszczenie tablicy pamiątkowej na elbląskiej stalinowskiej katowni polskich bohaterów, bo tym przede wszystkim była każda z siedzib PUBP w całej Polsce, to krok we właściwym kierunku, budowania dobrej i mądrej polityki historycznej w skali lokalnej – z aprobatą wyraził się Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.
     Pomysłodawczynią i autorką tekstu, który teraz będzie przypominał o tym, co tu się działo w latach 40. i 50. XX w. jest dziennikarka, autorka książek związanych z historią Elbląga, Grażyna Wosińska.
     - Wiedza o czasach stalinowskich jest niewielka, więc każdy taki materialny element w przestrzeni miejskiej jest potrzebny – wyjaśniała. - Żeby ludzie pamiętali o tym, że tu kiedyś był Urząd Bezpieczeństwa, który walczył z tymi, którym nie podobał się ustrój i uważali, że Polska jest pod sowiecką okupacją lub tylko byli podejrzewani o takie myślenie.
     Z dokumentów, a także rozmów ze świadkami Grażyna Wosińska ma obraz grozy tamtych czasów.

  (fot. MS) (fot. MS)

- Na ulicy słychać było krzyki aresztowanych – mówiła. - To się działo na uszach okolicznych mieszkańców. Stosowane tortury opisywałam w książce „Zbrodnia czy wyrok na zdrajcy” - kontynuowała Wosińska - bo zachowały się dokumenty i dokładne relacje z tamtych czasów: tych ludzi głodzono, przetrzymywano w celach, w których na głowę kapała woda, czy – jak wspominał gen. Bolesław Nieczuja – Ostrowski – bito pejczem. Generał był tu więziony w 1946-47 r. Szczególnie tragiczny był dla niego pobyt w '47. Później, w roku 1949 znowu trafił do UB, w związku ze Sprawą Elbląską, ale na krótko, bo tych podejrzanych przewożono szybko do Gdańska - zakończyła dziennikarka.
     O dniu dzisiejszym tak mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski: - Cieszę się, że ten budynek, po niechlubnej historii, wszedł w nową erę. W edukację, która prowadzi nas w dobrą stronę. Podziękowania należą się dyrektorowi szkoły językowej, że udostępnił obiekt  pod tablicę upamiętniającą generała i innych patriotów. To też wymiar edukacyjny dla kolejnych pokoleń.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Na ścianie budynku prywatnej szkoły ? Kto wybrał to miejsce ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 24
  (2017-12-14)
 • Przed wyborami to się pamięta o wszystkim o wszystkich i przecina wstęgi i co tylko możliwe .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 3
  (2017-12-14)
 • W innych miastach stawiają piękne pomniki upamiętniające wydarzenia, a u nas wszędzie tylko pamiątkowe tablice na głazach i ścianach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 15
  ngnvj(2017-12-14)
 • Droga Pani Wosinska Pani informacje nie w pełni są prawdziwe. Sprawę pożaru w Zamechu prowadził WUBP w Gdansku i wszystkich zatrzymanych przewożone do tamtego Urzędu. Funkcjonariusze elblascy nie byli dopuszczeni do sprawy, jedynie zlecono im zadania pomocnicze bez bezpośredniego ich udziału. Cała sprawa była w pełnej kontroli MBP w Warszawie i tam też przebywał nasz generał. Elbląski PUBP, a potem referat SB po 1956 roku prowadził kontrolę operacyjną generała, bez zatrzymywania go w areszcie. Skąd elblazanie mogli tam słyszeć krzyki torturowanych, gdyż w tym budynku byli oni przetrzymywani jedynie do czasu przewożenia ic H do cel w obecnym areszcie śledczym na ul. Halickiej. Pobyt w tym budynku nie trwał więcej jak kilkanaście minut. W celach na Krolewieckiej przebywali głównie rolnicy zalegający z podatkami oraz słuchacze po 1952 roku RWE. Ponadto często byli tam ludzie, którzy głównie po pijanemu krytykował ustrój. Wobec nich tortur nie stosowano. Zresztą do tych spraw przyjeżdżali specjaliści z Gdańska, Olsztyna i z Bydgoszczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 0
  pamietajacy(2017-12-14)
 • Pamiętam jak tam było kasyno milicji. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 0
  N....N....(2017-12-14)
 • Przeczytaj lid, a nie tylko tytuł, a może odkryjesz tę tajemnicę. .. ;) Powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 3
  Ailatan(2017-12-14)
 • hmm najgorsze w tym wszystkim jest to że Jaruzel wymyślił stan wojenny dzień przed moimi urodzinami. I nikt nie przyszedł na moje 6 urodziny w telewizornii tylko jakiś żołnierz coś klepał nawet bajki nie było o 19.. .ale życzę sobie wszystkiego najlepszego i zdrowia, Wam również.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 5
  Art:)(2017-12-14)
 • wielokrotnie interweniował w sprawie oprawców - przybyłych ze wschodu u Stalina gen. Berling. wychodzi na to, że bezskutecznie skoro szef KRS powierza tych co jeszcze żyją biologii. a tyk który nie ma pomiędzy żywymi. .. to komu? to tak na wszelki wypadek, żeby nie było, że sprawców nie widać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2017-12-14)
 • teraz też ludzie giną i to nie tylko w wypadkach samochodowych, ale na komendach. .. .. Zaś co do Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego to nie sadzę iż byłby rad widząc co niektóre twarze. .. .. tak myślę, bo znałem Go od lat piędziesiatych. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  xyz1(2017-12-14)
 • A k***a gdzie wojewoda i Marszałek ???? olsztyna pilnują by im nie zabrakło kasy -chyba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2017-12-14)
 • Dlaczego uczniowie zostaly wywalone do kina na czas uroczystosci? skandal? kim jest dyrektor tego przybytku?! szok!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 10
  karaczan(2017-12-14)
 • Dzisiejsze przesłuchiwania na komendach niczym się nie różnią poza tym że bardziej zakamuflowali i wygłuszyli cele tortur.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 5
  (2017-12-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywki
Polar z haftem
Ręcznik z haftem
Naszywka GODŁO