Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto wygrał? Kto przegrał? (analiza)

 
Elbląg, Kto wygrał? Kto przegrał? (analiza)
fot. Witold Sadowski

Choć najważniejsza decyzja wyborcza – wybór prezydenta Elbląga – jeszcze przed nami, można pokusić się o podsumowanie pierwszej tury elbląskich wyborów. Nie wiadomo jeszcze, kto przedterminowe wybory wygra, ale wiemy już, kto je przegrał, a nawet kto poniósł porażkę najbardziej dotkliwą.

Prawo i Sprawiedliwość – sukces
     
Dla PiS-u wynik niedzielnych wyborów jest sukcesem, bo partia ta i jej poprzedniczka (Porozumienie Centrum) nigdy nie zdobyły tylu mandatów w elbląskiej Radzie Miejskiej, nigdy też dotąd nie wygrywały wyborów w Elblągu. Te wybory PiS wygrało. Moim zdaniem, oczekiwania były jednak większe – przynajmniej samodzielna większość w Radzie (potrzeba do niej trzynastu mandatów, PiS zdobył dziesięć), a może i prezydent Jerzy Wilk już w pierwszej turze. – Musimy walczyć o to, żeby to się rozstrzygnęło w pierwszej turze. Wiem, że wyniki sondaży na to nie wskazują, ale nie takie rzeczy się zdarzały. – mówił Jarosław Kaczyński podczas swej ubiegłotygodniowej wizyty w Elblągu. Pewnie przede wszystkim chciał w ten sposób zaapelować do swego elektoratu o udział w wyborach.
     Z drugiej jednak strony wynik elbląskich wyborów odzwierciedla obecne notowania Platformy i PiS w ogólnopolskich sondażach, a Platforma przystąpiła do wyborów mocno obciążona błędami ekipy Grzegorza Nowaczyka. O ile oczekiwanie zwycięstwa w pierwszej turze wyborów prezydenckich można nazwać nadmiernym optymizmem na potrzeby kampanii wyborczej, o tyle liczenie na samodzielną większość PiS w Radzie Miejskiej – już nie.
     
     Platforma Obywatelska – sukces, bo…
     
Siły PO i PiS w tym starciu były nierówne. PiS przystępował do wyborów wzmocniony ogólnopolskimi sondażami, Platforma – obciążona błędami ekipy Nowaczyka i jeszcze dodatkowo absurdalną taktyką odwołanego prezydenta – niereagowania na zarzuty Grupy Referendalnej, potem jeszcze Ruchu Palikota, PiS-u i innych. W Elblągu trwała kilkumiesięczna kampania przeciw ekipie Nowaczyka, ale też przeciw Platformie, a były prezydent Grzegorz Nowaczyk do końca wierzył, że nie musi niczego wyjaśniać elblążanom, bo referendum i tak nie będzie miało wymaganej frekwencji. Był to, według mnie, przejaw arogancji władzy w formie czystej, a wiadomo, że arogancja prędzej czy później jest dla władzy niszcząca.
     Z takim balastem Elżbieta Gelert i Platforma startowały do wyborów i w tym kontekście ich wynik uważam za sukces. Gelert potrafiła w krótkim czasie przekonać dużą część elblążan, że jest zupełnie innym politykiem niż Grzegorz Nowaczyk.
     
     Sojusz Lewicy Demokratycznej – status quo
     
SLD niemal zachował w Elblągu stan posiadania, miał sześciu radnych, ma pięciu. Krajowych liderów Sojuszu cieszy na pewno zdecydowane zwycięstwo nad Ruchem Palikota. Jednak Janusz Nowak nie jest jeszcze (w kontekście kolejnych wyborów) elbląskim liderem tej partii na miarę Henryka Słoniny, który przez wiele lat był kandydatem SLD na prezydenta Elbląga i to kandydatem zwycięskim. Świadczy o tym stosunkowo wysoka porażka Nowaka z Witoldem Wróblewskim – wiceprezydentem Henryka Słoniny.
     
     KWW Witolda Wróblewskiego – dobry wynik lidera
     
Nie odbierając osobistych zasług Witoldowi Wróblewskiemu, który jawił się w kampanii jako polityk rozsądny, znający się na zarządzaniu miastem, trzeba dodać, że nie bez znaczenia był fakt, że był wiceprezydentem Henryka Słoniny.
     Mówiąc o wyniku Wróblewskiego i jego komitetu, trzeba mieć świadomość, że to jednocześnie najlepszy wynik niepartyjnego komitetu wyborczego, jedyny dający mandaty radnych. A elbląskie wybory były bardzo „upartyjnione”.
     
     Ruch Palikota Elbląg +, a jednak –
     
Dla Ruchu Palikota elbląskie wybory są poważną porażką, złą prognozą przed czekającymi nas od 2014 r. kolejnymi wyborami ogólnopolskimi. Ruch Palikota przystępował do nich w glorii chwały tych, którzy obalili Grzegorza Nowaczyka. Czołowi politycy tej partii niemal zamieszkali w Elblągu, by prowadzić kampanię wyborczą, wytoczyli swe najcięższe armaty, od Aleksandra Kwaśniewskiego poczynając, a rezultat osiągnęli mierny.
     Patrząc przez pryzmat ogólnopolskiej rywalizacji Ruchu Palikota z SLD, kandydatka Ruchu osiągnęła rezultat ponad dwukrotnie gorszy, a w wyborach do Rady Miejskiej wynik jest dla Ruchu Palikota jeszcze słabszy: 0 – 5.
     
     Solidarna Polska dawała najwięcej
     
Elbląskie wybory są też złą prognozą dla Solidarnej Polski w perspektywie wyborów ogólnopolskich. Również krajowi liderzy tej partii bardzo starali się o dobry wynik, przyjeżdżając do Elbląga niemal codziennie.
     Ich kandydat zwyciężył z pewnością, jeśli chodzi o ilość zwoływanych konferencji prasowych (drugi był Ruch Palikota). Zdecydowanie wygrał też konkurencję pod nazwą obietnice wyborcze. Co prawda wygrał w tych wyborach z kandydatką Ruchu Palikota, ale oczekiwania były pewnie znacznie większe. Niestety (albo na szczęście) elblążanie nie są chyba smakoszami kiełbasy wyborczej.
     
     Fala nie poniosła Wolnego Elbląga
     
Nie wystarczy odwołać prezydenta, żeby wygrać wybory – tak można skwitować wynik wyborczy Wolnego Elbląga, komitetu wyborczego, który utworzyli liderzy Grupy Referendalnej, wystąpiwszy wcześniej z Ruchu Palikota. Zresztą, Ruch Palikota też przypisuje sobie odwołanie Grzegorza Nowaczyka.
     
     To nie była ich gra
     
Mam na myśli wszystkie pozostałe komitety wyborcze: Elbląski Komitet Obywatelski, Naszą Partią jest Elbląg, Partię Elblążan i Elbląg To My. Najlepszy wynik spośród tych komitetów uzyskał Elbląski Komitet Obywatelski, ale wątpię, żeby członkowie EKO byli nim usatysfakcjonowani.
     Wybory przedterminowe, fakt, że mają miejsce tylko w jednym mieście, powoduje, że stają się one poligonem dla wszystkich liczących się partii, swoistym sondażem ich popularności. Partie mogą zaangażować swe wszystkie siły. Komitety niepartyjne stoją na straconej pozycji w rywalizacji z twarzami polityków, znanymi powszechnie z ekranów telewizyjnych i z partyjnymi pieniędzmi.
     
     Chichot historii
     
Jednym z głównych haseł odwołanego prezydenta Grzegorza Nowaczyka było wypromowanie marki Elbląg. To akurat mu się udało. Nie przewidział tylko, że tą promocją będą przedterminowe wybory po jego odwołaniu.
     
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • No tak, taka prawda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 6
  (2013-06-26)
 • Jestem uczciwym obywatelem. Umiem liczyć. Znam tu wystarczająco dużo ludzi, by wiedzieć, co się tu dzieje i. .. NIE IDĘ NA 2 TURĘ WYBORÓW. NIech się bojówki PO-PiS-owe nawalają przez 2 tygodnie. Ja już po raz kolejny NIE WEZMĘ UDZIAŁU W WYBIERANIU MNIEJSZEGO ZŁA, znowu. .. Nie widzicie ludzie, jak jesteście robieni w trąbę ???? Inteligencji wam ubyło od czasów PZPR ???? Tylko bojkot reszty tych "wyborów" może pokazać Polsce, że Elblążanie nie są do końca tacy głupi (zobaczcie sobie na ogólnopolskie portale - trochę beczkę się kręci z elblążan tu i ówdzie). .. jak będzie frekwencja 10% - to przynajmniej pokaże, gdzie mieszkańcy mają kolejne warszawskie seriale - sprzedawane na TU, za NASZĄ kasę, i po to, by utrzymać nawet w takim Elblągu podzielone społeczeństwo - "dziel i rządź" - znacie tą zasadę??? Elbląg jest teraz sławny, i nawet już część ludzi w Polsce wie, gdzie jest na mapie; ) - (dzięki Grzesiu, dzięki panie Falkiewicz - to co się w mediach ostatnio działo - dla miasta bezcenne :). .. Zróbmy zatem jeszcze jeden numer, i wykręćmy najniższy rekord frekwencji w tym kraju! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 23
  (2013-06-26)
 • Ruch palikota niech spada z tą bandą pe....... Głosując na nich to jest chańba dla dumnego narodu polskiego.Kalisz w święto narodowe zamiast iść wduecie z prezydentem to paradował z ciotami i pe....... Won z polskiej polityki a penkalski szkoda pisać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 5
  Czytelnik_MOBI_32317(2013-06-26)
 • A ja po raz ostatni zaufam PO. Mam nadzieję, że wyciągnęli wnioski z bolesnej nauczki. Trzeba pójść na wybory i dokonać wyboru między rozwojem a stagnacją, symbolicznie między upadającym Elsinem, a rozbudowującym się Szpitalem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 26
  (2013-06-26)
 • Najlepszym kandydatem pan Wróblewski!!!Niebawem będzie znowu referendum, ciemnogród!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 22
  (2013-06-26)
 • "Z takim balastem Elżbieta Gelert i Platforma startowały do wyborów i. .. " Wczoraj na wmurowaniu kamienia węgielnego pod CH Ogrody p. Gelert siedziała obok Nowaczyka. Nie chcę, ale muszę. .. pis
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 16
  Ja(nie)rozmumiem(2013-06-27)
 • Teraz tylko pani Gelert a nie Pan Wilk -upadający zakład pracy Elsin!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 17
  Ajax(2013-06-27)
 • Gelert = Nowaczyk = Tusk. Nie oszukujmy się. Wygra Gelert - przegrają Elblążanie. Nie po to było referendum za odwołaniem PO, żeby teraz PO znów rządziło w Elblągu. (LeSeFer)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 13
  (2013-06-27)
 • Powiem tak, PiSu nie lubie, ale Gelert sie nie nadaje na prezydenta. Wiec glosuje na osobe, a nie na partie, czyli na Wilka. Wilk jest mniejszym zlem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 19
  (2013-06-27)
 • jak Wilk może być mniejszym złem? człowiek w ogóle rządzić nie potrafi. Elsin trwał tylko dzięki dotacjom PFRON, które były marnotrawione na pensje prezesa Wilka i reszty klitki. Spółdzielnia żyła, z odziedziczonych po komunie budynków, dzierżawionych przez hurtownie i inne firmy. wszystko zostało zmarnotrawione przez Wilka, żadnych inwestycji. masakra
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 17
  (2013-06-27)
 • Przedmówca dyskredytuje P. Wilka że nie umie zarządzać i funkcjonuje dzięki dotacjom PFRON. Niech zauważy, że są to tylko dotacje, natomiast jego kandydatka w 100% jest finansowana ze środków pochodzących ze składek zdrowotnych, czyli naszych. Kto chociaż ma blade pojęcie z zasad rachunkowości, choćby w swoim gospodarstwie domowym widzi zasadniczą różnicę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 6
  (2013-06-27)
 • W takim razie proszę porównać Szpital Miejski ze swoimi długami i Szpital Wojewódzki sprawnie zarządzany oba finansowane z NFZ.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 10
  (2013-06-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fronty mdf frezowane biały mat
AMK Meble łazienkowe 2
Kompleksowe realizacje pod klucz
AMK Szkło ozdobne 1