Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Kto zobaczy w mieście dzika...

Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika ten na drzewo szybko zmyka – śpiewał przed laty pan Kleks. A co ma zrobić ten, który nie spotka go w lesie, a na przykład na osiedlu mieszkaniowym?

Na problem ten zwrócił nam uwagę Czytelnik, który przysłał informację o tym, że dziki pojawiły się na jednym z elbląskich osiedli.
– W tym roku, od kilku dni wśród mieszkańców osiedla Nad Jarem krążą informacje o pojawieniu się dzików. Zryte trawniki w okolicy przedszkola i szkoły, ślady ich pobytu pomiędzy blokami - niedawno mieszkańcy ulic Kłoczowskiego, Sobieskiego i Myliusa natknęli się na świeże ślady bytności zwierząt na terenie w samym środku osiedla. Fakt ten jest o tyle niepokojący, że do zimy jeszcze sporo czasu, a wizyty są częste i wyglądają na systematyczne – relacjonuje nasz Czytelnik. – Problem ten niepokoi mieszkańców ze względów na bezpieczeństwo mieszkających tu ludzi, poza tym nikt do tej pory nie odniósł się do kwestii ewentualnego roznoszenia różnych chorób przez przybyszy z lasu.
     Co zatem robić, aby było bezpiecznie? Jak się zachować? Co robi miasto w tym kierunku?
     Ale od początku.
     
     Lubią łatwe kąski
     Jak się okazuje przyczyną tego, że zwierzęta te pojawiają się w mieście jest fakt, że jest im tutaj po prostu łatwiej.
     - W naturalnych warunkach dziki muszą się natrudzić, aby zdobyć pokarm. Żołędzie, kasztany, podziemne części roślin, larwy owadów, a nawet padlina to codziennie pożywienie dzików żyjących w lesie – tłumaczy Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Natomiast w mieście znajdowanie jedzenia przychodzi im bez trudu i stresu. W momencie, gdy ludzie wysypują pożywienie na trawniki i pozostawiają śmieci niezabezpieczone dostarczają tym zwierzętom gotową karmę. Ponadto nie płoszone, a także w wielu przypadkach podkarmiane przez mieszkańców chętnie pozostają w mieście i niszczą darń rozkopując ją w poszukiwaniu larw owadów.

  Trawnik kontra dziki? 1:0 dla leśnych przybyszy (fot. nadesłana) Trawnik kontra dziki? 1:0 dla leśnych przybyszy (fot. nadesłana)

Jak jednak informuje Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Miejskiego w Elblągu z roku na rok z wiedzą mieszkańców na temat dzików i bezpieczeństwa jest coraz lepiej.
     - Akcja podnoszenia świadomości (ulotki dystrybuowane przez Miasto) i wiedzy wśród mieszkańców, szczególnie tych obszarów miasta bezpośrednio graniczących z lasami, jest prowadzona od kilku lat i będzie kontynuowana – informuje Departament. – Zaznaczyć należy, że granice miasta obejmują coraz to nowe obszary, np. Próchnik czy Krasny Las, a także te, na których „prawowitymi” mieszkańcami są również i dziki, więc ich obecność nie powinna być czymś nadzwyczajnym. Dziki unikają kontaktu z ludźmi, jeżeli jednak do niego dojdzie, należy wiedzieć jak się prawidłowo zachować.
     
     Zmykać i...dzwonić

     I pamiętać, że przede wszystkim są to dzikie zwierzęta.
     - Zaniepokojone lub przestraszone mogą być niebezpieczne. To, że pojawiają się w mieście nie znaczy że są oswojone. W sytuacji gdy poczują się niepewnie mogą zareagować agresywnie i zaatakować – tłumaczy Jan Piotrowski. – Gdy zobaczymy dzikie zwierzęta w mieście nie wolno do nich podchodzić, głaskać, karmić czy straszyć.
     Warto również właściwie i skutecznie zabezpieczać rejony śmietników, stawiać solidne ogrodzenia na posesjach i ogrodach działkowych.
     Można również stosować preparaty odstraszające dzikie zwierzęta, a w przypadku konieczności podjęcia działań doraźnych zabezpieczających przed dzikami, zarządcy, administratorzy terenów zagrożonych oraz prezesi ogrodów działkowych mogą otrzymać preparat w Departamencie Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych.
     Dodatkowo zawsze można, a nawet powinno się to zgłosić odpowiednim służbom. Zarówno policja, jak i straż miejska są wyczulone na zgłoszenia dotyczące zagrożenia ze strony dzikich zwierząt. Również Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjmuje informacje o zagrożeniu i przekazuje je do właściwych służb.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Zdjęcie z artykułu przedstawia niedawne boisko, którego spółdzielnia pozbyła się na rzecz ZZM. Boiska póki co nie ma, i z informacji uzyskanych od Zieleni, nie bedzie bo nie ma to pieniędzy. "Bramki były w złym stanie technicznym" - takie było tłumaczenie. Konsekwencją tego jest potężny wybieg dla psów, załatwiających swoje potrzeby, i jak widać, dziki też tu się odnalazły. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  Uczeń(2013-11-08)
 • Co do restauracji arena - jezeli jest porownywana z kalinka czy z ( o chu. .. ) da srinczi to ja dziekuje. A juz prawie tam dzwonilem ale jak to zobaczylem to pomyslalem o moich miekkich zebach ktore nie potrafia rozgryzc surowych zimniakow w kalince czy gumowatego mięska w dasrinczi. Ahhh i ta obsluga tu i tam. .. poprostu swietna. Polecam po reinkarnacji w tego jarowego dzika.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  futerkowyzwierz(2013-11-08)
 • Do uczeń: Te zdjęcie to chyba jest osiedle przy cerfurze, a nie boisko przy modrzewinie. Oczywiście mogę się mylić co do osiedla, ale co do boiska to jestem pewny w 100%
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 4
  (2013-11-08)
 • to
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2013-11-08)
 • Na zdjeciu widac rozkopane boisko przy Kłoczowskiego, mieszkam obok.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  (2013-11-08)
 • Super wsuwają jabłka, to jak dokarmianie kaczek i labedzie :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2013-11-08)
 • elbląskie dziki są przyjazne, mieszkam na bielanach gdzie co wieczór rodzinka dzików spaceruje za ogródkami i zajada się tym co znajdą. Często stoję na końcu ogródka i patrzymy sobie w oczy, one nic nie robią sobie z ludzi, ani się nas nie boją ani nas nie atakują. Pamiętajmy że to my zajmujemy ich tereny, one są u siebie i tak jak ludzie chcą żyć i się najeść. to trochę jak z osami, jak my nie zaczniemy ich atakować to nam nic nie zrobią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 2
  320CDI(2013-11-08)
 • Cwalisz sie mietkiem ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  piiter(2013-11-08)
 • Jak nie wiesz to po co się udzielasz teren Boiska przy Kłoczowskiego nie należy do ZZM tylko do miasta. A ZZM tylko go obsługuje jak większość terenów w Mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  marencjo(2013-11-08)
 • Dziś prawdziwych Kłusoli już nie ma, bo czy warto po lesie się tłuc, pełna miska i radio i Poemat, zamiast wnyka co zrywał się dzik.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2013-11-08)
 • W Departamencie Ochrony Środowiska jest utworzone stanowisko do zadań związanych ze zwierzętami. Tam Nadleśnictwo zatwierdza wielkości odstrzałów dzików. Tam się powinno zgłaszać szkody i problemy z dzikami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  BiałyTomasz(2013-11-08)
 • Mieszkam Nad Jarem 2 dni temu widziałam świeże ślady dzików na ulicy Korczaka. Strach wyjść z psem wieczorem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 4
  (2013-11-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywki