Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ku pamięci Borysa

 
Elbląg, Ku pamięci Borysa Zdjęcia, kwiaty i znicze - tak pamięć Borysa Niemcowa uczczono w Elblągu (fot. WS)
Rek

- Elbląg ma bardzo bliskie kontakty z Rosjanami, którzy u nas bywają. Chciałbym, żeby ci, którzy do nas przyjeżdżają wiedzieli, że elblążanie wspierają dążenia narodu rosyjskiego do wolności – mówił na Moście Wysokim Jerzy Wcisła, szef elbląskich struktur Platformy Obywatelskiej. To właśnie tam postanowiono uczcić pamięć Borysa Niemcowa, zastrzelonego kilka dni temu rosyjskiego opozycjonisty.

Borys Niemcow został zastrzelony kilka dni temu, na moście w centrum Moskwy. Był rosyjskim politykiem, który krytycznie odnosił się do polityki Władimira Putina. Na pogrze, który odbył się 3 marca, nie wpuszczono Bogdana Borusewicza, marszałka senatu.
     - W związku z tym zdecydowaliśmy, że Platforma Obywatelska złoży hołd Borysowi Niemcowowi – mówił Jerzy Wcisła, szef elbląskich struktur partii, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. - Przeszliśmy całą tę transformację, od kraju zniewolonego do wolnego. Drogi, które do tego prowadzą są bardzo różne, ale jest jeden wspólny element – w pewnym momencie społeczeństwo poddane dyktatowi władzy zmienia się na to, które szuka wolności. Wtedy następuje podział na „my”, czyli naród, któremu się nie podoba, że władza go nie słucha i „oni”, czyli władzę, która nie chce uznać takiego narodu. Śmierć Niemcowa jest dowodem na to, że Rosja jest na tym etapie.

  fot. Witold Sadowski fot. Witold Sadowski

Wcisła podkreślał jednak, że to nie on jest pomysłodawcą położenia kwiatów, postawienia zniczy i ułożenia fotografii zastrzelonego kilka dni temu Borysa Niemcowa. Upamiętnienia chciał Władysław Mincewicz, który urodził się w Kijowie, ale od trzech lat mieszka w Elblągu.
     - Rosja wraca do czasów stalinowskich, gdzie ludzie byli zabijani, więzieni, nie istniała żadna myśl opozycyjna – mówi inicjator takiego uczczenia pamięci zastrzelonego opozycjonisty. - Ukraińcy nie chcieli żyć w takim układzie, w jakim żyje obecnie Rosja. Janukowycz był człowiekiem Putina i gdy Ukraina „zrzuciła” tego przedstawiciela Moskwy Putinowi to się nie spodobało. Z drugiej strony wystraszył się, że ten sam los czekać i jego. W tej chwili propaganda rosyjska jest bardzo aktywna, nie tylko w Rosji, ale i w krajach zachodnich, mocno zniekształca i przekręca rzeczywistość. To nie jest przypadek, że Niemcow zginął dwa dni przed marszem poparcia dla Ukrainy, marszem, który miał pokazać, że Rosja bierze udział w tym konflikcie, czemu zaprzecza przy każdej okazji Władimir Putin.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM