Czwartek 18-10-2018, imieniny Łukasza, Juliana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz parkowania Mistrz parkowania

Kucharczyk o „zielonej szkole”

 
Elbląg, Kucharczyk o „zielonej szkole” Marek Kucharczyk (fot. AD)
Rek

Jedno nie podlega dyskusji: Zielona Szkoła to piękne miejsce, fantastycznie położone, dające naprawdę wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu, do realizacji celów dydaktycznych – pisze Marek Kucharczyk, radny Rady Miejskiej.

„I rzeczywiście w minionych latach uczniowie z elbląskich szkół bardzo często odwiedzali ośrodek w Piaskach i korzystali z jego dobrodziejstw. Ośrodek Edukacji Ekologicznej jest placówką wychowania pozaszkolnego działającą w systemie oświaty. Celem utworzenia ośrodka było prowadzenie zajęć dla elbląskich uczniów w formie „zielonej szkoły” oraz organizowanie wypoczynku w czasie wolnym od nauki. Zamiar likwidacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krynicy Morskiej spowodowany jest niewystarczającym wykorzystaniem go przez uczniów elbląskich szkół, a nie chęcią liczenia zysków.
     W ciągu 189 dni pracy ośrodka elbląskie dzieci przebywały tam przez 78 dni, co stanowi zaledwie 41 procent wykorzystania oferty edukacyjnej (w roku 2010 – 58%, a w roku 2009 – 63%). Obiekt nie jest w pełni wykorzystywany pomimo dodatkowej oferty kierowanej do grup spoza elbląskich szkół. Łącznie z grupami spoza Elbląga wykorzystanie miejsc w ośrodku w 2011 r. kształtowało się na poziomie 50 procent (w roku 2009 – 59%, w roku 2010 – 58%). Na małe zainteresowanie usługami świadczonymi przez placówkę może mieć również wpływ niezbyt wysoki standard techniczny obiektu i jego wyposażenia. Budżet ośrodka w 2011 roku to kwota 1 067 000. Koszt organizacji dwutygodniowego pobytu w ośrodku podczas ubiegłorocznych wakacji wyniósł 1 175 zł na jedno dziecko. Natomiast całkowity koszt pobytu ucznia na trwających cztery dni zajęciach edukacyjnych w ośrodku w roku 2011 wyniósł 983 zł, z czego samorząd dokładał 900 zł, a 83 zł rodzice. Kwota ta nie jest konkurencyjna w stosunku do innych ofert w kraju. Można przy tej okazji porównać oferty innych „zielonych szkół” w kraju, które kształtują się od 230 zł do 420 zł na osobę.
     Miasto kierowało się rachunkiem ekonomicznym właśnie po to, by nie trwonić pieniędzy podatników, a zachować bogatą ofertę edukacyjną. Opłacanie niewykorzystanej bazy oraz wypłacanie wynagrodzeń za gotowość do pracy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ale na pewno bardzo kosztownym. To oczywiście dla tych, którzy tak bardzo martwią się o pieniądze podatników.
     Dodać także należy, że działanie ośrodka nie jest niezbędne do organizacji zajęć i wypoczynku dla elbląskich uczniów. Szkoły i rodzice dostaną teraz wolną rękę. Uczniowie będą mogli korzystać z podobnych tego typu placówek na Mierzei i w całym kraju. Dzięki temu uatrakcyjniony zostanie proces edukacji. Odpłatność rodziców za zajęcia w „zielonej szkole” nie ulegnie zmianie, będzie to kwota około 80 złotych, jak dotychczas. Pozostałą należność za wyjazd uczniów klas VI szkół podstawowych pokryje samorząd. Dzieci z rodzin najuboższych będących pod opieką MOPS będą miały także opłacone posiłki, zatem ich rodzice nie będą narażeni na koszty związane z realizacją tych zajęć edukacyjnych.
     Ośrodek w Piaskach pozostaje własnością miasta, z możliwością prowadzenia tam także zajęć edukacyjnych. Uczniowie i rodzice będą teraz mogli wybierać dokąd pojadą na czterodniowe zajęcia. Ośrodek nie zostaje sprzedany, a „symboliczna” opłata pozostaje na tym samym poziomie, samorząd nadal finansuje program „zielonych szkół”. Jak długo można to powtarzać? Czy naprawdę tak mało wiary jest w młodych ludziach?
     
     Radny Rady Miejskiej w Elblągu Marek Kucharczyk”

,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Po mistrzowsku zagrał Kucharczyk. Opozycja jest słabiutka i bez pomysłu. Nie macie argumentów Panowie i nie wiecie jak sobie poradzić z tym, że Nowaczyk podejmuje słuszne decyzje w trudnych czasach na korzyść mieszkańców a Wam to się po prostu nie udaje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Tomek Z..(2012-02-24)
 • Dobra propozycja prezydenta oraz decyzja radnych przyniesie oszczędności plus nowe uważam lepsze rozwiazanie dla uczniów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-24)
 • Rachunek ekonomiczny jest prosty. Bardzo dobrze zdecydował prezydent oraz rada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  alex--(2012-02-24)
 • Doskonale pan PR-sko zripostował oświadczenie Forum Młodych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ::)))(2012-02-24)
 • zamknijcie wszystko. Przenieście do Olsztyna, sprzedajcie. Ostatni niech zgasi światło a potem to już tylko pług i zaorać to"miasto"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-24)
 • Panie prezydencie na takie działania mieszkańcy czekają oszczędności plus lepsza oferta dla mieszkańców. Tak dalej proszę !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  -norbi--(2012-02-24)
 • A moim zdaniem Kucharczyk od kiedy pracuje w MOSIRZE czy czasami nie po wyborach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  1948(2012-02-24)
 • Internetowe Bojówki PO o których pisał Nowaczyk Watch już działają wg instrukcji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-24)
 • www.portel.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-24)
 • Jak Nowaczyk chce oszczędzać to niech na przykład nie pobiera "trzynastki", co Grzesiu na to ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-24)
 • "oszczędności dla uczniów i rodziców" co wy pieprzycie?. .. że nauczycielom nie chce się tam jechać to nikt już nie powie. Pieprzycie głupoty o niewykorzystaniu ośrodka, a o opinię nauczycieli nie zapytacie. Dlaczego oni mają jechać tam na kilka dni, pracować 24h/dobę przy pilnowaniu dzieciaków nie mając z tego korzyści, tylko strach i obawy, że coś się stanie? mam w rodzinie nauczycieli, wolą nie jechać do Piasków niż przez kilka dni się męczyć, ze te same pieniądze które zarobią w tym czasie normalnie prowadząc zajęcia. Idźcie w cholerę z tym całym PO. Faktycznie bojówki PO zaczęły atakować internet wg. instrukcji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  popaprańcy(2012-02-24)
 • Likwidacja Zielonej Szkoły to nieporozumienie w naszym kraju dotuje się beznadziejne organizacje typu partie polityczne to chyba zdecydowanie lepiej dotować Zieloną Szkołę a nasze dzieciaki jak jadą do zielonej to są bardzoa zadowoleni - atrakcji i blisko domu to chyba są argumenty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szkolny(2012-02-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Samochody używane HADM Gramatowski