Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kulturalny obiekt na miarę XXI wieku

 
Elbląg, Kulturalny obiekt na miarę XXI wieku Dyrektor teatru Mirosław Siedler o planowanej inwestycji: Liczy się przede wszystkim funkcjonalność obiektu i komfort widzów (fot. AD)
Rek

Za Wyspiańskim: Teatr mój widzę ogromny. – Przede wszystkim funkcjonalny, nowoczesny, reprezentacyjny, zgodny z naszymi potrzebami i komfortowy dla widzów – mówi Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiej sceny o planowanej rozbudowie, przebudowie i modernizacji obiektu teatru i Światowida.

Projekt inwestycji jest już gotowy od dawna. Obie instytucje otrzymały pozwolenie na budowę, a w budżecie samorządu województwa zarezerwowane są pieniądze na wkład własny.
     - W sumie 32 mln zł, bo projekt został wpisany w wieloletni plan inwestycyjny samorządu – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
     Teatr im. Aleksandra Sewruka i Centrum Spotkań Europejskich Światowid będą zabiegać o dofinansowanie wspólnej inwestycji z programu „Infrastruktura i środowisko” za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek muszą złożyć do 20 kwietnia.
     - Podczas rozmowy z ministrem Zdrojewskim usłyszeliśmy, że szansa na przyznanie środków jest duża – zdradza marszałek Protas.
     Obecnie trwa „odchudzanie” kosztorysu planowanej inwestycji, która początkowo miała pochłonąć aż 100 mln zł.
     - Jeśli okaże się to realne to zejdziemy do ok. 50 mln zł – mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. – Zrezygnujemy np. z części planowanego wyposażenia, bo na to możemy pozyskiwać środki później. Musimy zdawać sobie sprawę z realiów – z możliwości samorządu województwa oraz realizacji środków europejskich.
     - Chcemy skroić ten projekt na miarę, by nie popaść w gigantomanię i by w przyszłości obiekt nie generował kosztów – zaznacza Jacek Protas.
     Obiekt, w którym mieszczą się i teatr, i Światowid powstał w latach 60-tych XX wieku. Wówczas był on nowoczesny i zaspokajał potrzeby obu instytucji. Lata płynęły, budynek wymagał kolejnych remontów i modernizacji, potrzeby teatru i Światowida rosły, bo poszerzała się ich oferta kulturalna dla miasta i regionu.
     - Koncepcja rozbudowy, wówczas jeszcze Teatru Dramatycznego, pojawiła się w roku 2003 – przypomina Mirosław Siedler. – Chodziło o modernizację widowni Dużej Sceny, zwiększenie funkcjonalności obiektu, stworzenie nowoczesnego, reprezentacyjnego i bezkonfliktowego wejścia do teatru od strony ul. Teatralnej. Kilka lat później do projektu rozbudowy przyłączył się Światowid – kontynuuje dyrektor Siedler. - W 2009 r. zostały przyznane środki na pełną dokumentację projektu rozbudowy całego obiektu. Została ona wykonana [samorząd województwa przeznaczył na ten cel w sumie 1,5 mln zł – red.], otrzymaliśmy również pozwolenie na budowę. Koszt inwestycji oszacowano na 100 mln zł.

 


     - Rozbudowa ma zostać przeprowadzona zgodnie z naszymi potrzebami i dla komfortu odbiorców – zapewnia Mirosław Siedler. – Brakuje nam np. sal prób, sceny kameralnej na 250 miejsc, a także sali do prowadzenia działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, archiwum, biblioteki, a to ogranicza teatr w pełnieniu funkcji kulturalnej i edukacyjnej – zauważa dyrektor teatru. - Budynek jest w złym stanie technicznym, wymaga remontu i wyposażenia w specjalistyczny sprzęt. Planujemy nadbudowę kondygnacji, rozbudowę i wyposażenie istniejących pracowni m.in. stolarskiej, malarni, krawieckiej [i tu ciekawostka – teatralne krawcowe pracują na maszynach z lat 60—tych XX wieku – red.], budowę nowych magazynów dekoracji, bo w obecnym stanie nie mamy już miejsca na jej przechowywanie, planujemy też dwie windy towarowe, studio nagrań. Teatr będzie miał autonomiczne wejście od strony ul. Teatralnej oraz parking podziemny. Będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chodzi o doprowadzenie obiektu do standardów XXI wieku – mówi Mirosław Siedler. – Inwestycja ma duże znaczenie dla regionu – podkreśla. – Teatr elbląski jest jednym z dwóch teatrów dramatycznych w województwie, a Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie przechodzi właśnie kapitalny remont.
     Jeśli wniosek o dofinansowanie unijne zostanie rozpatrzony pozytywnie, prace nad rozbudową i modernizacją obiektu teatru i Światowida mogłyby rozpocząć się w przyszłym roku i dać efekt finalny w połowie 2015 r. Obie instytucje muszą jednak przez te lata prowadzić nieprzerwanie swoją działalność.
     - Będziemy pracować i grać na pewno na Dużej Scenie, a poza tym w innych miejscach – czy w Elblągu, czy poza nim jeszcze nie wiem – mówi dyrektor Siedler. - Będzie to trudny czas.
     - Teraz albo nigdy – podsumowuje plan rozbudowy obiektu dwóch instytucji kultury marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Tylko sztuki brak. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tę pominęli:)(2012-03-12)
 • odpalcie buldożery i zrównajcie ten gmach z ziemią. niech pan dyrektor weżnie puszkę i odzie do każdego mieszkańca elbląga i poprosi go o 1000 zł na teatr (bo tyle to wyniesie na głowę mieszkańca, z jak zwykle przekroczonym budżetem). chyba że na kredyt, za pieniądze naszych dzieci i wnuków, by dzisiejsi decydenci mieli co robić. a więc puszka w rękę i jak pan dyrektor przekona mieszkańców, że warto i że będzie fajnie i ładnie to chwała mu za to. jak nie to wara od pieniędzy mieszkańców i następnych pokoleń. już mamy w tym skansenie stadiony, teraz będzie kultura. inwestujcie w tereny dla firm, zmniejszajcie podatki, by warto było inwestować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-12)
 • Tu nie o żadną kulturę chodzi a o nowe miejsca pracy dla rodzinek. Nie mieszczą się po prostu w starym budynku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  paragraf już jest(2012-03-12)
 • Redukcja ze 100 mln do 50 mln fajnie brzmi. To tak się da ? Zapowiada się niezła kicha jak z drogami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Reduktor(2012-03-12)
 • no, ale komu jest to potrzebne. Czy nasi "aktorzy" są tego warci? Czy nie wystarczy im to co mają? Wśród nich Gajosa, Peszki, Jandy czy też czy Stuhra nie znajdziemy więc. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zadziwiony:)(2012-03-12)
 • cyt. za Wyspiańskim: Teatr mój widzę ogromny [. .. ] dokończę dzieło - A ZA NIM SIEDLERA:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-12)
 • A co to za ulica Tatralna? :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  chochlik(2012-03-12)
 • elbląskie marudy w komentach na ich miarę. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ket(2012-03-12)
 • może i elbląskie marudy, ale już na teatr ich nie stać, a nie długo także ciebie. a wtedy się przyłączysz jak będziesz miał jeszcze internet. kraj ciężko się zmienia, ale miasto jednak łatwiej, już wielu mieszka na przedmieściach a firmy zarejestrowane są w najróżniejszych miejscach. podwyższanie podatków i opłat już na granicy nonsensu, zostają tylko kredyty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-12)
 • A moim zdaniem powinien być ogłoszony konkurs architektoniczny na nową fasadę budynku. Pytanie: Kto jest autorem projektu przebudowy i dlaczego akurat ta osoba/firma ? Moim zdaniem ten projekt jest kiepski i bliżej mu do siermiężnych lat 90 niż do nowoczesnej architektury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  seth(2012-03-13)
 • Sztuka inscenizacji. , i Nowoczesnej, kreatywnej myśli teatralnej !!!. Tego, jak tlenu, potrzeba tej wyjałowionej intelektualnie - Scenie. .. .. Co po tych paradnych budynkach, co tych drogocennych sprzętach ??? Nic, bo w środku tylko mętna pustka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-13)
 • a moim zdaniem ta kobiete z kasy tez powinni zmienic nigdy jej niema a tlumaczenia ze poszla siusiu sa bezsensowne gratuluje pojemnosci nerek 45min sikania gratulacje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy z Grawerem