UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kupowanie suwerena (w żadnym trybie)

 
Elbląg, Kupowanie suwerena (w żadnym trybie)
Fot. MS

Ostatnie wybory do Sejmu utwierdziły polityków w przekonaniu, że suweren wcale nie chce wędki. Zdecydowanie bardziej woli rybę, najchętniej z frytkami i piwem. Dlatego zamiast np. programu 1000 żłobków na stulecie niepodległości, mamy program 500+, którym uszczęśliwiono wiele rodzin autentycznie potrzebujących pomocy, jak i takie, które miesięcznie wydawały 500 z dużym plusem na waciki i kosmetyczkę.

Efekt jest taki, że miliardy poszły do milusińskich, którym nawet ptasiego mleczka nie brakowało, a rodzice niepełnosprawnych dzieci dostają jakieś ochłapy i muszą walczyć o godne życie na sejmowych korytarzach.
       Wybory samorządowe za pasem i lokalni politycy postanowili skorzystać z gotowej i pewnej recepty na sukces, czyli kupowania suwerena. Licytację dosyć wysoko rozpoczął PiS od propozycji istotnego obniżenia cen biletów dla wszystkich na przejazdy komunikacją miejską. Na to na razie skromniej odpowiedział prezydent próbując ograniczyć obniżki tylko dla posiadaczy Elbląskiej Karty Miejskiej. Czekamy na wist radnych PO. Nie pozostaje im nic innego jak zaproponować całkiem darmowe przejazdy, albo polec w wyborach. Elbląski podatnik musiałby wyłożyć na realizację tych pomysłów od jednego do dwóch milionów złotych, z czego znowu duża część trafiłaby do ludzi, którzy tej pomocy wcale nie potrzebują. Tańsze bilety nie sprawią, że Elbląg stanie się nagle miastem, w którym chce się mieszkać, pracować i inwestować, ale bez wątpienia nastawią przychylnie wyborców do tych, którzy zaproponują najniższe ceny.
       Od połowy lutego na głównej stronie portElu ostrzegamy mieszkańców Elbląga o przekroczeniach norm zanieczyszczenia powietrza. W Londynie poziom alarmowy zanieczyszczenia pyłami PM10 wynosi 60 µg/m3 i jeśli zostanie przekroczony, to mer zamyka centrum miasta dla samochodów. Ten poziom w Elblągu tylko w bardzo ciepłym kwietniu został przekroczony 44 razy. O liczbie przekroczeń w szczycie grzewczym nie będę pisał, żeby nie wywoływać paniki. I bez tego z roku na rok ubywa nam coraz więcej mieszkańców.
       Przez lata żyliśmy w przekonaniu, że Elbląg to miasto prawie nadmorskie, a stan powietrza na Hetmańskiej czy Bażyńskiego niewiele odbiega od tego w Krynicy Morskiej. Prawda jest okrutna – tysiące tzw. „kopciuchów” i starych pieców kaflowych powodują, że oddychamy powietrzem niewiele lepszym od tego w Katowicach. Tymczasem na program wymiany systemu ogrzewania miasto wysupłało aż 150 tys. złotych. No cóż – czyste powietrze źle się sprzedaje w kampanii wyborczej, nie widać go i nie czuć, natomiast każdy wyborca bez trudu sobie policzy, że z pieniędzy oszczędzonych na biletach tramwajowych bardzo szybko uzbiera np. na kolejną ciekawą książkę do domowej biblioteczki. I tak samorządowcy zamiast dbać o zdrowie elblążan, cynicznie żerują na naszej słabości do literatury.
       Wszystko wskazuje na to, że sztandarowym pomysłem na Elbląg ma być w tej kadencji Rady Miejskiej tańszy bilet. Pomysł genialny w swojej prostocie. Sam nie wiem dlaczego w tej sytuacji przyszłość miasta widzę w czarnych oparach smogu.
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Narzekanie, narzekanie a na jesieni i tak wybierzecie tych samych z POPiSu i SLD do rady miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 13
  MariuszuProszeTeKamereWylaczyc(2018-04-25)
 • Zgadzam się. Powietrze u nas (szczególnie w sezonie grzewczym) jest tak tragiczne, że czasami wychodząc z domu człowiek ma wrażenie, że właśnie nastąpił atak z użyciem gazów chemicznych. Polska ma najgorszy stan powietrza w UE, a Elbląg jeden z najgorszych wskaźników w Polsce. My Elblążanie jesteśmy więc w czołówce syfu w powietrzu w skali Europy. Czas skończyć powoli z podejściem: "Hulaj dusza, piekła nie ma" w tym zakresie i wprowadzić za kilka lat obowiązek wymiany pieców węglowych na gazowe lub inne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 17
  StefanK(2018-04-25)
 • Ale o czym ten artykuł? .Chyba autor nie jest beneficjentem 500+ .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31 16
  (2018-04-25)
 • Obojętnie kto wygra i tak się z nim ułożysz. Miasto karmi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 4
  Włodzimierz(2018-04-25)
 • Artykuł trochę o niczym, strasznie niespójna treść, co do programu 500,to Schetyna tak się rozpędził, że obiecuje 500 na każde dziecko, to jest dopiero kiełbasa wyborcza PO, podejrzewam że im bliżej wyborów to PO to w swoim programie umieści darmowe bilety zkm a moźe i nawet PKP
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40 6
  StasP(2018-04-25)
 • Najlepiej premia dla kazdej PiSdy!imbecylu..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 24
  ulala(2018-04-25)
 • ulala - typowa wypowiedz polskiego Janusza, zero treści tylko propaganda, nienawiść i wyzwiska, czym się za młodu nasiąknie tym potem człowiek żyje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 10
  Infernalną(2018-04-25)
 • Jak zwykle art. o kant d... Zadać nalezy podstawowe i fundamentalne pytanie. Jakie powietrze było w Elblągu 5, 10, 20 lat temu? Czy ktoś to badał wnikliwie? Czy ktoś się tym przejmował.? Nie, bo nie było takiej mody. Teraz jest, co autor pokazał, płynac z nurtem mediów głównego ścieku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 8
  Realista1(2018-04-25)
 • Toma byc niezależny portal??? Kto zlecił tak słabo napisany * artykuł *? Wróblewski robi co może ale ludzie na szczescie juz wiedzą co Pan NIEreprezentuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 9
  Wyboryjuzniedługo(2018-04-25)
 • Najlepiej zamiast 500 plus dac podwyzki nauczycielom i lekarzom wtedy bedzie git a i o pasibrzuchah z woja nie zapomniec
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  (2018-04-25)
 • Ty idz lepiej gdzies na swoj marsz - a raczej parade :p
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 5
  Ydff(2018-04-25)
 • Zero
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 2
  Tyle(2018-04-25)
Reklama