Wtorek 19-03-2019, imieniny Józefa, Bogdana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kwiaty na urodziny generała

 
Elbląg, Kwiaty na urodziny generała
fot. Anna Dembińska

29 września 1907 r. w Haliczu urodził się Bolesław Nieczuja – Ostrowski. Wtedy jeszcze nie było wiadomo, że będzie bohaterem, a jego nazwisko zapisze się w historii Polski. Dziś (29 września), w 110. rocznicę urodzin generała kwiaty na jego grobie złożyli elbląscy politycy, kombatanci i służby mundurowe.

Dziś o 13 na cmentarzu Agrykola przed grobem generała Bolesława Nieczuja- Ostrowskiego zebrali się elbląscy politycy, kombatanci, służby mundurowe. Okazją była 110. rocznica urodzin generała. Bez zbędnych przemówień zebrani złożyli kwiaty na grobie Honorowego Obywatela Elbląga.
     - Szczególnie dziękuję za przybycie dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Armii Krajowej. To wy będziecie pielęgnować te wartości, dla których żył generał – powiedział Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu na zakończenie uroczystości.
     - Dla moich dzieci to już postać historyczna, ale ja pamiętam jak generał przychodził do naszej szkoły. Pasował nasze dzieci na uczniów – wspominała Anna Zaniewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Armii Krajowej w Elblągu.
     Bolesław Nieczuja- Ostrowski urodził się w 1907 r. w Haliczu. Zdecydował się na zrobienie kariery wojskowej i po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie objął służbę w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. W czasie tragicznego września 1939 r. dowodził kompanią piechoty. Można śmiało stwierdzić, że jego wojenne losy nadają się na scenariusz filmu wojennego: ucieczka z niewoli niemieckiej, organizacja konspiracji we Lwowie, przyjazd do Krakowa i organizacja ruchu oporu w Małopolsce. W 1944 r. oddziały partyzanckie wyzwoliły część powiatów miechowskiego i pińczowskiego. Po wojnie tacy jak on nie byli mile widziani. Bolesław Nieczuja- Ostrowski wyjechał do Elbląga i w Pogrodziu uruchomił spółdzielnię dającą źródło utrzymania jemu i jego podwładnym z okresu partyzantki. Został aresztowany, dwukrotnie skazany na karę śmierci. W 1991 r. mianowano go generałem brygady, rok później Rada Miejska Elbląga przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Zmarł w 13 lipca 2008 r., jest pochowany na cmentarzu „Agrykola”. 
     Decyzją Rady Miejskiej rok 2017 jest Rokiem gen. Bolesława Nieczuja- Ostrowskiego. 
     
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kubek z Grawerem
Żarówki LED
Clinex Grill
Długopis i Pióra z Grawerem