UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ławników jak na lekarstwo

 
Elbląg, Ławników jak na lekarstwo
(fot. Anna Dembińska)

Aż 54 ławników poszukuje elbląski Sąd Okręgowy. Problem jest poważny, bo brak ławników może utrudnić pracę sądów np. w sprawach karnych czy rodzinnych. W samym tylko Elblągu jest 17 wakatów, a zgłoszono dotychczas zaledwie pięć osób. Termin zgłoszeń mija dzisiaj.

Ławników wybierają rady gmin na wniosek prezesa Sądu Okręgowego. Na lata 2016-2019 potrzebnych było 92 ławników, wybrano wówczas 67. - W trakcie trwania kadencji kilku ławników z różnych przyczyn zrezygnowało z pełnienia funkcji, a co do jednej z osób konieczność skreślenia z listy ławników była skutkiem śmierci tej osoby – informuje Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Obecnie sąd posiada 60 ławników. Liczba ta jest niewystarczająca z uwagi na ilość wpływających spraw i przepisy. Ławnik może zostać wyznaczony do udziału w rozprawach do dwunastu dni w ciągu roku. Liczba tych dni może być zwiększona przez prezesa sądu tylko z ważnych przyczyn, a zwłaszcza w przypadku konieczności zakończenia rozprawy z udziałem tego ławnika.
       Dlatego prezes Sądu Okręgowego wystąpił do rad gmin w okręgu elbląskim o przeprowadzenie uzupełniających wyborów na ławników. Potrzeba aż 54 osób, w tym 17 z Elbląga, 7 z gminy Elbląg, po 5 z gminy Braniewo. Fromborka i Młynar oraz 10 z Pasłęka.
       - Konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających, z uwagi na ekonomikę przedsięwzięcia oraz minimalizację przyszłych kosztów zwrotów dojazdu dla wybranych ławników, ograniczono do najbliższych i stosunkowo większych miast i gmin znajdujących się w sąsiedztwie Elbląga – dodaje Tomasz Koronowski.
       Termin zgłoszeń kandydatów na ławników mija dzisiaj. Tymczasem w Elblągu na 17 wakatów zgłoszono tylko 5 osób. Dlaczego zainteresowanie jest tak małe? Być może dlatego, że ławnicy wyłonieni w wyborach uzupełniających będą pełnić swoją funkcję tylko do końca obecnej kadencji, a więc około pół roku. Kolejna kadencja będzie dotyczyć lat 2020-2023, a wybory na nią odbędą się jesienią.
       W związku z koniecznością przeprowadzenia uzupełniających wyborów ławników w każdym z samorządów jeszcze w lutym będą musiały się odbyć nadzwyczajne sesje rady miast czy gmin.
      
       Sprawdź, jakie są procedury wyboru ławników
      

      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama