Piątek 22-02-2019, imieniny Marty, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Lewica chce ratować kobiety

 
Elbląg, Lewica chce ratować kobiety
O zbiórce podpisów opowiadali (od lewej): Wojciech Rudnicki, Angelika Domańska i Robert Koliński (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Komitet „Ratujmy kobiety” zebrał już 100 tys. podpisów pod projektem ustawy łagodzącej przepisy o aborcji w Polsce. W Elblągu siły w tej sprawie połączyli: SLD, Partia Razem, Zieloni, Strajk Kobiet i Kongres Kobiet. - Chcemy pokazać ludziom, że jest taki projekt – mówi Wojciech Rudnicki, radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zbiórka podpisów pod projektem ustawy „O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie” trwa od sierpnia. Do tej pory w Elblągu poszczególne organizacje tworzące lokalny komitet „Ratujmy kobiety” zbierały podpisy na własną rękę i samodzielnie przekazywały listy do Warszawy.
     - Jako Partia Zieloni zebraliśmy do tej pory około 2 tysięcy podpisów – poinformowała Angelika Domańska, nowa koordynator komitetu „Ratujmy Kobiety”. - W Elblągu jest problem w zliczeniu podpisów, które już przekazaliśmy do Warszawy, ze względu na brak koordynacji do tej pory.
     - Zbieraliśmy podpisy wśród członków i wysłaliśmy do Olsztyna, do osoby, która odpowiada za zbiórkę w całym województwie – dodał Wojciech Rudnicki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
     Elbląski komitet „Ratujmy Kobiety” tworzą lokalne struktury Strajku Kobiet, Kongresu Kobiet, partii Razem, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Zielonych. Czy teraz zbieranie podpisów pójdzie łatwiej? - W najbliższą sobotę będziemy zbierać podpisy na Zawadzie, w centrum Elbląga i w okolicach ulicy Żeromskiego – zapowiada Wojciech Rudnicki.
     Listy poparcia można także pobrać z internetu i zanieść do elbląskiej siedziby Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Podpisy będą zbierane do 10 października. Następnie projekt przepisów łagodzących zakaz aborcji zostanie złożony w Sejmie.
     Projekt ustawy „O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie” dopuszcza możliwość aborcji do 12 tygodnia ciąży w przypadku, gdy ciąża stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia ciężarnej, występuje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża pochodzi z czynu zabronionego. Decyzję o przerwaniu ciąży mogłaby podjąć już 15-letnia kobieta. Projekt zwraca też uwagę na kwestię edukacji seksualnej i opieki lekarskiej nad ciężarną.
     - Ten projekt ustawy nie namawia do przerywania ciąży, to jest taki wentyl bezpieczeństwa – mówił Wojciech Rudnicki.
     - Daje możliwość kobietom, aby w trudnej sytuacji życiowej mogły same podejmować decyzje we własnym interesie. To kobieta powinna decydować, a nie lekarz, prokurator, czy polityk – mówił Robert Koliński z Partii Razem.
     Czy współpraca w ramach komitetu Ratujmy Kobiety przełoży się na wspólny start tych organizacji w wyborach do Rady Miejskiej w Elblągu?
     - Na razie nie możemy formalnie założyć koła Zielonych w Elblągu, ponieważ jeździmy na protesty – mówiła Angelika Domańska z Partii Zielonych.
     - Jako Sojusz Lewicy Demokratycznej jesteśmy otwarci bardzo szeroko. Dyskusja – tak, osoby, które chciałyby pracować i będą miały swoją ofertę dla mieszkańców – tak, Partia Razem – tak. Myślę, że w Elblągu nie będzie takiego problemu i się dogadamy – mówił Wojciech Rudnicki.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A co Putin na to ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 6
  (2017-09-21)
 • Acha! No tak, przyjąłem do wiadomości :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 4
  pulpet(2017-09-21)
 • Ale co Robert Kolinski i spółka mają do zaproponowania elbląskiej klasie robotniczej. No jak narazie to tylko same sprawy, które dotyczyć mogą wąskiej grupy i tak na prawdę przeciętnego obywatela to nie obchodzi. Wsyd lewica wstyd. Ludzi interesuję czy będą mieli co do garnka włożyć a nie jakieś bzdety
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 9
  kalwaria(2017-09-21)
 • Jak to co? Putin wykłada kasę na narodowców i Macierewicza, bo to ten sam sort półgłówków, którzy działają w interesie Rosji i oligarchicznego biznesu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 9
  BandieraRossa(2017-09-21)
 • Coarza się ciepłe posadzki, już SLD tzadzilo i g. Zrobiło dla nas w Polsce i Elblągu. Na szczaw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 7
  Elblazanin(2017-09-21)
 • RobertKoliński @kalwaria - Jeżeli dla "kalwarii" kobiety w społeczeństwie oraz kwestia ograniczania i pozbawiania ich praw do decydowania o sobie to "wąska grupa", to nie wiem czy śmiać się czy współczuć? Razem ma do zaproponowania całkiem sporo pracobiorcom, nie tylko w Elblągu - od samego początku jesteśmy zwolennikami płacy minimalnej w Polsce równej minimalnej płacy europejskiej, wzmocnienia pozycji Państwowej Inspekcji Pracy oraz nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy przez przedsiębiorców, stałego podnoszenia płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej do poziomu krajów Zach. Europy, jesteśmy wraz z OPZZ twórcami inicjatywy "Moje prawa są łamane", której celem jest ochrona pracownicza i nagłaśnianie przypadków łamania Kodeksu Pracy przez pracodawców. Postulujemy likwidację umów śmieciowych i zatrudnienie wyłącznie w oparciu o rzetelne umowy o pracę, chcemy zakazu darmowych staży oraz zwiększenia kar dla pracodawców za łamanie prawa pracy. Chcemy 35h tygodnia pracy oraz likwidacji 12-mies. okresu rozliczeniowego, dzięki któremu pracodawcy unikają płacenia pracownikom za nadgodziny. Chcemy większej partycypacji pracowniczej w decyzjach dot. zakładów pracy. To całkiem sporo (a to nie wszystko) jak na młodą partię lewicową, prawda? Zachęcam do zapoznania się z naszym programem:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 18
  RobertKoliński(2017-09-21)
 • Niektórzy z tego zdjęcia nie są autorytetami w dziedzinie "jak żyć" a pouczają innych. Przecież to farsa! buahaha Kto ich traktuje powaznie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 8
  (2017-09-21)
 • LGTB GENDER Lewacy Feministki - dziękujemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 12
  (2017-09-21)
 • @BandieraRossa - ale bredzisz koleś. z totalnej jesteś czy z mediów polskojęzycznych?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  (2017-09-21)
 • SLD, Razem jesteście już na smietniku historii pokazaliście już co umiecie razem z bolkiem jaruzelem i kwachem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 10
  (2017-09-21)
 • Jeszcze was nie zdelegalizowali?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 10
  (2017-09-21)
 • A co z dziewczynkami zabijanymi podczas aborcji? to nie kobiety ? gdzie ich prawo do Życia he????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 12
  (2017-09-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z jachtami
Fototapety z mostami
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki
Fototapety z Nowym Jorkiem