Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miasto będzie zaciskać pasa

 
Elbląg, Miasto będzie zaciskać pasa Witold Wróblewski szuka oszczędności w budżecie miasta (fot. WS, archiwum portEl.pl)
Rek

15 milionów złotych oszczędności chce znaleźć prezydent Elbląga w budżecie miasta na 2016 rok. Ponad połowa cięć ma dotyczyć oświaty. Ile z tych zamierzeń wejdzie w życie? To zależy od radnych, którzy domagają się debaty na ten temat.

Prezydent Witold Wróblewski przygotował założenia programu naprawy finansów miasta na wniosek radnych PiS, którzy bez tego dokumentu nie chcieli głosować nad emisją kolejnych obligacji i wydłużeniem terminu spłat wcześniejszych zobowiązań, które wynoszą już ponad 340 milionów złotych. Dokument trafił do wielu radnych dopiero w środę po południu, dlatego też czwartkowa nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się z godzinnym opóźnieniem. W tym czasie radni PiS, którzy mają większość w Radzie, zastanawiali się, jakie zająć stanowisko w sprawie proponowanych przez prezydenta uchwał.
     - Dokument przedstawiony przez pana prezydenta jest ogólny, a jego treść wskazuje na to, że mimo zapowiedzi nie robiono wcześniej żadnej analizy finansowej miasta, że te 9 miesięcy jest straconych. Podchodzimy jednak to tej sprawy odpowiedzialnie, bo najważniejsza jest naprawa finansów publicznych. Nie wprowadzamy dyscypliny w głosowaniu i liczymy na to, że wkrótce poznamy więcej informacji niż w tym dokumencie – mówił w imieniu klubu PiS radny Paweł Fedorczyk.
     - W propozycjach pana prezydenta jest wiele planów, ale niekoniecznie wszystkie są możliwe do realizacji. Mamy za mało czasu i danych, by odnieść się do wszystkich pomysłów, dlatego domagamy się debaty w październiku, jeszcze przed przygotowaniem projektu budżetu na 2016 rok – dodał Marek Pruszak, wiceprzewodniczący Rady, radny PiS.
     
     PiS się wstrzymało
     W głosowaniu nad uchwałami w sprawie obligacji radni PiS wstrzymali się od głosu, co oznacza, że miasto wyemituje w tym roku obligacje na kwotę 24 milionów złotych (połowa tej kwoty jest potrzebna na zapłacenie ostatniej transzy za budowę Centrum Rekreacji Wodnej) i o nawet kilkanaście wydłuży okres spłaty poprzednich zobowiązań. Dzięki temu ma zyskać finansowy oddech i dodatkowe pieniądze na wkłady własne pod kolejne projekty unijne.
     - Dziękuję radnym za racjonalne i konstruktywne podejście do finansów miasta. Ich stan, jak wszyscy wiemy, jest trudny. W budżecie miasta na 2015 rok były zadania, których realizacja miała być finansowana z obligacji, teraz dzięki ich emisji będziemy mogli m.in. zapłacić ostatnią transzę w wysokości 12 milionów złotych za budowę Centrum Rekreacji Wodnej – mówił Witold Wróblewski tuż po sesji.
     Nie obędzie się jednak bez cięć w budżecie, dlatego najbliższe miesiące miną z pewnością pod znakiem dyskusji, gdzie szukać oszczędności.
     - Przedstawiłem kierunki oddłużenia miasta. Nie zamierzam zaciągać kolejnych zobowiązań, czy to kredytów czy obligacji. Musimy się zmieścić w swoich środkach finansowych, a jednocześnie nie możemy pozwolić na to, by unijna perspektywa finansowa 2014-2020 była bez udziału Elbląga w pozyskiwaniu środków – dodał Witold Wróblewski.
     
     Najwięcej oszczędności w oświacie
     Prezydent proponuje, by w 2016 roku oszczędności wyniosły 15 milionów złotych. Z tej kwoty – 8,8 mln ma dotyczyć oświaty, 500 tysięcy zł – sportu, 600 tys. zł – pomocy społecznej, 2,5 mln zł – utrzymania miejskich jednostek organizacyjnych, 1,5 mln zł – komunikacji miejskiej, 576 tys. zł – energii elektrycznej, a 960 tys. zł to oszczędności na reorganizacji w ratuszu.
     Jak prezydent chce to zrobić?
     1. W oświacie – m.in. zmniejszyć o 1500 liczbę godzin dodatkowych w szkołach (głównie sportowych); połączyć kilka szkół w Zespół Szkół nr 4 o profilu sportowym, w którego skład miałoby wejść SP 23, Gimnazjum nr 5, IV i V LO; połączyć miejskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
     2. W sporcie – połączyć Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Centrum Sportowo-Biznesowe i Centrum Rekreacji Wodnej w jedną instytucję, jednostkę budżetową o nazwie MOSiR.
     3. W pomocy społecznej – m.in. wprowadzić zmiany organizacyjne w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
     4. W komunikacji miejskiej – zmniejszyć o 1,5 miliona zł dopłatę do przewozów.
     5. W wydatkach na energię elektryczną – wybrać nowego dostawcę. 31 sierpnia otwarto oferty w przetargu, cena za dostawę energii jest niższa o 12 procent od poprzednio obowiązującej,
     - Musimy pójść w stronę zaciskania pasa. Od czerwca w ratuszu trwają prace w różnych zespołach nad szukaniem oszczędności we wszystkich dziedzinach. Myślę, że we wrześniu, październiku, będziemy siadali do rozmów, by przygotować budżet na 2016 rok. Jestem przekonany, że uda nam się zrównoważyć budżet dzięki temu, że będziemy szukać dodatkowych źródeł finansowania i na takie trzeba postawić, na przykład z Unii, budżetu województwa czy ministerstw. Nie sztuką jest wydać ze swojej kieszeni pieniądze i wykonać zadanie. Sztuką jest, żeby ktoś się do tego dołożył – dodał Witold Wróblewski.
     
     Pomysły prezydenta przenalizujemy w kilku naszych najbliższych publikacjach.
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Szkoda ze oszczędza się na dzieciach. W Sp6 zabrali zajęcia z piłki nożnej choć jest orlik i okroili łyżwiarstwo figurowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52 7
  TenQwerty(2015-09-03)
 • Zaciskanie pasa to dla grubszych w pasie. Ja nie mam na czym zaciskać bo już tylko szelki mnie ratują :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52 4
  abco(2015-09-03)
 • Co obiecał przed wyborami a co robi. REFERENDUM i PA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  48 12
  (2015-09-03)
 • A morze niech sobie od koryta odejma najpierw a potem zaczna niszczyc nasze miasto najlepij wszedzie ciac a sobie zostawic a jak to bylo w kampani ze co ze poprzedni prezydent zarabia za duzo a w obecnej chwili cz cos sie zmienilo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  47 6
  (2015-09-03)
 • A co z redukcją etatów miały być oszczędności, a niema tyle ile powinno być. Ja już w nic nie wierzę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37 3
  (2015-09-03)
 • Ale dlaczego nie w 2015 roku tylko w dalszym 2016,w oświacie był dobry okres do września.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 3
  (2015-09-03)
 • Już w artykule z 08.01.2015r, pisze, pan prezydent chce oszczędzać to jaki długi musi być okres do oszczędzania?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  (2015-09-03)
 • Sprzedajmy ratusz a pracowników posadzić na lotniczej w zlikwidowanych koszarach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  56 4
  (2015-09-03)
 • To miasto będzie zaciskać pasa czy my i nasze dzieci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  66 3
  (2015-09-03)
 • Zlikwidować ZBK
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 4
  (2015-09-03)
 • Zabrano większość godzin przyznanych w czerwcu na nowy rok szkolny. To nieuczciwe, że oszczędza się głównie na najsłabszych, tzn dzieciach zabierając godziny dodatkowe na sport, zainteresowania, innowacje pedagogiczne, likwidując świetlice. To nie są wydatki panie prezydencie, to inwestycja ale o tym nikt nie pamięta. Nie ma też godzin na terapie pedagogiczne i nauczanie indywidualne chorych dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  57 6
  (2015-09-03)
 • a co ze strażą miejską? zlikwidować ten twór, bo to tylko kasę z budżetu miasta pobiera i niczemu nie służy! dlaczego nie widać ich w tak reprezentatywnej części miasta jak starówka? pokazać się kilka razy dziennie, ale nie na Starym Rynku, tylko wiecie tak od zapleczy, ul. Kumieli np. , albo w innych zaułkach, tam jest co robić, pokażcie że do czegoś się przydajecie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53 3
  cornick(2015-09-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK-Recepcja
Szafka RTV pod telewizor Remo Biała 170 cm
Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 8