Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mały Park Kajki Mały Park Kajki

„Miejsca z Duszą” mają rok

 
Elbląg, „Miejsca z Duszą” mają rok fot. nadesłane
Rek

Niedawno Partnerstwo „Miejsca z Duszą. Miejscowości Tematyczne Warmii i Mazur” obchodziło swoją rocznicę funkcjonowania.

Szereg przyjętych wizyt, mnóstwo ciekawych ofert, poprawa atrakcyjności wiosek, wzrost zaangażowania mieszkańców w życie społeczne swoich miejscowości – to wszystko przyniósł miniony rok. Na koncie są też pierwsze sukcesy.
     
     Deklaracja współpracy w ramach Partnerstwa zawarta została 23 września 2011 między Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz dziesięcioma miejscowościami tematycznymi: Wielkim Wierznem – Wioską Rodzinną, Jędrychowem – Wioską Jak u Babci, Cesarskimi Kadynami, Suchaczem – Wioską Kaperską, Pogrodziem – Wioską Dzieci, Narusą – Osadą Pod Kapeluszem, Kamionkiem Wielkim – Wioską Ryb i Szuwarów, Aniołowem – Wioską Aniołów, Łęczem – Wioską Wiatru i Podcieni oraz Fromborkiem – Grodem Kopernika. Głównym celem Partnerstwa jest rozwój społeczności lokalnych poprzez stworzenie i wspólną realizację oferty turystycznej w oparciu o ideę wsi tematycznych.
     
     Partnerstwo – szansa rozwoju małych miejscowości
     Dziś „Miejsca z Duszą” to marka, w której budowę zaangażowało się wielu mieszkańców miejscowości będących członkami partnerstwa, ich przyjaciele – tzw. Dobre Dusze – oraz grono specjalistów. Choć same partnerstwo może być postrzegane jako dobrze prosperująca firma branży okołoturystycznej, jej powstanie i działalność mają jednak inne znamiona. Uruchomienie na terenie 10 miejscowości idei wiosek tematycznych stworzyło nowe warunki życia i pracy wielu ich mieszkańcom. Wspólna praca i integracja spowodowała, że mieszkańcom „zachciało się chcieć”, odnaleźli w sobie pokłady możliwości, a to zaowocowało pierwszymi sukcesami – stały się zauważone, rozpoznawalne w regionie i docenione. Dzięki wielu wspólnym działaniom Partnerstwo może pokusić się o przedstawienie pierwszych sukcesów.
     
     Laur Gospodarności
     4 czerwca 2011, w ramach II edycji konkursu Laur Gospodarności, nagrodzono projekt „Produkt Turystyczny Sieci Miejscowości Tematycznych” realizowany przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pogrodzie dla Przyszłości. Nagroda przyznana została w kategorii „Najbardziej inspirujący projekt roku”. Przedsięwzięcie zostało dostrzeżone dzięki bogatej ofercie, która mogła powstać w miejscowościach tematycznych Partnerstwa. Szyte maskotki z kolekcji „LoweSowe” trafiły już w głąb Polski, gry terenowe przetestowało wiele grup małych i dużych fanów dobrej zabawy, a lokalne przysmaki wspomina niejeden turysta. A to zaledwie część oferty „Miejsc z Duszą”.
     
     Festiwal Miejscowości Tematycznych
     
Również w czerwcu tego roku Członkowie Partnerstwa mogli się sprawdzić w organizowaniu wspólnego wydarzenia –Festiwalu Miejscowości Tematycznych. Stoiska wiosek tematycznych, warsztaty i zabawy, konkurs karaoke, występ kabaretu Evka z Kadyn, koncert zespołu Muzyka Końca Lata oraz zapierające dech w piersiach pokazy 2 grup ogniowych: NARAzie z Fromborka oraz Fire Proud z Morąga – to atrakcje, z których korzystać mogli uczestniczący w wydarzeniu goście. Festiwal odbył się we Fromborku, był jedną z wielu imprez wpisanych w kalendarium Miejsc z Duszą tego lata.
     
     Oferty
     
Ilość oraz różnorodność oferowanych przez miejscowości tematyczne atrakcji bez wątpienia należy zaliczyć w poczet sukcesów minionego roku. Ofert jest blisko 80, a wśród nich: gry terenowe, warsztaty, ciekawe spotkania, rajdy, przejażdżki itd. W „Miejscach z Duszą” każdy może znaleźć coś dla siebie – od relaksujących i wyciszających warsztatów robienia zabawek z siana, przez szalone kuligi organizowane zimą, aż po wieczorne spektakle i pokazy fireshow.
     Do „Miejsc z Duszą” coraz częściej zaglądają wycieczki i grupy studyjne. To dopiero pierwszy rok działalności a na swoim koncie Partnerstwo ma już ponad 30 obsłużonych grup zorganizowanych. Niebawem nowe wyzwanie – pierwsza wizyta gości z zagranicy.
     
     Promocja MzD
     
Pierwszy rok to również ciężka praca nad promocją Partnerstwa. Jej efektami są m.in. foldery. „Miejscowość Tematyczna. Pomysł na Lokalną Aktywność i Pracę” – publikacja przybliżająca metodologię wiosek tematycznych jako sposobu na ożywienie aktywności mieszkańców małych miejscowości, ich integrację oraz poprawę sytuacji ekonomicznej. Z kolei „Miejsca z Duszą. Miejscowości Tematyczne Warmii i Mazur” to bogato ilustrowany przewodnik po miejscowościach Partnerstwa, w ciekawy sposób opisujący ich historię , mieszkańców oraz ofertę. „Atrakcyjne Miejsca z Duszą. Oferta Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur” stanowi katalog ofert miejscowości tematycznych wraz z ich opisami.
     Partnerstwo doczekało się także spotu telewizyjnego. Do jego realizacji ochoczo włączyli się mieszkańcy miejscowości skupionych w Partnerstwie. Efekt zobaczyć można na stronie Telewizji Obywatelskiej (www.telewizjaobywatelska.org.pl/play_id_269.html). A o bieżących działaniach Partnerstwa i wszystkich miejscowości przeczytać można na powstałej stronie internetowej www.miejscazdusza.pl. Tam też znajduje się katalog ofert dostępnych w „Miejscach z Duszą”, wiele ciekawych informacji dotyczących. idei wiosek tematycznych oraz barwne fotorelacje z wydarzeń.
     
     Będą się rozwijać
     
Pod koniec września odbyło się kolejne spotkanie Rady Partnerstwa – ciała, które decyduje o jego rozwoju, kreuje pomysły na przyszłość, ocenia bieżącą działalność. Było ono okazją do podsumowań tego co zadziało się w czasie tego roku. Członkowie Partnerstwa mają masę nowych pomysłów na kolejne lata współpracy oraz kolejne cele do osiągniecia.
     
     Sekretariat Partnerstwa obsługuje Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać kontaktując się z Anną Łebek-Obrycką oraz Justyną Ocalewicz – 55 236 27 16.

Justyna Ocalewicz, Partnerstwo „Miejsca z Duszą”
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Bardzo ciekawa inicjatywa, oby więcej takich "Miejsc" w naszym regionie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ktn(2011-10-25)
 • To jest właśnie TO - czego Elblągowi zawsze brakowało w tożsamości lat powojennych - czego czerwoni się bali, albo właściwie nie potrafili z tego miasta wydobyć. Ale do tego trzeba trochę polotu no i właśnie tej duszy. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MiejscowyAborygen(2011-10-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprawka Szkolna
Pieczątki Trodat
Plecaki i tornistry
Szkolna Wyprawka