Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miliardy na inwestycje w umysły

 
Elbląg, Miliardy na inwestycje w umysły
Donald Tusk był niespodziewanym gościem podczas jubileuszu 15-lecia PWSZ w Elblągu (fot. WS)

O strumieniu wielkich pieniędzy, które popłyną do Polski z budżetu europejskiego, a które mają stać się inwestycją w polskie umysły, kompetencje, kwalifikacje i wreszcie w sukcesy mówił dziś (21 czerwca) premier Donald Tusk podczas uroczystości związanej z jubileuszem 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

W auli elbląskiej uczelni odbyło się dziś – zaplanowane wcześniej - uroczyste posiedzenie senatu oraz konwentu PWSZ, w którym dość niespodziewanie wziął udział prezes Rady Ministrów. Donald Tusk przyjechał bowiem do Elbląga, by wesprzeć Elżbietę Gelert, kandydatkę Platformy Obywatelskiej na stanowisko prezydenta miasta. Wraz z nią oraz z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską najpierw spotkał się z elbląskimi przedsiębiorcami, a później ze środowiskiem akademickim. O czym mówił premier? O pieniądzach, które niebawem szerokim strumieniem mają popłynąć do Polski z budżetu europejskiego, a także o ich wydatkowaniu.
     - To zbieg okoliczności spowodował, że znalazłem się na tej uroczystości – przyznał w PWSZ Donald Tusk. – Ale środowisko zarówno nauczycieli akademickich, jak i studentów jest symbolem tego, co jest prawdziwą szansą dla całej Polski w perspektywie nadchodzących kilkunastu lat. Ta szkoła to miejsce, które sensownie wykorzystuje szansę, jaka jest w naszej dyspozycji od momentu wejścia do Unii Europejskiej – wskazywał premier. - Tak, jak w tej szkole, w dziesiątkach i setkach miejsc w Polsce miliardy złotych, niczym ziarno wysiane, wydano na mury, na nowoczesną instalację, na laboratoria, a więc zbudowaliśmy infrastrukturę, ale nie po to, by się szczycić niczym pomnikami ludzkiej pychy czy ambicji – podkreślał. - Wasz wysiłek to pierwszy etap wielkiej inwestycji, której drugi etap zaczynamy właśnie w tych dniach, w tych miesiącach. Kiedy z taką satysfakcją wspólnie z minister Bieńkowską informowaliśmy o 400 mld zł, które szeroką rzeką spłyną do Polski w tzw. następnej perspektywie budżetowej, to już wtedy wiedzieliśmy, że ten strumień musi pomóc zebrać to prawdziwe żniwo, jakim powinny być efekty inwestycji w infrastrukturę – kontynuował Donald Tusk. - Dziś najważniejszym zadaniem waszej uczelni i waszego miasta, tak jak i wielu takich miejsc w Polsce jest to, by dotychczas zainwestowane pieniądze, wasza praca, marzenia przekształciły nasz kraj już nie tylko w wielki plac budowy, ale przede wszystkim, by przekształciły Polaków w naród zdolny do konkurencji, do innowacji.

 


     - Te następne siedem lat to wydatkowanie pieniędzy z budżetu europejskiego – zapowiadał premier - który okazał się tak hojny, mówię okazał się, bo jestem przekonany, że w najbliższych tygodniach ostateczne decyzje zapadną w Parlamencie Europejskim, to przede wszystkim inwestycje w wasze umysły, odwagę, marzenia, które muszą skupić się w wiązkę energii, wspólną inicjatywę uczonych, studentów, przedsiębiorców, samorządowców.
     Donald Tusk zwrócił uwagę na inicjatywę, która jest realizowana w Elblągu, na Budżet Obywatelski.
     - Dziś słyszałem o małych i dużych marzeniach – mówił premier. – Jedni chcą toru saneczkowego na Gęsiej Górze, inni wieży widokowej w Parku Modrzewia, a jeszcze inni marzą o studni Neptuna. I to w tak skromnym budżecie 2 mln zł jest tyle marzeń. A od obywateli będzie także zależało wydatkowanie tych wielkich pieniędzy unijnych – zaznaczył. - Od waszych decyzji będzie zależało, na ile te inwestycje będą inwestycjami w polskie umysły, serca, kompetencje, kwalifikacje i w sukcesy. Życzę byście z taką determinacją, z jaką budowaliście tę szkołę, prowadziliście ją przez 15 lat, z sercem z jakim kształciliście pokolenia, żebyście podjęli się też tego zadania, zainwestowania europejskich pieniędzy i polskich marzeń w młodych Polaków. Polskę stać na wielkie marzenia, a was stać, by stały się faktem – zakończył Donald Tusk.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Eeee tam, pieniądze na inteligencję. Ważne że Gośka ma nowe, drogie kiecki z pieniędzy podatników
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38 5
  16LATEK(2013-06-21)
 • .. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  (2013-06-21)
 • Panie Tusk!!!!! Wykształcenie w tym kraju stało się biznesem ale nie dla studentów, którzy po ukończeniu nie mają zdolności kredytowej z racji braku zatrudnienia z dyplomem mgr. w reku!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 6
  (2013-06-21)
 • Problem szkolnictwa w tym kraju polega na tym, iż Pan tylko obiecuje zamiast dostosować rynek pracy do Szkolnictwa "Wyższego" w tym kraju. Rankingi europejskie mówią jasno UJ i UW w 4 setce UAM w 6 setce a Pan mówi o miliardach z UE na co i po co skoro pokończą szkoły i wyjąda nabijać budżet dla Niemiec UK Irlandii Norwegii. Nic Pan nie zmieni wielkimi słowami Polska musi zrestrukturyzować system edukacji do potrzeb rynku, nawiązać wsparcie dla absolwentów w początkach kariery zawodowej z Panem nic nie zmienimy ja dziękuje ale to polityczna farsa te wasze rządy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 5
  (2013-06-21)
 • Mimo to gratuluje władzom PWSZ za darmową promocje uczelni oraz promocje przyszłych studentów bezrobotnych szkoda mi tylko rodziców młodego pokolenia, które poniesie za to koszt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 4
  (2013-06-21)
 • Młodzi nie dajcie się oszukać Premierowi i jego obietnicom. Od roku 2000 rynek szkolnictwa wyższego w Polsce rozwinął się w 400-krotnie ( w sektorze niepublicznym) ludzie poniesli koszt wykształcenia własnych pociech ale ta inwestycja nie zwraca się ani dla kraju ani dla nich. Polityczny Optymista da Panu szanse na kolejne ograbienie własnego portfela ja mówię Panu stanowcze nie i będę uświadamiał tych co maja zrobione wash-brain przez waszą propagande TVN GW Newsweek i media Panu przychylne. Pana działalność to czyste oszustwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 7
  (2013-06-21)
 • Niech Pan powie Prawdę o tym jak po cichu rząd pompował publiczne pieniądze w gospodarke na początku kryzysu a Pan sie chwalił "zielona Wyspą" chciał Pan aby Polska była drugą Irlandia i niestety Pana marzenia się spełniają. Jesteśmy zadłużeni przez wasze rządy na jakieś 4 generacje, Wpuszczenie Zachodniego kapitału, osłabienie polskiej gospodarki, nawet zabieg chytry obniżenia inflacji do 0,% zafundował ludziom na rzecz banków kredyt od poczatku (np. we frankach) a Tv mówi, że to w ramach odciążenia obywateli. Sprzedaż Stoczni, TPSA mogę tak wymieniać i wymieniać jeszcze chcieliście ruszyć LotoS S. A. Panie Premierze ja Pana proszę nie jesteśmy idiotami!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 5
  (2013-06-21)
 • Pieniadze p-lyna to fakt. Tyle tylko ze czesc jest marnowana a czesc rozkradana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 8
  stoklosy(2013-06-21)
 • Proszę dalej Lobować interesy Francusko-Niemiecko-Rosyjskie historia Pana rozliczy nie my ludzie tego pokolenia. My jedynie możemy w chwili obecnej powiedzieć stanowcze nie. Zazdroszczę Węgrom, że mają tak ambitnego i przedsiębiorczego Premiera od którego Pan może się uczyć jak rządzić z klasą i honorem dla własnego Państwa. Pan jest historykiem a jak mówi przysłowie: "Historia ma najgorszych uczniów". I jak na filmie nocna zmiana : "przeliczmy głosy" niech Pan liczy zorientuje się Pan wtedy ile wam czasu jeszcze zostało by nas pogrążyć. Polacy to silny naród, świadomość rośnie z dnia na dzień, odbudujemy ten kraj własnymi rękami nie teraz to jutro!!!! Bo stać nas na wiele!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 8
  (2013-06-21)
 • Musimy działać solidarnie 23 czerwca NIE dla PO !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 11
  (2013-06-21)
 • Czy dobrze pamiętam, że w historii był jeden kraj, który nie miał zadłużenia: Rumunia czasów Ceauşescu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 6
  (2013-06-21)
 • Każdy dług można spłacić. wystarczy tylko odpowiedni zapis w Konstytucji o zakaz pożyczania przez Państwo pieniędzy od prywatnych banków. Proste ale godzące w interesy Elit Finansowych starej Europy. Można przecież własnymi siłami odciążyć ten kraj musimy się tylko zjednoczyć i działać solidarnie władza jest niczym bez poparcia ze strony ludzi. .. PO czuje to już na skórze. Zabijają w nas patryiotyzm miłośc do kraju i szacunek do samych siebie dzieki temu produkują dłużników banków i niewolników zachodnich rynków pracy. Ten kto ma świadomość o czym mówie zrozumie ten kto nie będzię mnie krytykował. Ja popieram Pis i jestem młody i nie boje się tego powiedzieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 9
  (2013-06-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Grill
Clinex W3 Multi
Clinex Dispersion Soft
Płyn do mycia i dezynfekcji