Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Na bruku nie zapłacisz za postój?

 
Elbląg, Na bruku nie zapłacisz za postój? (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Stowarzyszenie Prawo na Drodze z Pomorza domaga się od prezydenta Elbląga, by miasto przestało pobierać opłaty za parkowanie w miejscach, które nie są prawidłowo oznaczone. Chodzi o dużą część starówki, gdzie na bruku brakuje linii oznaczających płatne miejsca parkingowe. Co na to ratusz?

W Strefie Płatnego Parkowania na elbląskiej starówce znajduje się 320 miejsc. Przy parkingach stoją odpowiednie znaki, ale na jezdni w wielu miejscach - tam gdzie jest bruk - brakuje linii oznaczających, gdzie można parkować. I właśnie na ten element zwraca uwagę Stowarzyszenie Prawo na Drodze, które domaga się od prezydenta Elbląga, by miasto zaprzestało pobierania opłat w miejscach nieprawidłowo oznaczonych.
„Jeżeli nie nastąpi natychmiastowe zaprzestanie dalszego pobierania nielegalnych opłat w miejscach, które nie są prawidłowo oznakowane, to w mojej ocenie będzie wypełniało to znamiona popełnienia przestępstwa z art. 231 kk i art. 286 § l kk, co w konsekwencji będzie stanowić podstawę do zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia wspomnianych przestępstw” - pisze do prezydenta Piotr Jakubiak, szef regionu pomorsko-mazurskiego Stowarzyszenia Prawo na Drodze. I podaje przykład Częstochowy, w której prokuratura nakazała prezydentowi miasta rozwiązanie tego problemu.
     Temat w Elblągu wraca jak bumerang. W ubiegłym roku ze skargą w tej sprawie na prezydenta wystąpił do wojewody jeden z mieszkańców Elbląga. Wojewoda zażądał od miasta wyjaśnień.
„Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził, ze malowanie zabytkowego bruku jest, z punktu widzenia konserwatorskiego, niewskazane jako czynność w niekorzystny sposób zmieniająca wygląd nawierzchni” - wyjaśniał wówczas prezydent Witold Wróblewski. - „Minister Infrastruktury i Rozwoju wskazał, ze jeśli żaden przepis ustawy nie wyłącza stosowania przepisów Prawa o ruchu drogowym w zakresie np. zabytkowych bruków, to wszystkie wymagania wynikające z tej ustawy oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie mają zastosowanie do dróg publicznych” .
     Wojewoda wyjaśnienia uznał za wystarczające. W związku z tym znaków poziomych na starówce nie ma i nie zanosi się na to, żeby były.
     Podobne problemy mają inne miasta, m.in. Gliwice. Samorządowi urzędnicy powołują się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 stycznia 2014 r., który orzekł, że Strefa Płatnego Parkowania obejmuje cały teren oznaczony znakami bez względu na to, czy ma oznakowanie poziome czy nie. Oznacza to, że parkując gdziekolwiek w SPP należy zapłacić za postój. Większość orzeczeń Samorządowych Kolegiów Odwoławczych także każe płacić za postój w takich strefach.
     Bezpłatnie na starówce można parkować przy Muzeum Archeologiczno-Historycznym, a także na terenie przy ul. Bednarskiej, który ze względu na katastrofalną nawierzchnię trudno nazwać parkingiem.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • I fajnie. Nich ktoś elbląskim biurwom w końcu utrze nosa. Za urządzenie i biorą nie znając prawa i tworzą buble prawne. Jeden z drugim,pierdzistołek zapłaci słoną grzywnę z własnej kieszeni to zmądrzeją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  Rabarbar Drugi(2016-07-20)
 • NARESZCIE !!! BRAWO SPnD !!! Niech do tego dojdzie jeszcze samowolka parkowania przy żegludze na trawie, przy pizzerii strzecha na chodniku i wiele wiele innych miejsc gdzie jest PEŁNA samowolka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  członekSPnD(2016-07-20)
 • Brawo! Już wkrótce głosowanie w budżecie obywatelskim, w którym będziemy mogli zlikwidować CAŁĄ strefę płatnego parkowania, a wtedy problem sam się rozwiąże.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 6
  fb.com/ZlikwidujmySPPwElblagu(2016-07-20)
 • moze w okresie wakacyjnym cala ta strefa platnego parkowania powinna byc darmowa. .. .turysci chetniej by odwiedzali wiedzac ze nie musza szukac "drobniaków" w kieszeniach aby oplacic postoj swojego auta, nikt nie pryzjezdza na godzine czy dwie na starowke.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  kubuspuchatekipryzjaciele(2016-07-20)
 • "Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził. .. " a na ul. krótkiej pomalowali bruk na niebiesko (2 kopert dla inwalidów), bruk starszy niż ten ze starówki więc jak to?. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  DRAX(2016-07-20)
 • Jak kogoś stać na samochód, to stać i na opłaty za parking.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 21
  (2016-07-20)
 • Na ul Stoczniowej krawężniki zapadnięta droga, krawężniki takie że auta urywają zderzaki. Żenujące
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  oo(2016-07-20)
 • Aż żal parzeć ile darmowych miejsc parkingowych jeszcze się marnuje na Starówce - przecież w ciągu tygodnia można by otworzyć wrota katedry i parkować w środku - w cieniu - na utwardzonej posadzce. Kolejnym etapem walki Stowarzyszenia o lepszą, nowoczesną przyszłość powinno być wpisanie do Konstytucji prawa do darmowego parkowania. Samochody górą!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 7
  Łukasz23(2016-07-20)
 • Ludzie nie chcący strefy płatnego parkowania nie rozumieją, że wtedy nie będzie rotacji aut, a co za tym idzie będziecie narzekać, że nie macie gdzie zaparkować!!!!! bo mieszkańcy zastawiają. .. bla bla bla
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 4
  (2016-07-20)
 • bzdura. wystarczy postawić odpowiednie znaki i żeby pilnowała tego straż miejska, a rotacja będzie odpowiednia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2016-07-20)
 • Czy to nie jest tak, że nieuczciwy szuka luki i usprawiedliwienia a głupi utrzymuje, że wie najlepiej? Czy naprawdę nie stać kierowców na parę złotych za parking? Czy na prawdę aż tak źle jest oznaczona strefa płatnego parkowania? Czy to aż tak niezwykłe, że na starym mieście ograniczony jest ruch pojazdów i parkowanie? Czy tylko zapisy prawa i groźba kary są wyznacznikiem zachowania?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 6
  JanzSzaropłyty.(2016-07-20)
 • Mnie najbardziej smieszy fakt kiedy widze jakie samochody staja gdzies po bokach przy Szpitalu Wojewodzkim. .. .czy Ci kierowcy nie maja pieniedzy na parking?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 8
  (2016-07-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z erotyką
Fototapety z mapami
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki
Fototapety dziecięce