UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Na kompanię ochotników trochę poczekamy

 
Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu, przedstawia ćwiczenia regularnych oddziałów Wojska Polskiego
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu, przedstawia ćwiczenia regularnych oddziałów Wojska Polskiego (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Reklama

Na przełomie roku rozpocznie się formowanie kompanii Obrony Terytorialnej w powiecie elbląskim - poinformowało nas Ministerstwo Obrony Narodowej. Dotychczas w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Elblągu deklaracje w sprawie wstąpienia do nowego rodzaju sił zbrojnych złożyło kilkadziesiąt osób.

Zgodnie z planem tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, w 2017 r. ma powstać Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej. Jej dowództwo zostanie sformowane w Olsztynie. A w Elblągu? - Elbląg jest jednym z potencjalnych miast, gdzie może być sformowane dowództwo batalionu OT – informuje biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej.
       Kandydatów do służby w OT zainteresuje fakt, że kompania w powiecie elbląskim będzie formowana na przełomie 2017 i 2018 roku. Wtedy też powinno rozpocząć się szkolenie pierwszych żołnierzy OT. Nie wiadomo jeszcze, w którym z kompleksów koszarowych na terenie Elbląga kompania będzie ulokowana.
       Służba w Obronie Terytorialnej ma trwać od roku do sześciu lat. W tym czasie żołnierze mają ćwiczyć jeden weekend w miesiącu. Kandydaci, którzy nie pełnili czynnej służby wojskowej i nie złożyli przysięgi, będą mogli służyć w korpusie szeregowych. Przeszkolenie wojskowe przejdą podczas pierwszych 16 dni ciągłej służby, po której złożą przysięgę wojskową.
       W czasie pokoju żołnierze OT mają działać w przypadku klęsk żywiołowych, akcji poszukiwawczych oraz zajmować się ochroną zdrowia i życia ludzi. Przewiduje się, że żołnierz OT będzie pobierał wynagrodzenie w wysokości 500 zł miesięcznie. W skład żołdu wejdzie wynagrodzenie za udział w ćwiczeniach w wysokości 200 zł i 300 zł za tzw. „gotowość”.
       Docelowo MON planuje utworzenie kompanii lekkiej piechoty w większości powiatów (razem 314 pododdziałów) oraz 68 batalionów składających się z kilku kompanii. Elbląg jest rozpatrywany jako miejsce ulokowania jednego z dowództw batalionu, ale można przypuszczać, że nie będzie to dowództwo formowane w pierwszej kolejności.
       Chętni do służby w nowym rodzaju sił zbrojnych mogą się zgłaszać do elbląskiego WKU, gdzie uruchomiono punkt informacyjny dla potencjalnych rekrutów. - Można się tutaj zapoznać ze szczegółami na temat powstających Wojsk Obrony Terytorialnej oraz złożyć deklarację do ich przystąpienia – mówił nam kilka tygodni temu mjr Bogdan Lech, szef Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama