UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na Łęczyckiej świszczą kule, a mieszkańcy skarżą się na hałas (aktualizacja)

 
Elbląg, Strzelnica wojskowa przy ul. Łęczyckiej budzi emocje wśród mieszkańców
Strzelnica wojskowa przy ul. Łęczyckiej budzi emocje wśród mieszkańców (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

W Elblągu są żołnierze. Jak są żołnierze, to muszą gdzieś strzelać. Strzelają na strzelnicy przy ul. Łęczyckiej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdy nie fakt, że strzelaninę słychać w całym mieście. I nie trzeba specjalnie się wsłuchiwać. W tej sprawie na wniosek jednego z Czytelników interweniowaliśmy w służbach ochrony środowiska. Co odpowiedziały? 

W Elblągu stacjonuje dowództwo Międzynarodowej Dywizji Północny - Wschód, pułk wsparcia dowodzenia Międzynarodowej Dywizji, 16. Żuławski Batalion Remontowy, dywizjon przeciwlotniczy. Oprócz żołnierzy ze strzelnicy przy ul. Łęczyckiej korzystają służby mundurowe i instytucje MON. I nie ma w tym nic dziwnego, bo gdzieś strzelanie ćwiczyć muszą, ale...
       O tym, że żołnierze strzelają słychać nawet po drugiej stronie Elbląga, a mieszkańcy skarżą się na hałas. I nie mają pretensji o to, że żołnierze strzelają, tylko o to, o której godzinie to robią.
       "Za dnia, kiedy to okoliczni mieszkańcy terenu położonego w obrębie co najmniej 2,5 - 3,0 km są w pracy lub echo tła codziennego gwaru tłumi rożne dźwięki, strzelnica jest prawie nieużytkowana, zaś gdy zbliża się godzina 20, a najlepiej 21, żołnierze zaczynają intensywnie ćwiczyć umiejętności strzeleckie, tak trwają czasami do 23. Godziny ćwiczeń sprawiają, że dźwięki roznoszą się znacznie bardziej i są intensywniej odbierane przez ludność zamieszkującą te tereny (ul. Łęczycka, dzielnica Warszawskie Przedmieście, Gronowo Górne, itd)" – napisał do nas pan Przemek.
       W załączniku przesłał zapis dźwiękowy strzelania, które miało miejsce 10 kwietnia o godzinie 21.14. Trzeba przyznać - robi wrażenie. Następnego dnia na strzelnicy ok. godziny 20 znowu zaczęło się ostre strzelanie. Wysłaliśmy zapytanie do pułku wsparcia dowodzenia Międzynarodowej Dywizji Północny - Wschód, który jest „głównym” użytkownikiem strzelnicy. I dostaliśmy następującą odpowiedź (publikujemy w całości):
       "Strzelnica Garnizonowa użytkowana przez pułk wsparcia dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód wykorzystywana jest od października 2017 roku, zarówno przez żołnierzy jednostek wojskowych, jak i instytucje MON oraz służby mundurowe. Strzelnica Garnizonowa spełnia wszelkie wymagane normy i jest użytkowana zgodnie z obowiązującymi przepisami – napisała mjr Monika Gołębiewska - Trojszczak, rzecznik prasowy pułku.
       Jesteśmy w stanie zrozumieć, że żołnierze muszą gdzieś ćwiczyć. Jesteśmy w stanie zrozumieć, że w programie strzelań są też strzelania nocne. Ale nie jesteśmy w stanie pojąć dlaczego strzelanie na Łęczyckiej musi budzić zaniepokojenie cywilnych mieszkańców Elbląga.
       W sprawie hałasu przy strzelnicy zwróciliśmy się z pytaniami do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie. Odpowiedzi opublikujemy.
      
       Aktualizacja z 18 kwietnia: Jak się okazuje, jedyna skarga na hałas na strzelnicy wpłynęła do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we wrześniu 2016 roku. „WIOŚ pismem z dnia 05.10.2016 r. wystąpił do Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Olsztynie o informację o sposobie i trybie użytkowania strzelnicy oraz zastosowanych środkach technicznych pozwalających na ograniczenie przedostawania się hałasu z terenu strzelnicy w kierunku zabudowy mieszkaniowej.
       Pismem z dnia 12.10.2016 r. Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie poinformował WIOŚ, że hałas o którym informowali mieszkańcy mógł mieć związek z wykonywanymi strzelaniami sprawdzającymi tzn. rozruchowymi. Dodatkowo poinformowano, że przewidywany termin odbioru i przekazania strzelnicy odbędzie się na przełomie października/listopada 2016 roku” - informuje Krystyna Wątroba, kierownik elbląskiej delegatury WIOŚ. - Informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami strzelnice nie należą do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. W związku z powyższym inwestor nie był zobowiązany do informowania WIOŚ o planowanym terminie oddania przedsięwzięcia do użytkowania.
       Jednocześnie informujemy, że w ostatnim czasie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie nie wpłynął wniosek mieszkańców dot. uciążliwej działalności strzelnicy i inspektorat nie przeprowadzał badania hałasu emitowanego z terenu przedmiotowej strzelnicy w kierunku zabudowy chronionej akustycznie.
       Otrzymaliśmy także odpowiedzi na nasze pytania od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
       - Dotychczas do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie nie wpływały żadne interwencje mieszkańców Elbląga,dotyczące nadmiernego hałasu związanego z użytkowaniem omawianej strzelnicy. Regionalny dyrektor ochrony środowiska nie posiada kompetencji do przeprowadzania kontroli inwestycji, jak również wykonywania pomiarów hałasu. Organ nie dysponuje także wiedzą na temat konieczności funkcjonowania strzelnicy po godzinie 22 – napisała w odpowiedzi na nasze pytania Kamila Kutryb, zastępująca rzecznika prasowego olsztyńskiego oddziału RDOŚ.
       Wychodzi więc na to, że strzelnica będzie nadal działać w obecnej formie.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama