Niedziela 24-06-2018, imieniny Jana, Danuty
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nas tam raczej nie szukajcie

Dziś ukazał się doroczny Ogólnopolski Ranking Szkół Średnich dziennika „Rzeczpospolita” i miesięcznika „Perspektywy”. Z elbląskich szkół najlepiej wypadło w nim I Liceum Ogólnokształcące, zajmując czwarte miejsce w województwie warmińsko-mazurskim i 175 miejsce w kraju.

„O pozycji szkoły w rankingu zdecydowały sukcesy uczniów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych w 2005 roku – wyjaśniają twórcy rankingu. - Laureaci olimpiad są liczeni podwójnie (w stosunku do finalistów). Szkoły są premiowane za udział w każdej z 30 olimpiad, a sukcesy szkół mierzy się proporcjonalnie do liczby uczniów. W rankingu uwzględniliśmy szkoły, które miały co najmniej dwóch laureatów lub finalistów.”
     Wskaźnik rankingowy był wyliczany według wzoru: W = (2 x L = F) x O/U, w którym W oznacza wskaźnik sukcesu, L to liczba uczniów danej szkoły, którzy uzyskali tytuł laureata, F to liczba uczniów danej szkoły, którzy uzyskali tytuł finalisty, O to liczba olimpiad, w których uczniowie danej szkoły zdobyli tytuł laureata lub finalisty, U to liczba uczniów danej szkoły w roku szkolnym 2004/2005.
     Najlepszą szkołą średnią w kraju w tym rankingu zostało XIII LO w Szczecinie z wynikiem 4,3161, drugą – III LO w Gdyni (2,2003), trzecią – I LO w Łodzi (1,5323). Kolejne miejsca zajęły: Społeczne LO w Żarach, Liceum Akademickie w Toruniu, V LO w Krakowie, XIV LO we Wrocławiu, XIV LO w Warszawie, VI LO w Radomiu i I LO w Koszalinie. W rankingu sklasyfikowano 387 szkół średnich w kraju.
     Województwo warmińsko-mazurskie nie wypada w tym rankingu zbyt okazale. Najlepsza szkoła z naszego regionu – I LO w Kętrzynie została sklasyfikowana dopiero na 43 miejscu (wynik 0,1571). Kolejne szkoły z naszego województwa to II LO w Olsztynie (47 miejsce) i IV LO w Olsztynie (92 miejsce).
     Jeszcze gorzej wypada elbląska oświata. Sklasyfikowano tylko dwie nasze szkoły: I LO – czwarte miejsce w województwie, 175 w kraju, wynik 0,0171 i II LO – dziewiąte miejsce w województwie, 226 w kraju, wynik 0,0105. I LO miało w ubiegłym roku trzech finalistów olimpiad ogólnopolskich, II LO – jednego laureata i jednego finalistę. Im wszystkim oczywiście gratulujemy, tym dwóm szkołom również, ale generalnie powodów do zachwytów nad poziomem nauczania w elbląskich szkołach średnich ten ranking raczej nie daje.
     Tym bardziej, że po raz kolejny zadaje on kłam tezie, iż najlepsze szkoły są w wielkich aglomeracjach, zwłaszcza ośrodkach uniwersyteckich. W pierwszej pięćdziesiątce rankingu znalazły się bowiem szkoły z Żar (aż dwie), Wałbrzycha, Łowicza, Grudziądza, Łomży, Inowrocławia, Suwałk, Sosnowca, Hajnówki, Kętrzyna, Legnicy i Nysy.
     Szukający usprawiedliwienia dla wyniku elbląskich szkół średnich powiedzą, że olimpiady nie są jedynym miernikiem poziomu szkoły. Pewnie, że nie jedynym, ale dosyć istotnym.
     Mówi dyrektor I LO Dorota Pawłowska:
     

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • moja szkoła! bez nauki ją smignąłem , nie najlepiej co prawda ale mature zdałem dobrze i nawet na studiach troche byłem hehe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  '99(2006-01-19)
 • Absolwenci I,II LO - srodek lat 90': laureaci olimpiad centralnych- obecnie prawnicy, lekarze, wybitni ekonomisci, wlasciciele preznie dzialajacych firm. Absolwenci TM Rycerska, Komenskiego - koniec lat 90 - inzynierowie, absolwenci PG,PW,AGH.... Gdzie sie podziali tacy mlodzi ludzie??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pan_profesor(2006-01-19)
 • a to dziwne, bo ja po ILO studiuje na PG.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elson(2006-01-19)
 • ..to sie ciesz chlopie! Ja juz skonczylem te uczelnie i z praca nie ma problemu, a zarobki... z reszta co ja Ci bede mowil jak skonczysz to bedziesz HAPPY!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PGman(2006-01-19)
 • aj, wspomnienia.. niedlugo 10lat stuknie jak skończyłam ILO, a wydaje sie jakby to bylo niedawno ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  absolwent-ka(2006-01-19)
 • Panu Prezydentowi , Wydziałowi oświaty, dyrekcjom szkół oraz ciałom pedagogicznym elbląskich szkół nie gratulujemy.Takie to jest miasto ktoe tak doskonale kształci młodzież.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  TM(2006-01-20)
 • Co to w ogóle za ranking- szkoła jest lepsza bo ma olimpijczyków... A jaka jest niby jej zasługa w tym. Kończyłam to sklasyfikowane liceum i niestety moje smutne wnioski są takie, że niewielka. Jestem utalentowany-to zasługa mojej szkoły- który olimpijczyk tak myśli? Ktos pewnie zaraz powie, że umie ona w nim ten talent odkryc i rozwijać, he he marzenia :/ A poza tym jak skupianie sie na tych, którzy wybijaja sie w kilku dziedzinach olimpijskich ma wystarczyć za miernik jakości nauczania? A rozwijanie innych talentów uczniów, ich osiągnięcia po skończeniu szkoły, tzw. atmosfera, pomoc tym, którzy sobie nie radzą, zaplecze biblioteczne, wyposażenie i wiele innych rzeczy- nie liczą się? nie chce tu robić reklamy tym liceom bo chyba na taką nie zasługują, zwracam tylko uwagę na sam pokrzywiony pomysł rankingu w takim kształcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  barbi(2006-01-20)
 • To, co pisze "Barbi", to prawda. Szkoły najczęściej nie kiwną palcem na to, żeby ktoś kto startuje w konkursach/olimpiadach mógł się do nich dobrze przygotować. Tutaj liczy się tylko silna wola i praca, a nie żaden wpływ szkoły (oczywiście nie jest tak w każdej szkole). W rzeczywiśtości ten ranking jest więc nieuzpełnie odzwierciedlający poziom placówek oświatowych...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Byłykonkursowicz(2006-01-20)
 • barbi: Bardzo sie mylisz jeśli twierdzisz, ze szkoła nie ma wpływu swoje miejsce w rankingu. Trzeba po prostu chcieć... Najpierw do szkoły trzeba znaleźć nauczycieli-entuzjastów, później dotrzeć do uczniów, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania. Jesli chodzi o Kętrzyn to pokaż mi w Elblągu kogoś takiego jak chemik p. Krysztopik, który w ciągu 30 lat pracy wychował około 200 (dwustu !!!) laureatów i finalistów olimpiad, w tym 3 miejsce na świecie na olimpiadzie chemicznej. Jeśli uważasz ranking za pokrzywiony - zaproponuj inny. Zapewniam jednak, że jeżeli porówna sie średnie wyniki uzyskane na maturze w zeszłym roku (w poszczególnych przedmiotach) w szkołach woj. warm-maz. (można je znaleźć w internecie, jak się chce) to kolejność szkół jest prawie identyczna - w Elblągu dość wysoko jest też III LO. No ale jeśli trzeba znaleźć jakieś usprawiedliwienie dla fatalnych wyników, to zawsze można powiedzieć, że biblioteka jest napiękniejsza w Polsce (bo nieużywana....)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kętrzyniakpoILOKętrzyn(2006-01-20)
 • Wyniki szkół elbląskich to wynik podejścia do oświaty przez obecnych włodarzy Elbląga, z panią Naczelnik Wydziału Edukacji A.Korzeniowską na czele - poczynając od podstawówki urawniłowka, żadnych wybijających się szkół, żadnych programów autorskich, żadnej samodzielności. Pieniążki przyznawane dyrektorom nie za osiągnięcia, a za posłuszeństwo. Dzieci właśnie nie mają się wybijać, bo te nie wybijające się mogłyby poczuć się pokrzywdzone! A, i jeszcze pan radny Pruszak z opozycji też pochyla się nad dolą niedojdów i przyklaskuje "równości" - a jak wygląda równość w wydaniu marksistów to wszyscy wiemy, tak jak strzyżonego żywopłotu, odcinamy wybijające się pędy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zaróżnorodnością(2006-01-20)
 • Kętrzyniaku, widzę, że mnie nie zrozumiałes zupełnie. 1)Nie szukam usprawiedliwienia dla marnej oceny mojego liceum, bo uważam, że na lepszą nie zasługuje, 2)Zaproponowałam juz inny sposób konstruowania rankingu, 3)no i jak najbardziej szkoły mają wpływ na swoje w nim miejsce. Pozdrawiam i proponuję na przyszłość więcej uwagi przy lekturze :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  barbi(2006-01-21)
 • Aha, i nie mam pojęcia kim jest chemik p. Krysztopik, więc takiego nie znajdę, tak jak chciałeś :) Pewnie niewielu takich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  barbi(2006-01-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

karma p. falista
ichtovit
Ochotka żywa
karma kanarek