Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie będziemy sypać piachu w tryby…

 
Elbląg, Nie będziemy sypać piachu w tryby…
Janusz Nowak odbiera gratulacje radnego seniora Zdzisława Olszewskiego (fot. AD).

Nie będziemy sypać piachu w tryby, przeszkadzać prezydentowi w wyprowadzaniu naszego miasta z kryzysu. Sytuacja jest trudna, na forum Rady musi być współpraca. Natomiast rządzenie zostawiamy panu prezydentowi i jego współpracownikom – mówi Janusz Nowak, radny SLD, którego wybrano dziś (12 lipca) przewodniczącym Rady Miejskiej Elbląga. Rozmawialiśmy z nim tuż po wyborze.

– Poszło nadspodziewanie łatwo.
     
Janusz Nowak: – Rozmowy trwały kilka dni, właściwie od zakończenia drugiej tury wyborów prezydenckich. Chcę powiedzieć, że nie od razu ta decyzja była do strawienia przez wszystkich. Tak naprawdę ostateczna decyzja zapadła dzisiaj, zarówno klub PiS-u, jak i nasz, ale również klub Platformy Obywatelskiej uznały, że moja kandydatura będzie na tyle dobra, że warto ją poprzeć.
     
     – Przewodniczył Pan już Radzie Miejskiej, ma Pan więc niezbędne doświadczenie. Także receptę, jak dobrze wypełniać tę funkcję obecnie?
     
– Dla mnie bycie przewodniczącym Rady Miejskiej to przede wszystkim sprawne kierowanie obradami w trakcie sesji i kierowanie pracami komisji. Nie myślę, żeby to było coś ponad to. Ci, którzy mnie znają – a jestem radnym piątą kadencję – wiedzą, że ponad podziałami politycznymi potrafię sprawnie poprowadzić prace Rady do końca tej bardzo krótkiej przecież kadencji, bo będzie trwała tylko rok i cztery miesiące. Dlatego myślę, że byłem do strawienia przez te ugrupowania i stąd ta moja kandydatura.
     
     – Czy można traktować Pański wybór jako krok w kierunku koalicji PiS – SLD w Radzie Miejskiej?
     
– Myśmy w rozmowach, nawet dzisiaj, całego klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej z prezydentem elektem i jego współpracownikami podtrzymali – i pan prezydent przyjął to do wiadomości – że nie będzie koalicji, jeśli chodzi o współrządzenie miastem, nie obejmiemy żadnych stanowisk. Natomiast deklarowaliśmy w trakcie kampanii wyborczej to, co jest zapisane na pierwszej stronie naszego programu – porozumienie ponad podziałami. Chodzi o to, żeby nie sypać piachu w tryby, nie przeszkadzać prezydentowi w wyprowadzaniu naszego miasta z kryzysu. Sytuacja jest trudna, na forum Rady musi być współpraca. Ale rządzenie zostawiamy panu prezydentowi i jego współpracownikom.
     
     – Gdyby nie decyzja, że przewodniczącym Rady będzie Pan, to…
     
– Tak naprawdę byłby pat. Platforma i my nie chcieliśmy zaakceptować w tej roli przedstawiciela PiS-u, zaczęłoby się przeciąganie na swoją stronę. Po rozmowach uzgodniliśmy, że to nie ma sensu… skoro mogę być sprawny i akceptowany przez większość. Pewnie część elblążan przyjmie to jako koalicję z PiS, jednak my się od niej odżegnujemy. Jerzy Wilk przyjął to do wiadomości. Zresztą, nigdy nie prowadził rozmów na temat koalicji z nami, bo daliśmy czytelny sygnał: bez względu na to, czy wygra Elżbieta Gelert, czy Jerzy Wilk, nie chcieliśmy wchodzić w koalicje.
     
     – I koalicji nie ma?
     
– Nie ma i nie będzie.
     
     – A tzw. taśmy Wilka, na których się Pan pojawia? Nie utrudniały rozmów?
     
– To mi po prostu sprawiło przykrość. Natomiast Janusz Nowak to nie jest cały SLD, nie możemy przekładać personalnych gierek na forum całej partii. Tym bardziej, że Jerzy Wilk przeprosił za to, twierdzi, że to było zmanipulowane, że to nie było jego intencją. Ja przyjąłem przeprosiny.

  Janusz Niowak i wiceprzewodniczący RM: Małgorzata Adamowicz (PiS) i Sławomir Malinowski (fot. AD).
Janusz Niowak i wiceprzewodniczący RM: Małgorzata Adamowicz (PiS) i Sławomir Malinowski (fot. AD).


***
     Przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Miejskiej Elbląga wybrano bardzo sprawnie, najwięcej problemów sprawiło przygotowanie właściwych kart do głosowania (przepisy nakazują, by było to głosowanie tajne). Zgłoszono tylko jednego kandydata na przewodniczącego Rady i trzy kandydatury na trzy stanowiska wiceprzewodniczących. W głosowaniu wzięło udział 22 radnych.
     Przewodniczący RM Janusz Nowak (SLD) uzyskał 20 głosów za, przy dwóch głosach wstrzymujących się.
     Wiceprzewodniczącymi RM zostali:
     Małgorzata Adamowicz (PiS): 17 głosów za, jeden przeciw, cztery wstrzymujące się.
     Antoni Czyżyk (PO): 19 głosów za, jeden przeciw, dwa wstrzymujące się.
     Sławomir Malinowski (KWW Witolda Wróblewskiego): 18 głosów za, cztery wstrzymujące się.
     

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Janusz, gratuluje klasy. Słusznie zrobiliście i słusznie postąpiliście. Sytuacja jest trudna, wiec tym bardziej wielkie gratulacje za umiejętność właściwego porozumienia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  Penkal(2013-07-12)
 • Maszka, Falkiewicz, Kraśniański - to nie Wasz poziom, nie ta liga jak widzicie, okrutnie przegraliście
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  (2013-07-13)
 • A...wszystko jasne....ukladzik aż nadto widoczny....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  Czytelnik_MOBI_1955(2013-07-13)
 • No oczywiście widać że porozumienie tylko po głosowaniu za biletami za parkowanie widać jak działają na rzecz mieszkańców, znowu na naszą niekorzyść, nie biorą pod uwagę tego co my chcemy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 3
  (2013-07-13)
 • Penkal zrobiłes literówkę! Gratulujesz mu kasy! Ale czego się nie robi. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  cynik(2013-07-13)
 • Gratuluję Panu Nowakowi klasy! Nie zawiodłam się na Panu! a p. Wilk, cóż. Czekam na obiecany przekop i spełnienie innych, bardzo wielu interesujących obietnic. Jeśli je spełni, w ciągu swojej kadencji (do kolejnych wyborów) - zmienię swoje poglądy i zagłosuję na PIS :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  głosującanap.Nowaka(2013-07-13)
 • głosującanap. Nowaka dobry psychiatra przyjmuje na Królewieckiej po byłym platyku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 5
  Aległupiababa(2013-07-13)
 • a co na to obrażalska i zawistnie EGOISTYCZNA KOSECKA, która przedkłada prywatne interesy nad dobro miasta?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  dlamiastazniema(2013-07-13)
 • Nie jestem zwolennikiem żadnej głównej opcji, dlatego stać mnie na obiektywizm. Taśmy skompromitowały p. Wilka. Nie tylko to, co i jak mówi. Mnie bardziej zaniepokoiła jego reakcja po ich ujawnieniu. Ta próba zrzucenia winy na PO, to zasłanianie się prywatną rozmową, jednocześnie odmawiając odpowiedzi, z kim rozmawiał. Niestety kręci. Poza tym, co można powiedzieć o człowieku, który o osobach, z którymi współpracuje, realizuje te same cele wypowiada się: w. szy, gn. dy, gn. ojki. Najpierw o kimś mówi, że „ przekręciaż” , a potem proponuje zaszczytne stanowisko. Jak to nazwać? Obłuda, hipokryzja, cynizm. To takie małe, szczególnie w wykonaniu prezydenta miasta. To niestety nie jest i nigdy nie będzie mój prezydent i nie dlatego, że jest z PiS.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2013-07-13)
 • PiS, tak w Elblągu, jak i w kraju ma bardzo krótką ławkę, bo prawie wszyscy wartościowi odeszli, ale pewnie oprócz wilka, pruszaka i hajdukowskiego znależlibyśmy jeszcze odpowiednią kandydaturę nie obarczoną taśmami. Obecny prezydent to pomijając nieszczęsne taśmy nie jest dobry wybór na okres dłuższy niż jeden rok. Warto, by prawica / PO, PiS, inne ugrupowania / już od dziś przygotowywały kandydata do wyborów w 2014 roku. Obecne wybory pokazały, że ludzie ktorych widzielibyśmy jako gospodarza Elbląga zupełnie nie garną się do tej działalności stąd też niska frekwencja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 3
  (2013-07-14)
 • Partia zjednoczonego koryta. Ciemny lud wszystko kupi. SLD, PIS dawno powinny być śmietniku historii. Ale w robotniczym Elblągu trzymają świetnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  tom66(2013-07-14)
 • to prawda, w tym robotniczym mieście takie partie jak pis i sld trzymają się jeszcze. .ale w końcu ci robotnicy i ich dzieci to zrozumieją. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2013-07-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Hosting WWW START
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata