Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie przyszła kolej na drezyny

 
Elbląg, Nie przyszła kolej na drezyny
Drezyny stoją na stacji w Tolkmicku (fot. MS, archwium portEl.pl)

Drezyny miały być turystyczną atrakcją Tolkmicka i regionu, ale na razie regularne kursy nie mogą być prowadzone. Nie zgadzają się na to Polskie Linie Kolejowe, które żądają od właściciela drezyn specjalnej licencji. Po negocjacjach udało się uzyskać zgodę jedynie na okazjonalne przejazdy w obrębie stacji Tolkmicko. Pierwsze odbyły się 1 czerwca, kolejne zaplanowano na 6 i 12 czerwca. Co dalej?

Drezyny napędzane siłą ludzkich rąk miały jeździć po torach kolei nadzalewowej od 1 czerwca i być jedną z atrakcji turystycznych Tolkmicka i okolic. - Od grudnia zeszłego roku lina kolei nadzalewowej została wyłączona z eksploatacji przez Polskie Linie Kolejowej. Nasza inicjatywa to jedyna szansa, by uratować tę linię przed całkowitą dewastacją do czasu, gdy zostanie przeprowadzona jej rewitalizacja. Gdy zginie pierwsza szyna, zginie cała trasa. A my chcemy po raz kolejny pokazać, że ta linia może żyć – mówił nam kilka tygodni temu Józef Zamojcin, wiceburmistrz Tolkmicka i członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej Lanzania.
     
     Kolej mówi "stop"
     Stowarzyszenie kupiło cztery drezyny, kosztowały w sumie 80 tysięcy złotych, 85 procent środków pozyskano w funduszy unijnych, resztę dorzucił samorząd Tolkmicka. Miały kursować od Elbląga-Zdroju do Braniewa i zabierać na pokład 12 osób. Z planów mogą wyjść nici, bo „nie” kursowaniu po torach kolei nadzalewowej mówią Polskie Linie Kolejowe, które traktują drezyny jak zwykłe pociągi i wymagają specjalnych zezwoleń. 
     - Zgodnie z przepisami nie mogliśmy i nie wyraziliśmy zgody na jazdę po torach kolejowych drezynami, w związku z brakiem posiadania świadectwa dopuszczenia do eksploatacji dla pojazdu kolejowego, zgodnie z jego przeznaczeniem, wydanego przez Urząd Transportu Kolejowego – poinformowała nas Ewa Symonowicz-Ginter z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA. - PKP PLK S.A. wydał jednorazowe zezwolenia na zajęcie toru stacyjnego na stacji w Tolkmicku w celach promocyjnych drezyny typu DKB oraz zorganizowania imprezy promocyjnej regionu Ziemi Tolkmickiej w dniach 1, 6 i 12 czerwca 2015 roku. Ponadto zastrzegliśmy, że za prezentację drezyny, jej ewentualne zwiedzanie przez uczestników oraz za ich bezpieczeństwo odpowiedzialność ponosi w całości organizator imprezy.
     Na dalsze ustępstwa PLK ani samorząd, ani stowarzyszenie Lanzania nie mają na razie co liczyć. Zdaniem przedstawicieli kolei są dwa rozwiązania tego problemu: albo uzyskanie licencji, albo przejęcie przez samorząd całej wyłączonej z eksploatacji linii kolejowej.
     - Linia kolejowa 254 na odcinku Elbląg Zdrój - Braniewo została wyłączona z eksploatacji z powodu braku zainteresowania przewozami. Jest możliwość wznowienia ruchu pociągów na podstawie zawarcia umowy z zainteresowanym przewoźnikiem. Istnieje także  możliwość przejęcia linii kolejowej przez samorządy jeśli wyrażą taka wolę. Odbywa się to zgodnie z ustalonymi procedurami – dodaje Ewa Symonowicz-Ginter.
     
     Atest za 200 tysięcy
     
Na to potrzeba i pieniędzy, i zgody samorządów, przez które przebiega linia, a na to się nie zanosi. - Zanim jeszcze napisaliśmy projekt i kupiliśmy drezyny zapewniano nas w PLK, że będzie można bez problemu z tej linii korzystać. Doszło do sytuacji, że na nieczynnej linii kolejowej, by jeździć ręcznymi drezynami, trzeba spełniać wymagania jak dla pociągów. Nadal negocjujemy w tej sprawie, trudno mi powiedzieć, jak te rozmowy się skończą – powiedział nam w poniedziałek Józef Zamojcin. - Drezyny były zamawiane u rzemieślnika w Witaszycach, który produkuje takie urządzenia w kraju i za granicę i nikt tam nie żąda żadnych licencji. Taki atest kosztowałby 200 tysięcy złotych, nikogo na to nie stać.
     - Za granicą każdą wykonaną przeze mnie drezynę sprawdza specjalista BHP. Kontroluje stan techniczny, robi testy z pełnych obciążeniem, próbną jazdę 20-, 30-minutową i jeśli wszystko jest w porządku, podpisuje dokumenty i drezyną już można jeździć – opowiada Marek Kaniewski, konstruktor drezyn z Witaszyc. - W Polsce jednak sprawa jest bardziej skomplikowana, wszyscy mają podobne problemy. By ich uniknąć, samorząd – na przykład starostwo - powinien najpierw przejąć linię od kolei, a dopiero wtedy podpisywać umowy ze stowarzyszeniami czy przedsiębiorcami na prowadzenie takich turystycznych atrakcji.
     Jak sobie radzą inni pasjonaci drezyn w Polsce? - Znam sytuację w Tolkmicku, my mamy podobne problemy. Wszystko co jest związane z tą tematyką, jest patykiem po wodzie pisane. Od 10 lat działamy w tej branży, przez ten czas kilka razy zmieniały się władze samorządowe i każdy ma inną koncepcję. Obawiamy się, że nasze umowy mogą być po prostu wypowiedziane, bo ktoś któregoś dnia wymyśli sobie, że drezyny to tylko problem – powiedział nam jeden z przewoźników z południa Polski.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • idąc tym tropem to by trzeba było rowery zarejestrować i płacić OC i robić przeglądy! kilka baniek do budżetu, super. .. co za bzdura! włosy się komuś wkręcą w koła czy ktoś spadnie z tej drezyny jak poczuje wiatr przy kilkunastu km na godzinę??? ufff. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 1
  B1(2015-06-02)
 • Bo jak nie wiesz o co chodzi to chodzi o kasę. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 0
  lubiepciągi(2015-06-02)
 • Po co reanimować tego "trupa" jakim jest kolej nadzalewowa. Lepiej zamiast tego zrobić na nasypie ściezkę rowerową. W powiecie puckim się udało. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 19
  (2015-06-02)
 • Jakby nie patrzec jest to pojazd który może przewozić do 12 osób.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 1
  (2015-06-02)
 • Panie Wróblewski, podobno był Pan "kimś" w samorządzie, to może uruchomi Pan swoje koneksje do przejęcia i odpowiedniego zagospodarowania tej linii. Przecież to by była atrakcja, która do Elbląga ściągnie turystów. Kolej z otwartymi wagonami coś na wzór jeżdżącej kiedyś w Sztutowie, Stegnie, Mikoszewie kolejki wąskotorowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 2
  spidi(2015-06-02)
 • No właśnie ścieżkę rowerową na torach zrobić, na kanale do Ostródy zrobić tor kajakowy, wywalić całe żelastwo zamontowane przez Niemców i zabetonować. Głupich nie sieją, sami się rodzą. Trzy lata temu zlikwidowano sieć kolei wąskotorowej w Powiecie nowodworskim, ścieżki żadne nie powstały, na złomie ktoś zarobił a spuścizna po dawnych mieszkańcach regionu znika jak lodowiec pod dupą Sida Mańka i reszty wesołków. A te wszystkie nikomu teraz niepotrzebne starocie to są perełki inżynierii do której zakompleksiona zkomuchowana Polska Ludowa pod jarzmem wybawców ze wschodu nie dorosła. A wolna Polska w amoku demokracji i dzikiego kapitalizmu niestety zapomniała co jest solą tej ziemii. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 3
  (2015-06-02)
 • Mam 18 lat, nie widzę żadnych perspektyw żeby tu zostawać. Szkoda, bo mieszkam od narodzin w tolkmicku i widzę ile zostało utracone. Juz nie ma tolkmicka, to jest lemanowicko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 2
  (2015-06-02)
 • Następny pomysł wiceburmistrza i kasa w błoto - niech z pensji dołoży. Ponad 100tyś. rocznie z gminy ciągnie "specjalista". Może podwyższyć jeszcze opłatę za śmieci i raz w roku odbierać. Niech się pakuje na te drezyny i wyjeżdża z Tolkmicka, krzyżyk na drogę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 5
  (2015-06-02)
 • ale bajzel, najpierw kupują te nazbyt drogie drezyny, potem okazuje się, że nie wiedzieli o (durnych) wymogach których w naszym ślicznym kraju do bólu, pazerna kolej robi za klasycznego psa ogrodnika, a na sam koniec smęty w komentach od amatorów ścieżek kolejowych. Zaczynam wierzyć, że tutaj naprawdę nic nie jest możliwe. dobranoc państwu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 0
  (2015-06-02)
 • nadzalewowa trasa rowerowa Elbląg- Suchacz-Tolkmicko ( tramwajem do Krynicy Morskiej)-Frombork-Braniewo byłaby perłą turystyczna regionu, a gdyby jeszcze zbudowana taką trase wzdłuż kanału Elblaskiego z wieżami widokowymi do obserwowania ptaków na Drużnie, Elblag stałby sie turystyczną stolicą rowerową
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 4
  eqeq(2015-06-02)
 • dewastacja to jest to na koleii. .. czytaj cwaniactwa obsiadłego spólki i spóleczki. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2015-06-02)
 • Nie określę lat. Było to przed likwidacją tej trasy. Tory były w złym stanie, podkłady spruchniale. Pewnego dnia, ruszyły roboty remontowe "pełną gębą". Wymieniono podkłady, szyny, podsypano tłuczeń. Remont przebiegał dziwnym zestawem ludzi. Część to kolejarze, reszta - z "łapanki". Pamiętam, bo były przepychanki z utrzymaniem niektórych przejazdów w rejonie Suchacza. .. .Wyremontowano - a następnie kolej zlikwidowano. Do dziś "zachodzę w głowę" dlaczego to zrobiono? Odpowiedź jest jedna, - nie było ruchu pociągów, a kasę można było wyrwać bez zbytnich komplikacji. .Chyba do dziś nikt za to beknął.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  zx(2015-06-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne