Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie wieszajmy w szkołach krzyży

 
Elbląg, Nie wieszajmy w szkołach krzyży Od lewej: Małgorzata Prokop- Paczkowska, Timur oraz jego mama - Angelika Skoczylas (fot. AD)
Rek

Szkoła powinna wychować tak, żeby ani chłopiec, który lubi kolor różowy, ani dziewczynka, która lubi grać w piłkę nie czuli się gorsi i nie byli z takich powodów szykanowani. Powinna również zadbać o swój świecki charakter – z takim apelem do nauczycieli i dyrektorów szkół zwróciła się Małgorzata Prokop- Paczkowska, działaczka Twojego Ruchu, a także "jedynka" Zjednoczonej Lewicy w Elblągu.

Zamiast katechezy dentysta i wycieczki
     - Świecka szkoła, świeckie państwo. O to walczy lewica, o to walczy Twój Ruch, który reprezentuję, a także cała Zjednoczona Lewica – mówiła podczas dzisiejszej (31 sierpnia) konferencji Małgorzata Prokop- Paczkowska, członkini zarządu krajowego Twojego Ruchu.
     Towarzyszyła jej Angelika Skoczylas, elblążanka, mama Timura, który w tym roku rozpocznie naukę.
     - Dlaczego walczymy o świecką szkołę? Są takie dzieci jak Timur, które nie będą uczęszczać na katechezę. Zależy nam, żeby czuły się w polskiej, świeckiej szkole dobrze – wyjaśniała kandydatka pod Szkołą Podstawową nr 4 (spotkanie odbyło się bez zgody i wiedzy dyrekcji szkoły). - Dlatego apeluję do nauczycieli i dyrektorów szkół, aby nie ukrzyżowali polskiej szkoły, żeby nie zawieszali symboli religijnych na korytarzach, świetlicach czy w pokoju nauczycielskim. Wszyscy, którzy uczą się i pracują w szkole powinni czuć się w niej dobrze. 
     Proponowała również, by te niemal 1,5 miliarda złotych, które przeznacza się na katechezę, szło na wycieczki po Polsce oraz po Europie.
     - Chciałabym, żeby do polskich szkół wrócili dentyści, tak jak to było wcześniej, gdy w każdej szkole była osoba, która sprawowała opiekę nad naszym uzębieniem – mówiła z kolei Angelika Skoczylas. Dodała, że dzięki takiej osobie łatwiej wychwycić pierwsze problemy z zębami.
     
     Szkoła, która dyskryminacji mówi stanowcze "nie"
     Małgorzata Prokop- Paczkowska zwróciła uwagę na przemoc w szkole.
     - Takie małe dzieci jak Timur, ale i starsze, mogą być szykanowane przez swoich kolegów z różnych powodów. Dlatego, że nie mają najnowszej komórki, że nie mają modnych ciuchów, ale i z przyczyn o podłożu homofobicznym – mówiła kandydatka Zjednoczonej Lewicy.
     Paczkowska przytoczyła również historię nastolatka, który w maju popełnił samobójstwo.

  Timur, zamiast na religię, chciałby chodzić na basen (fot. AD) Timur, zamiast na religię, chciałby chodzić na basen (fot. AD)

 - Dzieci bardzo mu dokuczały, nazywały go "pedałem" tylko dlatego, że lubił nosić wąskie spodnie i nie golił się na łyso. W tej szkole, rok wcześniej, były przeprowadzone badania i ta homofobia była znana dyrekcji oraz kuratorium, ale nic z tym nie zrobiono, nikt nie pomogło temu chłopcu – opowiadała.
     Dodała również, że szkoła powinna współpracować w tej kwestii z rodzicami uczniów, ale bardzo często jest tak, że homofobiczna hasła wychodzą właśnie z domu.
     - Wtedy pozostaje tylko szkoła – mówiła Paczkowska.
     
     Pilnujmy wychowania w równości
     Małgorzata Prokop- Paczkowska wspomniała również o tym, że rodzice dzieci, które nie chcą uczęszczać na religię, nie muszą składać w szkołach żadnych oświadczeń.
     - To te dzieci, które mają chodzić na religię muszą to zadeklarować w szkole. Ani dyrekcje szkół, ani nauczyciele nie mają prawa wymagać oświadczenia "moje dziecko nie będzie chodziło na religię" – dodała.
     Dodała również, że ważna jest także równość płci na wszystkich szczeblach i we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie powinny o to zadbać szkoły, które wychowują młodych ludzi.
     - Kiedy taki mały chłopiec zrobi sobie okładkę na zeszyt w różowym kolorze nauczyciele powinni pomóc mu w tej odważnej decyzji, obronić ją w momencie, gdy inne dzieci będą mu mówiły "różowy to kolor babski". Jeżeli będzie miał różową koszulkę albo zeszyt nie oznacza to, że przestanie być chłopcem – wyjaśniała. - Kiedy dziewczynka będzie chciała grać w piłkę z chłopcami nauczyciele powinni jej pomóc, aby nie czuła się inna, żeby chłopcy jej nie dokuczali i mówili, że "to nasza męska zabawa". To bardzo ważna sprawa, abyśmy od początku pilnowali wychowania równościowego.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku