UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Niespodzianki nie było, budżet zatwierdzony

 
Elbląg, 16 głosów za, 1 przeciw, 8 wstrzymujących się - budżet miasta na rok 2019 został uchwalony
16 głosów za, 1 przeciw, 8 wstrzymujących się - budżet miasta na rok 2019 został uchwalony (fot. Anna Dembińska)

Dzisiejsze (24 stycznia) głosowanie nad budżetem miasta na rok 2019 było w zasadzie formalnością. Głosami klubu radnych Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego uchwała została przyjęta. Zobacz zdjęcia z sesji.

W porównaniu z listopadowym projektem w miejskiej kasie ma być o prawie 30 mln złotych więcej. Na inwestycje prezydent zaplanował 48 mln złotych. W sumie budżet miasta to 678 mln 677 tys. 307 zł.
       - To budżet startowy, który pozwala nam optymistycznie myśleć o planach na przyszłość. Liczymy na to, że z roku na rok budżet miasta będzie jeszcze lepszy – mówił podczas wczorajszej (23 stycznia) konferencji prasowej Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej. A dziś dodał: - Radni koalicji będą chcieli popracować w sferze społecznej. Może być tak, że jest infrastruktura, a my będziemy pilnować by była tam treść.
       Jak mówił Michał Missan radni Koalicji Obywatelskiej, podczas prac nad budżetem, skupili się na projektach dotyczących życia mieszkańców.
       - Domeną prezydenta są inwestycje, z czym się zresztą nie kryje, a my chcielibyśmy równoważyć to "rzeczami dla ludzi" – wyjaśniał Missan. Wśród tych inicjatyw jest m.in. kampania Rowerowy Maj dla uczniów szkół podstawowych, zwiększenie dofinansowania dla Ośrodka Wsparcia Osób Niesłyszących, dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, szczepienia przeciwko pneumokokom dla dorosłych po 65. roku życia czy projekt oświetlenia w parku przy pl. Wolności.
       A wśród najważniejszych inwestycji zaplanowanych na 2019 są m.in.: trwająca od 2018 roku rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego, inwestycje w komunikację miejską (m.in. sfinansowanie zakupu nowych tramwajów, które mają się pojawić na torach w 2020 roku), przebudowa budynku byłego gimnazjum przy ul. Lotniczej na potrzeby żłobka i przedszkola (2,5 mln złotych), czy też modernizacja miejskich ulic (milion złotych) oraz przebudowa ul. Mazurskiej na potrzeby znajdujących się tutaj terenów inwestycyjnych (milion złotych).
       Budżet na rok 2019 poparli swoimi głosami radni KWW Witolda Wróblewskiego. Ale jednocześnie szef klubu Marek Burkhardt apelował:
       - Chciałbym prosić o zastanowienie się nad konsekwencją naszego działania. Z jednej strony każdy z nas chce, prosi o zwiększenia, o wybudowanie, o wyremontowanie czegoś, ale z drugiej strony - jak już gdzieś padło -  i z pustego Salomon nie naleje...
       Radni PiS na ten budżet mają nieco inne spojrzenie.
       - W związku z nieuwzględnieniem naszych poprawek, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości nie będzie głosował za przyjęciem tej uchwały - zapowiedział szef klubu radnych PiS Janusz Hajdukowski.
       Na zwołanej tuż przed sesją Rady Miejskiej konferencji prasowej Marek Pruszak z PiS mówił o tym, co dla niego i jego kolegów jest najważniejsze, a czego - ich zdaniem - w projekcie budżetu zabrakło: - Wszystko to, co może przyspieszyć rozwój naszego miasta, co pomoże ściągać inwestorów tworzących miejsca pracy. Powinniśmy szukać nowoczesnych rozwiązań by wspierać przedsiębiorców. Bardzo ważny jest rozwój portu, ale odpowiedzialność spoczywa na tych, którzy mają większość w radzie. Oni muszą proponować, a my będziemy wspierać takie działania - podsumował. - Zabrakło ważnych inicjatyw prospołecznych, jak zwiększenie liczby miejsc w żłobkach i dofinansowanie prywatnych żłobków, by zmniejszyć opłaty dla rodziców. I bonifikaty dla mieszkańców przy przekształcaniu użytkowania wieczystego w prawo własności lokalu.
       Na plus radny Pruszak ocenił zabezpieczenie środków - ponad 2,5 mln zł - na kontynuację programu Elblążanin+ oraz zapowiedzianą kontynuację inwestycji w szkolnictwo zawodowe.
       Ostatecznie zagłosował przeciwko budżetowi, a pozostali radni PiS wstrzymali się od głosu. Koalicja Obywatelska widzi jednak szansę na porozumienie:
       - Rozmawiamy o współpracy z KWW Witolda Wróblewskiego, ale i z przewodniczącym klubu radnych PiS. Większość powinna bowiem myśleć o mniejszości - zapewniał przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk. - Myślę, że przez ten rok wypracujemy formę współpracy i będziemy mówić jednym językiem.
      
A,mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Panie Missan, czy nie czujesz pan że włodarz Was rozgrywa? A może jeszcze ktoś pójdzie na wiceprezydenta albo i na dwóch, jak tak dobrze się teraz układa? Oby PO w niedługim czasie nie żałowała tej okazywanej radości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 7
  wicia(2019-01-24)
 • A co z bonifikatą przy przekształceniu użytkowania wieczystego ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 2
  (2019-01-24)
 • co dalej z wieczystym w Elblagu, proszę o informację
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  stefek(2019-01-24)
 • brakuje prawie 100 milionów na przebudowę oczyszczalni ścieków, sytuacja grozi katastrofą ekologiczną, co Pan prezydent z tym chce zrobić? nikt nie pytał?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 3
  eq(2019-01-24)
 • Nie bendzie biurokractwa, nie bendzie łachmactwa. Nie bedzie niczego. Zaglosowaliscie na Kononowicza wasala olsztynskiego to cicho siedziec.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 3
  (2019-01-24)
 • Co z nowym źródłem ciepła, co z 20 % obniżką centralnego. Tak głośno włodarz się wypowiadał w czasie kampanii wyborczej a teraz cisza ? Dlaczego radni z osiedli od Wróblewskiego i PO milczą ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  SjestawModrzewiu.(2019-01-24)
 • Dlaczego niema transmisji TV z obrad. Gdzie mozna zobaczyc minuty?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  GrzegoszP(2019-01-24)
 • Czy to nie jest tak / te zachwyty przewodniczącego RM /, że włodarzowi chodzi o "spokojną" kadencję, by następną wygrać w cuglach? I to czyimi głosami? Ano PO. Czyli PO oddało pole włodarzowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  kiki(2019-01-24)
 • Teraz tylko tańce, hulanki, swawola, alez to miasto płynące miodem i mlekiem, co za parodia i kpina, ale kasa leci za klepanie zapaści miasta, brawo Rado
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  (2019-01-24)
 • głosujcie i tak bedzie referendum. NIE dla cofania się Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 5
  (2019-01-24)
 • O jakich inwestycjach jest tu mowa? Chyba nie doczytałem? Tramwaje i Mazurska? Wolne żarty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  wolnezarty(2019-01-24)
 • Panowie radni pamiętajcie o elbląskich sportowcach, którzy bardzo liczą na stypendia. Pamiętajcie o nich, niech o Elblągu będzie głośno na arenach sportowych. Zapewnicie im godne warunki do treningu i nie dopuścić do tego aby utalentowana młodzież wyjezdzala z Elbląga i reprezentowała inne miasta taj jak było w przypadku panczenistow i innych sportowców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  Witek67(2019-01-24)
Reklama