Poniedziałek 28-05-2018, imieniny Justyny, Jaromira
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Na osiedlu

Gospodarka

Społeczeństwo

Kultura

Sport

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Prasówka

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Dawny Elbląg

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Latający qń Latający qń

Nowe auto i dodatek mieszkaniowy

Elbląg, Nowe auto i dodatek mieszkaniowy Zenona Ćwiklińska, szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu

W pierwszym kwartale br. do Wydziału Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Elblągu wpłynęło 4 tys. 279 wniosków o przyznanie dodatków mieszkaniowych. Jest to o połowę więcej niż w 2001 r. Zdarza się, że o tę formę pomocy ubiegają się osoby zamożne, nie mające kłopotów finansowych. Naciągacze demaskowani są podczas wywiadu środowiskowego.

Przyznawanie, ustalanie wysokości i wypłacanie dodatków mieszkaniowych jest zadaniem własnym gminy. Zgodnie z ustawą z czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych w trakcie rozpatrywania wniosku może być przeprowadzony wywiad środowiskowy mający na celu weryfikację danych zawartych w deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego ze stanem faktycznym.
     - My z tej możliwości korzystamy, gdyż zdarza się, że o dodatek mieszkaniowy ubiega się osoba, która nie powinna go otrzymać - wyjaśnia Zenona Ćwiklińska, szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. - W deklaracji widnieje na przykład dramatyczny zarys sytuacji finansowej rodziny, a w rzeczywistości okazuje się, że na parkingu przed domem stoi luksusowy samochód, w mieszkaniu znajduje się sprzęt stereofoniczny wart ok. 5 tys. zł. Pracownik socjalny przeprowadzając wywiad środowiskowy ma więc możliwość sprawdzenia faktycznej sytuacji. Dodatek mieszkaniowy otrzymać bowiem mogą tylko osoby potrzebujące, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej.
     - Proszę się jednak nie martwić - uspokaja Z. Ćwiklińska. - Jeżeli u kogoś w domu znajdują się cenne rzeczy pochodzące jeszcze z czasów, gdy mieszkańcom powodziło się lepiej, nie dyskwalifikuje to lokatorów w oczach pracownika socjalnego. To samo dotyczy starego samochodu, który służy na przykład do odwożenia dzieci do szkoły. Zastrzeżenia z naszej strony dotyczą sytuacji, gdy wnioskodawca ubiegający się o dodatek mieszkaniowy kupuje sobie w tym czasie drogie auto czy remontuje dom. Skoro stać go na takie wydatki, to stać również na opłaty mieszkaniowe.
     Na temat wywiadu środowiskowego zdania są podzielone. Klienci pomocy społecznej generalnie nie wnoszą zastrzeżeń i uwag, rozumieją, że pracownik socjalny musi przeprowadzić wywiad. Osoby, które nie korzystają z pomocy społecznej często traktują wywiad jako konieczność wynikającą z przepisów. Jest grupa osób, która mówi, że nie ma nic do ukrycia, a część ma pretensje, że muszą w swoje sprawy wtajemniczać pracownika socjalnego.
     W styczniu i w lutym wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego można było składać tylko w Wydziale Mieszkaniowym UM. W celu usprawnienia pracy od marca przyjmowano je również w siedzibach Zespołów Pracy Socjalnej. W pierwszym kwartale br. wpłynęło ponad 4 tys. wniosków. Pracownicy Urzędu Miejskiego szacują, że napływ w tym okresie jest wyższy od ubiegłorocznego napływu o ok. 50 procent.
     - Wydaliśmy 4 tysiące decyzji w sprawie dodatków mieszkaniowych - 3400 pozytywnych i 600 negatywnych - kontynuuje Z. Ćwiklińska. - Powody do wydania decyzji odmownych były różne. Niektórzy starający się o tę formę pomocy po prostu - ze względu na swoją bardzo dobrą sytuację finansową - na nią nie zasługiwali.
     Wnioskodawcy odwoływali się od negatywnych decyzji. W sumie złożono 200 odwołań, z czego 70 przekazano do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Cztery decyzje w SKO uchylono, a 11 utrzymano.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A to ciekawe co mówi szef MOPS-u. Ubiegałem się o dodatek mieszkaniowy miesiąc temu. W deklaracji napisałem, że posiadam samochód marki POLONEZ, który kupiłem na raty w autosystemie jescze cztery lata temu, kiedy mogłem sobie na to pozwolić. Problemy z pracą zaczęły się jakiś rok temu. Wszystko to opisałem we wniosku podczas wywiadu środowiskowego. I jaka była odpowiedź z UM?: W związku z rażącymi dysprporcjami pomiędzy zarobkami a stanem posiadania(posiadanie samochodu - m.in. obowiązek opłacania składek OC). , odmawia się przyznania dodatku mieszkaniowego. Mam pytanie. Czy samochód marki POLONEZ jest samochchodem luksusowym, o którym mowa jest w materiale?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  wkurzony na UM(2002-04-25)
 • Niech Pani nie opowiada bzdur, Pani Zenono...Moja znajoma ma ogromne mieszkanie, samochody zmienia jak rekawiczki, mąż przynosi ful kasy, choć na zaświadczeniach o dochodach ma wpisaną najniższą...760 zł. Żyje im się dostatnio i beztrosko. A od kilku lat dostają dodatek...bo jak twierdzi znajoma, "jak dają to czemu mam nie brać". Owszem, jak miał przyjść pracownik opieki na rzekomy wywiad, znajoma wyniosła wszystkie drogie sprzęty z pokoju...musiała ukryć sprzęt do fitness wart kilka tysięcy itp. Więc nie biedny ma dodatek, a cwany...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  wiem(2002-04-26)
 • Ja chetnie ubiegalbym sie o dodatek. Jestem bezrobotny od 3 lat, nie posiadam auta, rzeczy wartosciowych, utrzymuje sie jedynie z tego, co mi rodzice pomoga. Problem w tym, ze mieszkanie, w ktorym przebywam (tez nie moje) jest dobrze wyposazone w sprzety (nie moje). Mam prawo w nim przebywac. Glodny wsrod sprzetow wartych tysiace zl, ale nie nalezacych do mnie. I co? Pojde sie ubiegac, a MOPS mi powie - ale ma Pan sprzet stereo za 5000? Czy oni sprawdzaja, kto jest wlascicielem tegoz czy tylko na swedzacy nos sobie przyznaja te dodatki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2002-04-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini