UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Nowe życie byłej rzeźni

 
Elbląg, To jedna z najbardziej udanych renowacji zabytku w Elblągu
To jedna z najbardziej udanych renowacji zabytku w Elblągu (fot. Anna Dembińska)

Zabytkowy budynek po byłych zakładach mięsnych przy ul. Żeromskiego rozpoczął nowe życie. Przed laty mieściła się tu rzeźnia, po jej likwidacji obiekt długo niszczał, aż znalazł się inwestor, który odkrył to miejsce dla elblążan na nowo. Właśnie zostało otwarte. Zobacz zdjęcia wnętrza podczas remontu i obecnie. 

Budynek przy ul. Żeromskiego powstał w latach 1890-1892 jako siedziba zarządu miejskiej rzeźni. - Mieszkał też w nim ostatni dyrektor rzeźni przed 1945 r. dr Max Cramer – wyjaśnia Lech Słodownik, pasjonat historii Elbląga. - Po wojnie mieściła się tutaj administracja Elbląskich Zakładów Mięsnych, po sprzedaży tego terenu przez miasto pozostałe obiekty, nawet piękna zabytkowa wieża, zostały niestety rozebrane. Pozostał tylko ten jeden obiekt.
       Przez lata nikt nie miał pomysłu, jak przywrócić świetność temu zabytkowi. Znaleźli się jednak inwestorzy, którzy zaryzykowali. - Ja i moja partnerka Aleksandra szukaliśmy obiektu, który pozwoliłby nam zrealizować projekt, który trochę namieszałby na rynku zdrowotnym w Elblągu. Budynek przy ul. Żeromskiego doskonale się do tego nadawał, chociaż jak zobaczyliśmy stan w środku, to aż łza się w oku zakręciła, tak był zaniedbany. Badania wykazały, że mury i konstrukcja budynku są w dobrym stanie i że w środku możemy pomieścić odpowiednią liczbę osób i sprzętu, więc rozpoczęliśmy inwestycję - mówi dzisiaj Jacek Byer, właściciel Endorfiny, klubu który powstał w budynku przy ul. Żeromskiego.  

  Elbląg, Tak budynek wygląda w środku po modernizacji
Tak budynek wygląda w środku po modernizacji (fot. Endorfina)


       Prace nad projektem zmian w budynku trwały półtora roku, modernizacja – rok i trzy miesiące. W tym czasie zostały osuszone mury, oczyszczono elewację, wypełniono wszystkie ubytki w cegłach. - Współpracowaliśmy z firmą, która dokonywała renowacji najważniejszych zabytków w kraju i konserwatorem zabytków. Specjaliści oczyszczali mury cegła po cegle. Adaptacja to było wyzwanie, bo postanowiliśmy przywrócić budynkowi architekturę z początku jego istnienia – dodaje Jacek Byer. - Odsłoniliśmy przyziemie, wejście od strony hipermarketu zostało pogłębione, wszystkie okiennice zostały wiernie odtworzone, są drewniane. Zastosowaliśmy połączenie nowoczesności ze starymi czasami.
       Od czwartku każdy elblążanin może przekonać się, z jaką pieczołowitością zabytek został odtworzony. W jego wnętrzach powstało centrum fitness, odnowy biologicznej i medycznej. - Ma to być miejsce spotkań elblążan, którzy są aktywni – dodaje Jacek Byer.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ładny architektonicznie budynek. Fajnie że znajdują się osoby które mają fundusze i takie perełki odrestaurowują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41 1
  RM.(2016-10-07)
 • a wie ktoś może jakie jest przeznaczenie tych metalowych okrągłych "podkładek" skręcanych śrubami, które widać wewnątrz i na zewnątrz budynku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2016-10-07)
 • Za tą piekna zabytkowa wieżę. Powinien ktos poniesc kare nie grzywny ale wiezienia. Trzeba było francuzom postawic warunki, że wieża ma stac jako zabytek i basta. Dużo miejsca nie zajmowała na tym terenie. Ale cóż wazniejsze były układy i komusza kasa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  (2016-10-07)
 • Szkoda, że ceny warszawskie w tym całym centrum fitness.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 10
  RedaktorJabłkalski(2016-10-07)
 • Najpierw masa potem rzeźba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 3
  Rzeźbiarz(2016-10-07)
 • Piękne miejsce. Szacunek dla tych, którzy dbają o historię Elbląga. Nie plują, nie narzekają, nie malkontencą, a działają. Wielki podziw i gratulacje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 3
  (2016-10-07)
 • Pamiętacie ile Leclerc zapłacił za ten kawałeczek ziemi należący do Zakładów Mięsnych w Elblągu ? Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży wybudowano nową wytwórnię kiełbas przy ulicy Mazurskiej która z powodu złego zarządzania właściwie w ogóle nie podjęła produkcji. Winni marnotrawstwa dotychczas nie zostali ukarani. Więc nie zawracajmy sobie głowy zabytkową wieżą wodociągową bo za pieniądze utopione na Mazurskiej można takich zabytkowych wieżyczek wymurować kilkanaście, jeżeli komuś nie starcza tych co stoją przy torach kolejowych. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 5
  (2016-10-07)
 • Hero ty udajesz czy naprawdę coś z tobą nie tego? Widzisz różnicę pomiędzy zabytkiem, a nową budowlą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 3
  (2016-10-07)
 • Wodociągowe wieże ciśnieniowe na Prusach to nie jest zabytek wysokiej klasy i zachowanie wszystkich tych budowli w miejscu ich pierwotnej lokalizacji jest gospodarczą rozrzutnością moim zdaniem. Dawno nie byłem na dworcu kolejowym ale kilka lat temu budynki lokomotywowni, wieże ciśnień i przyległe budynki wołały o ratunek. Więc proszę nie martwić się czy ze mną "nie tego" tylko skierować swoje wysiłki na ratowanie tego co jeszcze zostało i niszczeje. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2016-10-07)
 • Hero ma rację. Winny jest: Słonina Gburzyński i Witold Gintowt-Dziewialtowsi ( obecnie senator). Oni powinni siedzieć w pudle za zniszczenie Elbląskiej marki Zakładow Mięsnych EL-MEA z przepiękną ponad 100-letnią historią. Mam sentyment do tego budynku, dwa okna na parterze od strony marketu było biuro mego śp.ojca, dział rozliczeń.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 1
  /Alojzy/(2016-10-07)
 • spinają konstrukcję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  (2016-10-07)
 • i rzeźnia tam nadal pozostała, tylko troszkę nowocześniejsza, najpierw z kasy, później z nadmiaru tkanek :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  H200(2016-10-07)
Reklama