UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowy sposób na ostrogi

 
Elbląg, Nowy sposób na ostrogi
Dr Michał Dąbrowski chwali nową, nieinwazyjną metodę leczenia ostróg (fot. AD)

Ostrogi piętowe to schorzenie bardzo bolesne i dokuczające, niestety, coraz większej grupie osób z nadwagą, ale także biegaczom, chodziarzom czy …listonoszom. Do tej pory w leczeniu stosowano rehabilitację bądź zabieg operacyjny. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym proponują innowację. Pierwszy pacjent jest zadowolony z efektu.

Ostroga piętowa (z łac. calcar calcanei) to zmiany zwyrodnieniowe okolicy wyrostka przyśrodkowego guza piętowego kości piętowej, będące przyczyną powstania narośli kostnej, która powoduje zapalenie rozcięgna podeszwowego i ból ograniczający lub uniemożliwiający poruszanie się.
     To medyczna terminologia, którą każdy, kto cierpi na to schorzenia podsumuje – potworny ból, który utrudnia chodzenie, ba, występuje nawet w czasie odpoczynku.
     Skąd się biorą ostrogi?
     - Z mikrourazów spowodowanych przeciążeniem – wyjaśnia dr Michał Dąbrowski, lekarz z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. - Społeczeństwo przybiera na wadze i w ten sposób przeciąża stopy. Kłopoty z ostrogami mają także biegacze, szczególnie ci, którzy pokonują długie dystanse, ale także przedstawiciele niektórych grup zawodowych np. listonosze. - W dzisiejszych czasach to schorzenie jest bardzo popularne i niesłusznie uważa się, że dotyczy tylko ludzi starszych – kontynuuje lekarz. -Populacja naszych pacjentów odmładza się.
     I cierpi.
     - Dokuczliwość bólu jest tak duża, że część z tych ludzi rezygnuje z aktywności zawodowej – wskazuje dr Dąbrowski. - Nie są w stanie stać, chodzić, a w późniejszej fazie ból występuje nawet w czasie odpoczynku, w godzinach nocnych.
     A leczenie?
     - Do tej pory ostrogi piętowe, a w zasadzie entezopatię rozcięgna podeszwowego leczyło się albo metodami rehabilitacji, fizykoterapii, które dawały różne efekty, albo metodami operacyjnymi, ale dość inwazyjnymi, wymagającymi otwarcia powłok na szerokim odcinku – wyjaśnia dr Michał Dąbrowski. – Natomiast zabieg, który wykonaliśmy u jednego z naszych pacjentów to rozwinięcie metody, którą już stosujemy od 2008 r. przy leczeniu tzw. łokcia tenisisty. Oba schorzenia występują na dużą skalę w społeczeństwie, wywołują duży ból, pacjenci nie są w stanie wykonywać pracy zawodowej, a w zaawansowanych przypadkach nie są w stanie prawidłowo funkcjonować.
     - Innowacyjność tego zabiegu polega na tym, że wprowadziliśmy elektrodę bipolarną przezskórnie, bez nacinania. Elektrodę wprowadzaliśmy przez wykonane wcześniej za pomocą cieniutkich drutów otwory, a następnie używaliśmy zestawu Topaz, by nastrzyknąć, przebić rozcięgno podeszwowe w wielu miejscach i wytworzyć tam plazmę, która później powoduje odrastanie naczyń i cofanie się objawów chorobowych– wyjaśnia lekarz. – Zabieg ten wykonaliśmy u 53-letniego mężczyzny i był to pierwszy zabieg bez otwierania skóry pod kontrolą USG w naszym szpitalu. Minęły dwa tygodnie, pacjent chodzi z pełnym obciążeniem kończyny, nie zgłasza dolegliwości bólowych. Patrząc po jego samopoczuciu chyba dobrze rokuje (śmiech). Mamy już następnych pacjentów, których poddamy takiemu zabiegowi - zapowiada dr Dąbrowski. – Ta metoda to rzadkość w skali kraju więc tym bardziej cieszy, że korzystamy z niej w elbląskim szpitalu.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Gratuluję naszym elbląskim lekarzom!. Widzę, że ciągle doskonalą swój fach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  bozydar(2012-07-06)
 • Panie doktorze, tylko proszę na zawsze zostać u nas na Żuławach, a nie przenosić się na Warmię i Mazury. Podświadomie coś czuję, że z tej części kraju są już na pana zakusy. Bo przecież wszystko co dobre, to zostaje nam zabrane. Nie chcę, żeby w tym przypadku było tak samo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  kropla(2012-07-06)
 • Niech ludzie zaczną normalnie się odżywiać, a nie objadać. Przestaną jeść tanie produkty z hipermarketów to przestana chorować i nie będą im złogi odkładać się w stawach, kościach i różnych innych tkankach. Żadna plazma nie przywróci normalności!!!! Przestańcie żreć. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 5
  Kosteczka(2012-07-06)
 • kosteczka a Tobie nic nie przywroci szarych komorek ktore kiedys musialas jakos stracic, poczytaj o endomorfach, nie wypowiadaj sie w tematach na ktorych sie nie znasz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-07-06)
 • Doktor Dąbrowski to wyjątkowo kompetentny specjalista, nota bebe, nie tylko w dziedzinie ortopedii. Myśl, że mogłabym być właśnie jego pacjentką, wyraźnie mnie uspokaja. .. Chociaż, oczywiście, wolałabym - nie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bezostroga(2012-07-06)
 • Lekarz Dąbrowski nie ma żadnej specjalizacji. Ale fakt, sprawia wrażenie człowieka wiarygodnego :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-07-06)
 • No i co że nie ma specjalizacji, pustego papierka. Ma za to olbrzymie doświadczenie, którego niejeden specjalista mógłby mu pozazdrościć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-07-06)
 • Yhym :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-07-06)
 • "kosteczka a Tobie nic nie przywroci szarych komorek ktore kiedys musialas jakos stracic, poczytaj o endomorfach, nie wypowiadaj sie w tematach na ktorych sie nie znasz" Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, stąd idiotyczny komentarz do wpisu kosteczki trzeba traktować jak. .. idiotyczny komenatarz. A autorowi gratuluję szarych komórek. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Pro-kosteczka(2012-07-06)
 • Doktorze! Gratuluję pomysłu, odwagi i wytrwałości. Tak trzymać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  malucha(2012-07-06)
 • I można tak po prostu przyjść i poprosić ładnie o zabieg? Co mają chętni zrobić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pytajnik(2012-07-06)
 • Uwaga, objaśniam: chętni (czytaj: cierpiący) nie muszą o nic ładnie prosić. Zamiast tego wystarczy skierowanie do Oddziału, może być od lekarza pierwszego kontaktu. Z tym papierkiem zapraszam w dni powszednie, między 9 a 13 do naszego Oddziału. Obejrzymy, zbadamy, wyznaczymy termin. Ale. .. uśmiech mile widziany :) I dziękuję za tyle życzliwości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  M.D.(2012-07-06)
Reklama