Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

O powiecie zagrożonym powodzią

O zagrożeniu powodzią rozmawiali dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Elblągu wójtowie i burmistrzowie dziewięciu gmin. - Zagrożenie powodziowe dotyka niemal całego terenu powiatu i należy skoordynować działania - podkreśla Stanisław Sołowiej z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa.

- Przede wszystkim chcemy uściślić procedury, żeby wszyscy wiedzieli, co w którym miejscu należy robić, gdzie jest największe zagrożenie i gdzie zgromadzić sprzęt, żeby być jak najlepiej przygotowanym do ochrony ludności.
     Pracownicy służb melioracyjnych uspokajają: w ciągu najbliższych dwóch tygodni nie są przewidywane gwałtowne roztopy, które mogłyby powodować lokalne podtopienia lub poważniejsze zagrożenie powodzią. Według prognoz, w nocy będą przymrozki, a w dzień tylko nieznaczne ocieplenie. Niemniej służby techniczne powinny zwrócić szczególną uwagę na niektóre słabsze i nieszczelne wały, m.in. na Drużnie w Jurandowie i Tropach oraz na rzekach Wąskiej, Elżce i Bierutówce.
     Melioranci twierdzą, ze sporym zagrożeniem dla bezpieczeństwa powodziowego Żuław są bobry, które nie tylko budują sobie żeremia, ale też podkopują wały przeciwpowodziowe. Wojewódzki konserwator przyrody w Olsztynie zezwolił na odstrzał 14 bobrów w gminach Elblag i Markusy. - W ubiegłym roku podjęto próby odłowu żywych bobrów i przeniesienia ich na inne miejsce, ale efekty są niewielkie. Bobry nadal pozostały na Balewce i na Kanale Elbląskim. Ostatnio zaobserwowano też, ze pojawiły się na rzece Wąskiej, gdzie często występują powodzie i przerwania wałów - mówi Kazimierz Wróblewski, zastępca dyrektora Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
     Wróblewski podkreśla, że bobry wyrządzają bardzo wiele szkód na wałach, a to sprawia, że z przypadku wysokiego stanu wody istnieje poważne niebezpieczeństwo przerwania wału. - Mają swoje żeremia, które budują z gałęzi i krzaków, ale także od strony wody drążą otwory w wałach i tam również lokalizują swoje siedliska. Próbujemy te dziury zabudowywać, ale bez skutku. Już teraz są tam poważne uszkodzenia i przecieki.
     Narada burmistrzów i wójtów była też okazją, by omówić postępowanie w przypadku wystąpienia na terenie Żuław i Wysoczyzny Elbląskiej zagrożenia ptasią grypą. Stanisław Sołowiej mówi, że gminy powinny zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt ochronny. – Chodzi o podstawowy sprzęt do osobistej ochrony: kombinezon, maskę, rękawice. Chcemy też przekazać, jak dane służby powinny się zachowywać w przypadku zbierania martwych ptaków czy też ewentualnego odkażania terenu - dodaje Sołowiej.
     
R
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Serwis i oryginalne części Seat
Serwis i oryginalne części Volkswagen