UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O samorządach, 500 + i prężeniu muskułów

 
Elbląg, Dziś Grzegorz Schetyna spotkał się z mieszkańcami Elbląga
Dziś Grzegorz Schetyna spotkał się z mieszkańcami Elbląga (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Wolność, suwerenność, podmiotowość to słowa klucze, których Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej używał często i chętnie podczas dzisiejszej (17 maja) wizyty w Elblągu. - Najważniejsze są samorządy, którym zmiana ordynacji wyborczej może tylko zaszkodzić. Ważna jest obecność Polski w Unii Europejskiej, w której - za sprawą rządów PiS - jesteśmy na marginesie. I niezawisłe sądy, na które zamach jest właśnie przypuszczany - mówił lider PO podczas spotkania z mieszkańcami. Zobacz zdjęcia.

Na popołudniowym spotkaniu z posłami Platformy oraz z jej liderem Grzegorzem Schetyną tłumów nie było. Na sali można było wypatrzeć głównie lokalnych działaczy PO oraz jej sympatyków, ale stawili się również działacze partii Razem i Nowoczesnej oraz - po prostu - zainteresowani. Jeśli chodzi o sytuację w samorządach oraz o kwestię przyjmowania przez Polskę uchodźców Grzegorz Schetyna powtórzył to, co wcześniej powiedział na konferencji prasowej.
       A jakie pytania padły z sali? Uczestnicy spotkania chcieli wiedzieć np., jak Platforma Obywatelska zamierza odbudować swój wizerunek? - Bo to, że rośnie poparcie w sondażach to "zasługa" błędów PiS - stwierdził elblążanin.
       - Wzrost w sondażach to efekt naszej pracy - odpierał Grzegorz Schetyna. - Efekt takich rozmów, jak te w Elblągu prowadzonych w całym kraju. Jeździmy i rozmawiamy z ludźmi, by wzbogacić program Platformy, który już jest, ale chcemy go rozbudować o Polskę regionalną. Za półtora roku wybory.
       Lider PO był pytany również o program 500 plus i o ewentualne inne rozwiązania pomocy socjalnej.
       - Program 500 plus jest realizowany z budżetu, który zostawiliśmy i zostanie, bez względu na zmiany w rządzie - zapewniał. - Ale te pieniądze powinny być przekazywane rodzinom, w których przynajmniej jeden rodzic pracuje lub przynajmniej poszukuje pracy, także samotnym matkom. Przypomniał również zasługi Platformy dla tworzenia państwa socjalnego: - W 2015 r. wydaliśmy 40 mld złotych na wydłużone urlopy macierzyńskie, na urlopy tacierzyńskie, na inwestycję w żłobki.
       Schetyna pytany był też o służby mundurowe: - To, co się dzieje dotyczy nie tylko dowódców, bo zmiany obejmują przede wszystkim zwykłych szeregowców czy to w wojsku, w policji, czy wśród leśników - wskazywał uczestnik spotkania. - Jak to wszystko postawić z powrotem na nogi? - chciał wiedzieć.
       - Wymiana kadry do strata, ale przywrócimy ich do służby, bo na taką stratę Polski nie stać - odpowiadał lider PO. - Problem z tymi, którzy nie są pierwszoplanowi - przyznał.
       A Kościół? Jak Platforma zamierza powalczyć o ten elektorat, obecnie związany z PiS?
       - Kościół nie jest od polityki, to wynika z konkordatu - odpowiadał Grzegorz Schetyna. - Chcę budować aktywność obywatelską i wygrać wybory.
       Sam ich jednak nie wygra, liczy na sojusze.
       - Sposobem jest zjednoczona, szukająca wspólnego programu opozycja - mówił przewodniczący PO. - Ci, którzy chcą dzielić, a nie łączyć idą ślepą uliczką. Partia, które chce wygrać z PiS musi być otwarta, musi być szeroką partią środka. Sprawdzianem będą wybory samorządowe - kontynuował. - Trzeba zrobić wszystko, by odsunąć PiS od władzy. Nie wygramy jednak w 2019 r., jeśli w 2018 nie wygramy w samorządzie.

  Elbląg, O samorządach, 500 + i prężeniu muskułów
(fot. MS)

Grzegorz Schetyna podkreślał wielką rolę samorządów lokalnych, ale też znaczenie obecności Polski w UE.
       - Dziś jesteśmy na marginesie Europy - mówił. - Państwo reprezentowane przez PiS jest bowiem kłopotem, nie chce się z nami rozmawiać, a i my nie szukamy partnerów. Pokazujemy za to, że nam należy się więcej, bo nasza pozycja jest wyjątkowa. Tym sposobem dziś żyjemy w Nibylandii. A przez ostaniach 8 lat Polska była postrzegana, jako prymus m.in. w wykorzystywaniu środków unijnych - wskazywał Schetyna. - Żeby nadal tak było trzeba usiąść do stołu, a nie prężyć muskuły.
       Grzegorz Schetyna zapewniał, że nie jest to spotkanie wyborcze: - Po prostu, jeździmy po Polsce i rozmawiamy z ludźmi o zagrożeniach, o szansach. Ważne, by wyciągnąć wnioski i podjąć zobowiązania.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Już tylko przyszli ci co jeszcze czerpią profity od PO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59 13
  (2017-05-17)
 • Na szczęście oprócz pis-owni i po-wni jest jeszcze 95% normalnego społeczeństwa w tym kraju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 14
  r74(2017-05-17)
 • A niby jaki wpływ na zwolnienie generała na szeregowca. Bo nie widzę tu najmniejszego związku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 5
  Xmen(2017-05-17)
 • Kim są ci ludzie ze zdjęcia i czy naprawdę nalezy poswiecać im tyle uwagi? Jakoś nie mają wpływu na moje zycie. Co to za firma?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44 5
  (2017-05-17)
 • Obecnie baaardzo dobrze się zyje w Polsce nie wiem o co im chodzi? Czyżby stracili wieksze zarobki w swojej pracy i chcą znowu swoje stołki? Niech idą dorobić na kasę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39 12
  (2017-05-17)
 • Obecnie lepiej się żyje na pewno tobie, na razie nie zauważasz nowych cen w sklepach, bo trudno zauważyć, gdy wydaje się nie swoje pieniądze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 35
  c(2017-05-17)
 • otarłem się trochę o tzw. politykę "ponadregionalną". Doświadczenie nauczyło mnie, że w Polsce cały ten "parlament" to jest jedna wielka ustawka. To całe POPiSLDPSLN. .. to są tylko wymienni aktorzy - część robi to świadomie, części wydaje się, że wypełniają jakąś "misję" (a de facto naprowadza się ich na właściwe tory i pozwala działać - dopóki mieszczą się w tych torach - jak się nei mieszczą - to się ich wykoleja, a w skrajnych przypadkach. .. cóż. .. lista samobójstw i dziwnych wypadków w Polsce ma conajmniej kilkaset pozycji, a zapewne znacznie, znacznie więcej). Każdy, kto wierzy w te partie - to coś jak wiara w świętego Mikołaja. Niestety drodzy ludzie - świat jest znacznie bardziej skomplikowany niż chcielibyście oglądać na ekranach swoich monitorów. Dlatego pewny jestem - jeśli nie nastąpi jakiś nieprzewidywalny "wypadek przy pracy" albo nagły, niekontrolowany wzrost świadomości społeczeństwa - że absolutnie NIC się nie zmieni w Polsce - bo ma się nie zmieniać. Wszyscy będą równo du. .. czeni przez korporacje, banki, i oczywiście państwo - jako pośrednika w tym procederze. Miłych snów, obywatele, i jeśli jest żyje się waszym umysłom z tym lepiej - to wiary w kolejnych Św. Mikołajów. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 5
  PrzedsiębiorcaPodatnik(2017-05-17)
 • Panie Schetyna Pan, jak. .. .Wcisła ze swej gadki i " postawy " taki jakiś nijaki a jak już Pan zacznie mówić. .. .. *
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 8
  pampi-ZAWADA(2017-05-17)
 • Schetyna. Codziennie gadacie towarzyszu co innego, tak żeby przypodobać się raz polskiemu ludowi, drugim razem żydomasonerii z brukseli. NIe macie swojej tożsamości, nie macie programu, nie macie planów na Polskę i Polaków, nie macie już PO co wracać do walki o rządzenie, bo za waszych rządów ludziom nie starczało na jedzenie. KODziarze dzięki swojemu liderowi zbłaznili się. To samo Nowocześni Petru Balcerowicza. Dwa lata temu odjechali z Sejmu czerwoni dzięki Millerowi i Palikotowi. Schetyna zniszczę Cię, wyniszczyłeś wszystkich, ale przyszedł czas na POrządek i rozwalenie Patologi Obciachu. Czekam, żeby nastąpiło to jak najszybciej !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 7
  (2017-05-17)
 • PrzedsiębiorcaPodatnik. .. jest TAK, jak dokładnie piszesz. Począwszy od podwórka krajowego, skończywszy na samorządowym. Koryto to samo, tylko " trzoda ". .. rotacyjna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 3
  pampi-ZAWADA(2017-05-17)
 • dla siebie 30 tys miesięcznie a dla ludzi 20 groszy - to twarz PO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43 4
  (2017-05-17)
 • Po popiera pięćset plus i przekop tylko przez 8 lat nikt na to nie wpadł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37 3
  (2017-05-17)
Reklama