UWAGA!

Obrona Terytorialna szuka oficerów

 Elbląg, Obrona Terytorialna szuka oficerów
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Powstanie oddziałów Obrony Terytorialnej zbliża się wielkimi krokami. Do 30 czerwca mogą zgłaszać się ochotnicy na oficerów tej formacji. Odbędą dwunastomiesięczne w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Armia przyszykowała 130 miejsc na kandydatów z całego kraju.

Przysłowie „Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera” jest już nieaktualne. Kandydat na oficera w oddziałach Obrony Terytorialnej powinien mieć tytuł magistra (lub tytuł równorzędny), być niekarany (konieczne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego), obywatelstwo polskie oraz kategorię zdrowia A uzyskaną podczas rejestracji przed komisją poborową. Co ważne, wojsko szuka cywili, których przeszkoli podczas dwunastomiesięcznego studium wojskowego.
       - Kandydaci będą skoszarowani w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych i będą pełnić służbę kandydacką – mówi kpt. Jarosław Fieducik z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu.
       Chętni powinni złożyć do 30 czerwca w Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu odpowiednie dokumenty oraz zarejestrować się na stronie Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych. I tu ważna informacja dla tegorocznych studentów: tytuł magistra należy zdobyć przed rozpoczęciem egzaminów. Po złożeniu dokumentów komendant WKU wyśle kandydata na badania lekarskie określające, czy ochotnik może pełnić zawodową służbę wojskową.
       Procedura kwalifikacyjna obejmuje sprawdzian z języka angielskiego (z którego zwolnieni są absolwenci filologii angielskiej i posiadacze certyfikatu wojskowego PJ 1111), oraz sprawności fizycznej. Warto zauważyć, że sprawdzian z wychowania fizycznego będzie obejmował inne konkurencje dla mężczyzn i inne dla kobiet. Ostatnim etapem będzie rozmowa kwalifikacyjna wraz z testem z wiedzy obywatelskiej. Komisja rekrutacyjna zwróci baczniejszą uwagę na osoby znające język rosyjski, ukraiński lub białoruski, a także działające społecznie lub w organizacjach o charakterze proobronnym. oraz mające osiągnięcia sportowe. Podczas szkolenia kandydaci mogą liczyć na żołd w wysokości ok. 1000 zł miesięcznie.
       - Po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu na oficera obejmą stanowisko dowódców plutonów w kompaniach Obrony Terytorialnej – informuje kpt. Jarosław Fieducik.
       Obrona Terytorialna ma być piątym rodzajem sił zbrojnych. Projekt przewiduje powołanie kompanii (ok. 100 osób) w każdym powiecie i brygady w każdym województwie (z wyjątkiem woj. mazowieckiego, gdzie przewiduje się powstanie dwóch brygad). Jako pierwsze zostaną zorganizowane brygady w województwach lubelskim, podlaskim i podkarpackim.
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama