UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Odeszli, ale pamięć pozostała

 
Elbląg, Odeszli, ale pamięć pozostała
(fot. Anna Dembińska, arch. portel)

O swoich najbliższych, którzy odeszli, pamiętamy. Niech w pamięci pozostaną również ci, których może osobiście nie poznaliśmy, ale zapisali się na kartach historii naszego miasta.

4 grudnia 2017 r. zmarł Adolf Pajewski, człowiek znany z niezwykłej charyzmy, który nigdy nie bał się stawianych przed nim wyzwań. Zawodowo dał się poznać jako dynamiczny i przedsiębiorczy manager zaczynając od ZMP, elbląskiego browaru, poprzez gazownię, Społem, Spółdzielnię Zryw czy ówczesnego EB Startu Elbląg. 2 grudnia skończył 78 lat.
     Nauczyciele i uczniowie z żalem przyjęli wiadomość o tym, że 6 grudnia 2017 r. zmarła Danuta Stryj. Była nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogolnokształcącym od 1977 roku, w latach 1984-2003 pełniła funkcję wicedyrektora szkoły. "Wymagająca, ale życzliwa i rozumiejąca problemy młodzieży" - tak ją wspominają. Miała 66 lat.
     Sportowa rodzina z pewnością pamięta o Jerzym Kozłowskim, wieloletnim trenerze strzelectwa sportowego oraz pięcioboju nowoczesnego. Jerzy Kozłowski był szanowanym i bardzo lubianym szkoleniowcem. Zginął 5 stycznia w wypadku na drodze krajowej nr 22 pod Złotowem.
     Ochotnicza Straż Pożarna w Krzewsku wspomina długoletniego prezesa OSP druha Jana Kierszkę, który na wieczną wartę odszedł 10 stycznia. "Był wspaniałym człowiekiem i wzorem do naśladowania" - podkreślają strażacy-ochotnicy.
     14 stycznia zmarła Alicja Tomczyk, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. Przez ponad 20 lat wspierała elblążanki w walce z rakiem piersi, pomogła setkom kobiet, które zmagały się i zmagają z tą chorobą. Niestety, sama z nią przegrała...
     Brydżyści z Elbląga, Braniewa, Malborka, Nowakowa, Nowego Stawu i Sztumu pamiętają o Adamie Ridingerze. Był pasjonatem brydża sportowego. Zmarł 8 lutego w wieku 81 lat.
     15 lutego po długotrwałej chorobie zmarł Józef Gburzyński, pierwszy prezydent Elbląga po 1989 roku. Przyjaciele wspominają go jako spokojnego, pełnego ciepła człowieka, ale podkreślają też jego zasługi jako działacza „Solidarności” i samorządowca. W uroczystościach pogrzebowych Józefa Gburzyńskiego na elbląskim cmentarzu Dębica wziął udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
     14 marca w niemieckim Münster zmarł Hans Jürgen Schuch, Honorowy Obywatel Elbląga, wielki orędownik współpracy między dawnymi i obecnymi mieszkańcami Elbląga. W tym roku skończyłby 88 lat.
     Środowisko elbląskiej palestry wspomina sędziego Andrzeja Pietraszewskiego, byłego prezesa Sądu Wojewódzkiego w Elblągu.Zmarł w 10 kwietnia. Miał 80 lat.
     W tym roku stratę opłakiwali przewodnicy turystyczni. 14 maja w wieku 85 lat zmarł Andrzej Wiśniewski, członek honorowy PTTK, członek KTP Delta im. Wojciecha Zajchowskiego w Elblągu. Od 1960 r. do końca życia był aktywnym działaczem Oddziału PTTK w Elblągu.
     26 maja odszedł Zenon Perwenis, działacz Solidarności oraz członek prezydium oddziału Związku Sybiraków w Polsce. W grudniu 2015 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
     To była tragedia, która wstrząsnęła całą Polską. 6 lipca ok. godz. 2 w nocy w miejscowości Sakówko pod Pasłękiem rozbił się wojskowy Mig-29. Pilot samolotu, por. pil. Krzysztof Sobański, katapultował się, ale niestety nie przeżył katastrofy. Maszyna należała do 22. Bazy Lotnictwa Wojskowego w Królewie Malborskim. Porucznik Sobański został pochowany na cmentarzu w Pruszczu Gdańskim.
     Stratę poniosło również środowisko dziennikarskie. 29 lipca zmarła Barbara Brumer-Szybalska, wieloletnia dziennikarka m.in. Dziennika Bałtyckiego, Głosu Elbląga, Gazety Elbląskiej, Tygodnia w Elblągu. Pracowała również jako nauczyciel języka polskiego w SP nr 9. Działaczka antykomunistycznej opozycji. Spoczęła na cmentarzu w rodzinnej Gdyni.
     4 sierpnia zmarł dr hab. prof. UWM Janusz Hochleitner, elbląski i olsztyński pracownik naukowy, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. Miał 52 lata.
"Ciepła, wrażliwa, pomocna, zawsze uśmiechnięta dziewczyna, dzielnie walczącą z ciężką chorobą" - tak o Ani Konefał mówią do dziś jej przyjaciele i znajomi. Nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 25, mama dwóch wspaniałych synów zmarła 23 sierpnia.
     Smutna wiadomość nadeszła 24 września. Odszedł Janusz Serwadczak, wieloletni działacz sportowy Startu Elbląg, który z klubem był związany od lat 80. Od 10 lat był prezesem Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Ręcznej. Miał 67 lat.
przygot. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama