UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

 
Elbląg, Odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności
Zdjęcie pochodzi ze strony IPN w Gdańsku

40 osób zostało w grudniu uhonorowanych odznaczeniami dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Sześciu z nich to mieszkańcy byłego województwa elbląskiego.

Uroczystość wręczania odznaczeń odbyła się w historycznej Sali BiHP Stoczni Gdańskiej, a zorganizował ją Oddział IPN - Komisja Ścigania  Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Krzyżami Wolności i Solidarności uhonorowano czterdziestu  działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych, w tym sześć osób z terenu byłego województwa elbląskiego. Są to:
     Ryszard Głatki, pracownik b. ZM Zamech, przewodniczący Komisji Wydziałowej NSZZ "S: na wydziale W-33; internowany w Obozie Wojskowym w Chełmnie w okresie od 5 XI 1982 do 3 II 1983.
     Andrzej Skrobun - pracownik b. Spółdzielni Pracy Przemysłu Drzewnego im Marchlewskiego w Elblągu, zatrzymany podczas demonstracji pod pomnikiem Ofiar Grudnia 70 w Elblągu 31 VIII 1982 r., powołany do odbycia zasadniczej służby czynnej wojskowej w karnej jednostce wojskowej w Węgorzewie w okresie od 9 I 1982 do 15 X 1984.  
     Waldemar Szadkowski -  pracownik b. ZM Zamech, uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w dniach 18 VIII 1980 - 31 VIII 1980, członek Komisji Zakładowej NSZZ "S", członek prezydium MKZ w Elblągu, członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Grudnia'70 w Elblągu, delegat na I WZD Regionu Elbląskiego, internowany w Ośrodkach Odosobnienia w Iławie i Kwidzynie w okresie od 13 XII 1981 do 24 VI 1982, po wyjściu na przepustkę nie wrócił do  ośrodka, od 13 II 1983 na emigracji, mieszka w pobliżu Sacramento, USA.
     Leszek Dahlke (pośmiertnie) - pracownik b. Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Elblągu, przewodniczący KZ NSZZ "S", internowany w Obozie Wojskowym w Unieściu w okresie od 5 XI 1982 do 16 II 1983;  odznaczony pośmiertnie, odznaczenie odebrała żona Krystyna. 
     Ponadto odznaczeni zostali działacze, którzy z powodu stanu zdrowia nie mogli przybyć na uroczystość do Sali BiHP;
     Marek Kowalewski - w latach osiemdziesiątych uczeń I LO w Elblągu, współzałożyciel i członek podziemnego Ruchu Polski Niepodległej , aresztowany w dniu 16 II 1982, skazany na 9 miesięcy pozbawienia wolności, zwolniony 8 IV 1982.
     Andrzej Wypych - pracownik b. Zakładów Celulozowo-Papierniczych w Kwidzynie,  członek KZ NSZZ "S", internowany w Ośrodku Odosobnienia w Iławie w okresie od 13 XII 1981 do 28 I 1982.
red. na podst. informacji nadesłanej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI