Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

,,Oficer dyżurny policji, w czym mogę pomóc?"

 
Elbląg, ,,Oficer dyżurny policji, w czym mogę pomóc?" fot. KMP w Braniewie
Rek

Odbieranie dziesiątek zgłoszeń dziennie, dyslokowanie patroli do poszczególnych zdarzeń, podejmowanie najważniejszych służbowych decyzji, czy sprawowanie nadzoru nad osobami doprowadzanymi do wytrzeźwienia - to tylko kilka zadań, które wykonuje policyjna służba dyżurna. 

Oficer Dyżurny Policji pełni bez wątpienia jedną z najważniejszych osób w policyjnych strukturach. By móc mówić o sprawności w działaniu, która jest niezwykle istotna w z punktu widzenia zadań realizowanych przez Policję, nie można pominąć kwestii prawidłowej komunikacji. Sprawna wymiana informacji z otoczeniem wysuwa na pozycję priorytetową właśnie dyżurnego.
     Funkcjonariusz, który został wybrany do pełnienia tej funkcjo powinien nie tylko prawidłowo przyswoić otrzymaną informację, ale przed wszystkim właściwie ją przeanalizować i przekazać. Odbierając telefon alarmowy nie tylko słucha, ale także zadaje pytania, by uzupełnić wiedzę, którą za chwilę musi się podzielić. To właśnie dyżurny jako pierwszy ma kontakt ze zgłaszającym, to on w trakcie telefonicznej rozmowy stara się ustalić jak najwięcej szczegółów, które ułatwią mu podejmowanie decyzji, a wysłanemu patrolowi przeprowadzenie interwencji. To jako pierwszy oficer dyżurny decyduje o tym, jakie służby i w jakiej ilości wysłać na dane miejsce zdarzenia.
     Dyżurny powinien posiadać odpowiednią wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie, a także odpowiednie rozeznanie w obowiązujących przepisach. Ten ,,komendant po godzinach'', bo tak również mówi się o dyżurnym, podczas nieobecności kierownictwa przejmuje na swoje barki ciężar podejmowania najważniejszych decyzji.
     Pośród kilku setek zgłoszeń odbieranych w każdym miesiącu, zdarzają się również niecodzienne sytuację, gdy po drugiej stronie słuchawki rozmówca domaga się interwencji funkcjonariuszy, podczas gdy tak naprawdę sytuacja mogłaby zostać rozwiązana w domowym zaciszu.
     I tak na przykład kłótnia o ostatnią butelkę wina, którą partnerka postanowiła wypić w tajemnicy przed swoim mężczyzną, awantura o szklankę którą każdy z braci uznawał za własną, czy spór o to, kto ma oglądać w domu telewizor nie dziwi już dyżurnego.
     W Komendzie Powiatowej Policji w Braniewie służba na stanowisku kierowania pełniona jest w składzie dwuosobowym, przez dyżurnego i jego zastępcę.
     Dyżurny i jego zastępca pełnią służbę w trybie 12-godzinnym. Po skończonej zmianie, która rozpoczyna się o 8  lub o 20 następuje przejęcie służby. Zmiennik informuje swojego następcę o wszystkim co działo się podczas ostatnich godzin oraz przekazuje całą dokumentację. W pokoju obok taki sam tryb odbywa się między zastępcami dyżurnych. W tym przypadku jednak dochodzi dodatkowy obowiązek – nadzór nad osobami doprowadzonymi do wytrzeźwienia.
     W braniewskiej jednostce znajdują się pomieszczenia dla osób zatrzymanych, z których obraz za pośrednictwem kamer przekazywany jest do stanowiska kierowania. Zastępca dyżurnego kontroluje osadzonych przez wizjer w drzwiach, reagując także na ich wezwania. W trakcie trwania służby zarówno dyżurny jak i jego zastępca odbierają telefoniczne zgłoszenia oraz rejestrują zdarzenia w policyjnych systemach.
     Do zadań na stanowisku kierowania należy także obsługa osób, które zjawiają się na policyjnej „recepcji”. Zgłoszenia o zdarzeniach nie zawsze przecież docierają do funkcjonariuszy drogą telefoniczną. Często jest tak, że ludzie o popełnianych wykroczeniach, czy przestępstwach informują osobiście. Od dyżurnego oraz jego zastępcy taka osoba może dowiedzieć się w jakich godzinach pracuje dany dzielnicowy, z kim może porozmawiać o konkretnej sprawie, jak rozwiązać dany problem.
     Bez wątpienia, tym z czym muszą zmagać się policjanci pełniący służbę jako dyżurni czy ich zastępcy, jest stres. Funkcjonariusze zdają sobie przecież doskonale sprawę, że niejednokrotnie ich decyzja może zaważyć o ludzkim zdrowiu, a nawet życiu.
     Uczucie to znika jednak i zastępowane jest satysfakcją, gdy niosą pomoc drugiemu, potrzebującemu człowiekowi.
sierż. Jolanta Ciszewska, KMP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obrazy na alupanelu
Naklejki na meble
Fototapety do biura
Fototapety dziecięce