UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Oni zostali ławnikami

 
Elbląg, Radni głosowali sposób tajny
Radni głosowali sposób tajny (fot. Anna Dembińska)
Reklama

Elbląscy radni zebrali się dzisiaj na nadwyczajnej sesji, by wybrać ławników do elbląskich sądów w wyborach uzupełniających. 28 lutego, zgodnie z przepisami, był ostatnim dniem, kiedy mogli to zrobić. Zobacz zdjęcia z sesji.

Wybór ławników do trudnych nie należał. Na 17 wakatów (w tym trzech do sądu pracy), które zgłosił prezes Sądu Okręgowego w Elblągu, ostatecznie zgłosiło się 16 kandydatów, w tym tylko jeden do sądu pracy. Radni głosowali na poszczególne nazwiska w głosowaniu tajnym, a cała procedura zajęła niewiele ponad godzinę.
       Kandydaci na ławników byli zgłaszani przez organizacje społeczne lub grupę 50 mieszkańców. Każdy z nich, poza spełnieniem szeregu wymogów formalnych, musiał także uzyskać opinię komendanta wojewódzkiego policji, a poszczególne kandydatury weryfikował również zespół powołany przez Radę Miejską, na czele którego stał radny Marek Osik, były komendant elbląskiej policji.
       - Pod jedną z kandydatur zebrano zbyt mało podpisów, w drugim przypadku do dzisiaj nie wpłynęła do nas opinia komendanta wojewódzkiego policji – podsumował pracę zespołu Marek Osik.
       Ostatecznie w tajnym głosowaniu radni wybierali jednego ławnika do sądu pracy i 14 spośród 15 kandydatów do pozostałych sądów.
       Ławnikami zostali: Paweł Zankowicz (do sądu pracy), Dariusz Bocian, Edyta Graca, Aleksander Jurec, Barbara Kamińska, Anna Klińska, Renata Krzyczkowska, Izabela Kukuć-Falatyk, Katarzyna Nowak, Ryszard Nowak, Teresa Nowak, Wiesław Pałka, Jerzy Pędzisz, Jadwiga Sokołowska, Iwona Ziajka. Za podjęciem tej uchwały było 22 radnych.
       Swoją funkcję będą pełnić tylko do końca kadencji, a więc do końca tego roku. Jesienią Rada Miejska w Elblągu, na wniosek prezesa Sądu Okręgowego, wybierze ławników na kolejną kadencję na lata 2020-23. Wybory uzupełniające były koniecznością, bo tak nakazują przepisy, a zbyt dużo wakatów mogło zagrozić funkcjonowaniu sądów.
       Ławnik nie może mieć wyznaczonych więcej wokand niż 12 w roku, chyba że wystąpią szczególne okoliczności. Za każde posiedzenie sądu otrzymuje około 60 złotych i zwrot kosztów dojazdu. To więc przede wszystkim funkcja społeczna.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama