UWAGA!

Opowiem Ci o wolności

 Elbląg, Opowiem Ci o wolności
fot. AD

Każdy elblążanin może mieć swój udział w obchodach 30. rocznicy stanu wojennego. Może podzielić się swoimi smutnymi lub radosnymi wspomnieniami albo pokazać zdjęcia z tego okresu. Urząd Miejski, wspólnie z instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi, przygotował z tej okazji szereg atrakcji pod wspólnym tytułem „Opowiem Ci o wolności”.

W tym roku mija 30. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Z tej okazji przygotowywany jest cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Głównym tematem tych przedsięwzięć jest ukazanie ważnego fragmentu najnowszej historii Polski, mało obecnej w świadomości obywateli, mimo że od wprowadzenia stanu wojennego dzieli nas zaledwie 30 lat. W stanie wojennym, jak w soczewce, skupia się najnowsza historia Polski. To z jednej strony martyrologia i prześladowania, ale także życie codzienne, obfitujące w radości i smutki, młodzieńcze marzenia, nadzieje, próby ratowania normalności.
       Społeczna percepcja stanu wojennego do dziś dzieli Polaków na dwa przeciwstawne obozy. Zwolennicy uważają, że stan wojenny uratował Polskę przed rosyjską interwencją i wojną domową. Przeciwnicy zaś, że zaprzepaścił nadzieje milionów Polaków na wolną i demokratyczną Polskę, likwidując „Solidarność”, przywódców skazując na więzienia i internowanie lub przymusową emigrację. Dla jednych był to czas straconych złudzeń, złamanych życiorysów i karier, dla innych czas nadziei na spokojne życie. Dla jednych i drugich ważne wspomnienie z młodości.
       – Nie chcemy świętować tej smutnej rocznicy – mówi Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury UM. – Nie chcemy też konserwować podziałów w społeczeństwie polskim w kontekście wydarzeń sprzed lat. Naszym celem jest utrwalenie pamięci, skłonienie do refleksji nad najnowszą historią Polski, a także wzbudzenie namysłu nad takimi uniwersalnymi wartościami, jak prawda, wolność, godność, sprawiedliwość, solidarność i prawa obywatelskie.
      
       12 grudnia o godzinie 18 w Teatrze im. A. Sewruka odbędzie się koncert pod tytułem „Opowiem Ci o wolności”. Elbląscy muzycy (m.in. Anna Książkiewicz, Monika Kwiatkowska, Aleksandra Piątek, Joanna Żądłowska, Tomasza Hoffmann, Paweł Moczadło, Paweł Koszycki, Piotr Olejnik, Tomasz Steńczyk, zespół „Szalone”, Bartosz Krzywda, Krzysztof Krakowski, Szymon Zuehlke) z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wykonają znane utwory z lat 80-tych - Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Marka Grechuty, Ernesta Brylla, Wojciecha Młynarskiego, zespołów Republika, Tilt i Lombard. Autorem nowej aranżacji jest Bartek Krzywda, reżyserem koncertu Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. A. Sewruka.
      
       13 grudnia młodzież z elbląskich szkół weźmie udział w grze miejskiej „Śladami stanu wojennego”. Grupy młodzieżowe w poszczególnych punktach miasta zajmować się będą między innymi kolportażem zakazanej literatury, przygotowaniem transparentów, ulotek, a także audycji muzycznych dla nielegalnej rozgłośni radiowej. W miejscach swoich działań młodzież spotka się z autentycznymi uczestnikami wydarzeń sprzed 30 lat, działaczami opozycji – drukarzami, kolporterami, internowanymi. Punktem kulminacyjnym gry będzie inscenizacja manifestacji pod Pomnikiem Grudnia 1970 roku z udziałem grupy rekonstrukcji historycznej z Gdańska.
      
       16 grudnia o godzinie 18 w Ratuszu Staromiejskim otwarta zostanie wystawa „Stan wojenny w Elblągu”, przygotowana wspólnie z Archiwum Państwowym i Muzeum Archeologiczno-Historycznym. W planowanej wystawie mogą mieć swój udział wszyscy mieszkańcy Elbląga. Jeśli ktoś dysponuje zdjęciami (demonstracje, ulice, sklepy, życie towarzyskie, etc.) lub innymi pamiątkami z tego okresu, zwracamy się z gorącym apelem o dostarczanie ich do Departamentu Kultury w terminie do 2 grudnia. Zostaną one wykorzystane na prezentowanej wystawie.
       W trakcie wystawy rozstrzygnięty zostanie konkurs historyczny „Patriotyzm codzienności – życie codzienne mieszkańców Elbląga w stanie wojennym”. Ten adresowany do młodzieży konkurs, w którym można wziąć udział do 2 grudnia br., polega na opracowaniu związanych ze stanem wojennym wspomnień mieszkańców Elbląga.
      
       Poza departamentami Kultury i Komunikacji Społecznej, współorganizatorami tych wydarzeń są między innymi Teatr im. A. Sewruka, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Biblioteka Elbląska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Elbląska Orkiestra Kameralna, Centrum Sztuki Galeria EL, Młodzieżowy Dom Kultury, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Elbląg-Europa, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Elbląg, przy wsparciu wszystkich elbląskich mediów.
      
Anna Kleina, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Gdyby Ci ludzie wiedzieli co jest dzisiaj z wolną Polską to olali by ja ciepłym moczem. Rosnace podatki, likwidaja ulg rodzinnych, rosnace bezrobocie, gnebienie drobnych przedsiebiorców dajacym pracę kilku osobom, zniesienie ulgi na internet, ograniczone becikowe, rosnace stawki za przedszkolai żłobki, drogie książki w szkołach do tego co miesiącopłaty "klasowe komitet i inne bzdury, miasta objęte w 80% strefą płatnych parkingów, gnębienie najuboższych, cena benzyny na poziomie 6zł to tylko niektóre "przywileje" Polaków w wolnym kraju.
  • A co to za wolność jak nie ma się na chleb, dzieci są niedożywione, komornicy wywalają z mieszkań, młodzież nie ma pracy, ludzie po 50 są na odstrzelenie.
  • Wolność ? Z jesnej strony niemiec z drugiej rusek a w środku tusek.
  • tak wolnosc to tylko dla bankierów a miało byc tak pieknie a co mamy to widzimy na codzien jaka jest bieda juz nie wspone o słuzbie zrowia jaka tez teraz jest teraz tylko mozemy sobie pomazyc jaka mame piekna wolnosc
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    stały oserwator zycia codzien(2011-11-20)
  • To wysoce nie polityczne - w kolebce myśli czerwonej i kuźni kadr - przypominać ich upadek i schyłek.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2011-11-20)
  • do AborygenMiejscowy to kiego tu mieszkasz jedź do Warszawy kolebki tej niby prawicy i liż im dupeczke. ..
  • Tragiczne są losy Polaków od wieków, trzeba by się nad tym mocno zastanowić dlaczego ?
  • wolność?Jesteśmy w niewoli unii europejskiej. Ale to rozumie tylko 10% Polaków.
  • Po co pisać o wolności, najpiękniejsze wspomnienia z Elbląga to lata czterdzieste, pięćdziesiąte uwiecznione w albumie Wydawnictwa Uran i naszego Muzeum- tam widać jak ludzie żyli pełni nadziei, szczęśliwi, radośni po zakończonej wojnie, jak wyglądał prawie cały w gruzach zrujnowany wojną Elbląg. To jak wygląda teraz dokonaliśmy my Polacy- jest porównanie!
  • Ta styropianowa k. .. .odebrała mi pracę, wiarę w ludzi i nadzieję na przyszłość. Systemy się zmieniają a do władzy dochodzą zawsze bezduszne i bezmózgie bydlaki - nie mają zahamowań.
  • każdy system i aktualna polityka ma swoich klakierów i obłudników. .. .. jak to jest dobrze, skoro jest tak żle?
  • Od 13 grudnia była ostra cenzura, ale czemu stosuje ją Gazeta P. Derlukiewicza w stosunku do absolutnie nie zasługujących na to tekstów, to mnie dziwi.
Reklama