Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

ORP Drużno – okręt bliski Elblągowi

 
Elbląg, ORP Drużno – okręt bliski Elblągowi fot. UM Elbląg
Rek

W miniony piątek w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyła się uroczystość z okazji 25. rocznicy podniesienia bandery na trałowcu ORP „Drużno”. Poprzez swoją nazwę i wykorzystywane symbole okręt ten związany jest z Elblągiem, dlatego też w okolicznościowej zbiórce i podniesieniu wielkiej gali banderowej wziął udział wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka.

Wiceprezydent przekazał list gratulacyjny, drobne upominki i pozdrowienia dla załogi od Witolda Wróblewskiego prezydenta Elbląga. Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli również: zastępca dowódcy 12. Dywizjonu Trałowców kmdr ppor. Aleksander Urbanowicz, poprzedni dowódcy dywizjonu i okrętu, a także dowódcy pozostałych okrętów dywizjonu i jednostek pomocniczych. Dowódcę 8. Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentował komandor Krzysztof Jaworski, szef sztabu Dowództwa 8. FOW.
     Wszystkich zebranych powitał dowódca okrętu – kpt. mar. Paweł Trzciński. Podczas zbiórki odczytano rozkaz okolicznościowy, w którym przedstawiono rodowód, historię i osiągnięcia okrętu. Rocznica podniesienia bandery była także okazją do przyznania wyróżnień załodze. Dowódca okrętu wyraził swoje uznanie marynarzom za codzienną, rzetelną, służbę wymagającą wiele poświęcenia i osobistych wyrzeczeń. Kapitan Trzciński kierując się do marynarskich rodzin podziękował im za wsparcie załogi.
     ORP „Drużno” jest trałowcem projektu 207P. Wchodzi w skład 12. „Wolińskiego” Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce typu GARDNO, został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt jest jednostką służącą do poszukiwania i niszczenia morskich min kontaktowych i nie kontaktowych, ma także możliwość ich stawiania. Jest to jednostka małomagnetyczna -ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo-szklanego. W swojej dwudziestopięcioletniej służbie okręt wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych, uczestnicząc m.in. we wrześniu 1994 roku w pierwszych międzynarodowych ćwiczeniach sił przeciwminowych w ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju”. Organizatorem wówczas była MW RFN, a ćwiczenia odbywały się na zatoce Lubeckiej. W 2014 roku okręt miał po raz pierwszy zaszczyt reprezentować wraz z ORP „Nakło” i ORP „Hańcza” biało czerwoną banderę w ćwiczeniu pod kryptonimem „Northern Coasts”, które odbyło się na wodach zatoki Botnickiej i Fińskiej. Podczas ćwiczenia okręty weszły do portu Turku i Hanko. Polskie okręty osiągnęły bardzo wysoką skuteczność w likwidacji min kotwicznych, czym potwierdziły swoją wartość bojową na tle jednostek przeciwminowych sił sojuszu NATO. Na jego pokładzie wyszkoliły się setki oficerów, podoficerów i marynarzy. Dowódcą okrętu jest kpt. mar. Paweł Trzciński.
     
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
POLO z HAFTEM
Naszywki