UWAGA!

Ostrożnie stąpa przez życie na dnie lasu (Opowieści z lasu, odc.103)

 Elbląg, Nornica ruda (Autor: AnemoneProjectors (talk) (Flickr) (Bank Vole (Myodes glareolus)) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], Wikimedia Commons)
Nornica ruda (Autor: AnemoneProjectors (talk) (Flickr) (Bank Vole (Myodes glareolus)) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], Wikimedia Commons)

Jest pospolitym, leśnym gryzoniem i należy do rodziny chomikowatych. Nornica ruda zamieszkuje lasy liściaste i mieszane, parki oraz zarośla na terenie całego kraju. Jest aktywna przez cały rok, prowadzi głównie nocny tryb życia. Jednak przy odrobinie szczęścia, bo jest to ssak bardzo płochliwy, można ją spotkać również za dnia.

Jej ostrożność podyktowana jest rolą, jaką spełnia w łańcuchu pokarmowym i liczbą naturalnych wrogów. Żywią się nią takie drapieżniki jak lisy, sowy, kuny, tchórze. Przeciętna długość życia nornicy rudej to ok. cztery miesiące.
       Gryzoń ten, o rudawym futerku na wierzchu i jaśniejszym na spodzie, osiąga niewielkie rozmiary. Jak podaje Encyklopedia Leśna jego długość wynosi do 11,5 cm, a masa ciała do 38 g. Cecha charakterystyczna? Dość duże, zaokrąglone uszy.
       Okres rozrodczy nornicy rudej zaczyna się w kwietniu, a kończy w październiku, w tym czasie aż cztery razy mogą urodzić się młode.
       Ten leśny gryzoń żyje w systemie podziemnych kryjówek.
       - Składają się one z głównego korytarza, od którego odchodzą liczne mniejsze przejścia prowadzące do otworów, przez które zwierzęta te wydostają się na powierzchnię ziemi – czytamy na portalu ekologia.pl. - Stamtąd wydeptują sobie ścieżki wiodące do kryjówek naziemnych, ukrytych w spróchniałych pniach drzew.
       Żywi się bezkręgowcami, larwami, młodymi pędami, pąkami drzew, porostami, ziołami, trawami, kłączami, a jesienią oraz zimą korzysta z zapasów, m.in. nasion drzew i jagód.
       Nornica ruda bywa również szkodnikiem.
       - Może ona uszkadzać uprawy leśne oraz młodniki, które ogryza z kory. Dzieje się tak zwłaszcza zimą, gdy pokarmu jest znacznie mniej – mówi Jan Piotrowski. - W takich miejscach, gdzie taki problem się pojawia, ustawiane są czatownie dla ptaków drapieżnych, będących naturalnymi wrogami nornicy.
oprac.mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama