Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pamiątki po generale w Muzeum AK

Elbląg, Pamiątki po generale w Muzeum AK Bolesław Nieczuja- Ostrowski zmarł w 2008 r., tu podczas swoich setnych urodzin (fot. Paweł Serocki, arch. portEl.pl)

Pamiątki po generale Bolesławie Nieczui - Ostrowskim znajdują się w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Jego pracownicy opisują i digitalizują bezcenne archiwalia. Następnie zostaną one udostępnione naukowcom zainteresowanym postacią wojskowego. 

W ubiegłym roku Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzbogaciło się o pamiątki po generale Bolesławie Nieczui – Ostrowskim. Rodzina generała przekazała korespondencję z żołnierzami, własnoręcznie spisane wspomnienia, zdjęcia.
– Archiwalia po generale Nieczui- Ostrowskim są opisywane i digitalizowane – informuje Piotr Koziarz, specjalista ds. PR i promocji Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
     Pamiątek po generale na razie nie będzie można oglądać na muzealnych ekspozycjach. Po opisaniu i zdigitalizowaniu archiwalia będą udostępnione pracownikom naukowym. Dokumenty dotyczą działalności partyzanckiej oraz pracy społeczno – kulturalnej i naukowej generała. Ułatwią one m. in badania naukowe nad Polskim Państwem Podziemnym w okresie II wojny światowej.
     Bolesław Maria Nieczuja Ostrowski (1907 – 2008) był oficerem Wojska Polskiego. Podczas II wojny światowej służył w Armii Krajowej. Wojnę skończył w stopniu podpułkownika jako dowódca 106 Dywizji Piechoty AK ps. „Dom” w Małopolsce. Po wojnie wraz z grupą żołnierzy przyjechał do Elbląga, gdzie zorganizował Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną. W 1953r. został skazany na karę śmierci, wyrok został zamieniony na dożywocie, a na fali odwilży w 1956 r, generał został zrehabilitowany. Bolesław Nieczuja – Ostrowski został uhonorowany wieloma medalami i odznaczeniami . W 1991 r. Lech Wałęsa mianował go na stopień generała brygady, a rok później został honorowym obywatelem Elbląga.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Należałby dodać to czego się nie podkreśla, a mianowicie dbałość o życie powierzonych żołnierzy. Zdolności dowódce i logistyka walki pozwalała generałowi Bolesławowi Nieczuja-Ostrowskiemu ochronić życie wielu. Straty w czasie walk to 3 procent stanu osobowego Dywizji. Straty pod Lenino to 30 procent stanu, a pod Monte Casino to już 40 procent stanu Wojska Polskiego. Tragicznie zapisuje się Powstanie Warszawskie, to 80 procent stanu osobowego walczących i 250 tysięcy cywilów! To tak ku pamięci i przestrodze także i Antoniemu Macierewiczowi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  klmn(2016-02-25)
 • Panie redaktorze. Nazwisko generała-pierwszy człon pozostaje nieodmienny. Powinno być Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Podobnie jest w nazwisku jednego z polskich polityków - Janusza Korwin- Mikkego. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2016-02-25)
 • Był założycielem Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Elblągu, a nie Gospodarczo-Społecznej i spółdzielni w Pogrodziu której członkami byli Jego żołnierze, oraz moim Ojcem Chrzesnym. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  Elbingerer(2016-02-25)
 • Toć to nasze niedouczone, a redaktory łola boga. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-02-25)
 • A któż był Twoim nauczycielem j. polskiego? Pewnie się teraz wstydzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 3
  (2016-02-25)
 • Skoro znam nazwisko Generała, chciałbym również poznać nazwiska składu sędziowskiego, który go skazywał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-02-26)
 • Nie wiem czy to prawda ale gdzieś obiło mi się o uszy że pan generał na kilka dni przed śmiercią się ożenił jeśli to prawda to rozumiem że otulona w żalu wdowa co miesiąc przytula 70% generalskiej emerytury. Prawda czy nie nie wiem może ktoś z bardziej wtajemniczonych mnie oświeci albo wyprowadzi z błędu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Podatnik.(2016-02-26)
 • Co za głupia plota. B N-O miał tylko jedną żonę, Bronisławę, matkę ich trojga dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Basenj(2016-02-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3
AMK Szkło ozdobne 6
AMK Szkło ozdobne 9
Szafka RTV pod telewizor Cromer połysk 160 cm