Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pamięć o dawnych elblążanach

 
Elbląg, Pamięć o dawnych elblążanach
Na cmentarzu przy ul. Sadowej jest nagrobek pradziadkow Angeli Merkel - Emila i Emmy Drange (fot. WS)

Listopadowe święta to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem oraz wspomnień o tych, którzy odeszli. Wspominamy bliskich zmarłych, znajomych, których już nie ma. Warto też uczcić pamięć dawnych elblążan zapalając znicze na cmentarzu przy ul. Sadowej, gdzie stoją nagrobki m. in. Franza Komnicka, ojca elbląskiego przemysłu samochodowego oraz Emila i Emmy Drange, pradziadków kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

- Przy ul. Sadowej znajduje się jeden z większych dawnych kompleksów cmentarnych – przypomina Wiesława Rynkiewicz-Domino z elbląskiego muzeum. - W tym rejonie był niegdyś cmentarz Baptystów, parafii Trzech Króli oraz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Na dawnym cmentarzu Trzech Króli mieści się obecnie lapidarium. Zgromadzono tu płyty nagrobne z innych, zniszczonych nekropolii. Dzięki temu miejsce pamięci ma m.in. Franz Komnick czy pradziadkowie Angeli Merkel, małżeństwo Drange.
     Lapidarium zostało utworzone w 2000 r. Eksponowane są w nim zachowane w całości płyty nagrobne przedstawiające wartość artystyczną bądź historyczną. W lapidarium umieszczono nagrobki zmarłych mieszkańców miasta, m.in. Pokropa, Landgrafa, Sterna, Winklera, Zimensa, Hirscha.
     W marcu 2001 r. została zamontowana tablica upamiętniająca miejsce po dawnym cmentarzu ewangelickim. Widnieją na niej napisy w języku polskim i niemieckim: „Lapidarium Pamięci Mieszkańców Miasta Elbląga Pochowanych do 1945 r. Elbląg 2000 r.”

 


     Opiekę nad lapidarium sprawuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblagu. Szczególne prace porządkowe wykonywane są w okolicy listopadowych świąt: Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek.
     Miejsce wiecznego spoczynku dawnych elblążan odwiedzają głównie grupy niemieckich turystów. Pamietają jednak także współcześni elblążanie. Dziś (31 października) znicz na grobie Emila i Emmy Drange zapalił prezydent miasta Jerzy Wilk. W najbliższych dniach w lapidarium zapłoną zapewne kolejne.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Brawo, za ten choć mały, ale gest dla tych co tu przed nami żyli przez wieki. Pamiętam z autopsji, jak w pięknych, bogatych grobowcach na Agrykoli ( wzdłuż nawet obecnie poniemieckiego metalowego parkanu - vis a vis plebanii o. Maryjanów ), w otwartych trumnach leżały zbezczeszczone zwłoki Niemców z powyrywanymi złotymi zębami. .. Takiego bestialstwa nie dopuściły się nawet władze sowieckie we Lwowie, Grodnie i innych miastach, które kiedyś były nasze. Myślę że Maryjanie jako pasterze kościoła katolickiego powinni zadbać o to aby prochy Niemców kiedyś leżących na Agrykoli, zostały w sposób chrześcijański uczczone.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 2
  (2013-10-31)
 • Jakis ty durny. Nie o. Maryjanie a księża Marianie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 6
  KoloPoprawny(2013-10-31)
 • niemcy nam pomnikow nie stawiali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 14
  rob67(2013-10-31)
 • rob67jestes za młody ruskie też nie stawiali pomników, wręcz odwrotnie, pamięć jedym i drugim. na pochybel czar. .. i czerwo. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2013-10-31)
 • a mnie akurat najmniej interesują członkowie rodziny Angeli Merkel
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 8
  (2013-10-31)
 • Grób jest zawsze grobem - i nie ważne czy Polaka, Niemca, Rosjanina czy przedstawiciela innej nacji. I dlatego należy mu się szacunek. A co do opieki nad tym cmentarnym lapidarium?. .. Mieszkam w pobliżu - więc widzę. Większość roku zarośnięty niekoszoną trawą, zaśmiecony butelkami po pijakach, którzy upodobali sobie jako miejsce libacji właśnie nagrobek Komnicka. I nigdy nie widziałem tam choćby członka Straży Miejskiej, żeby ukrócić te pijackie popijawy. My domagamy się szacunku dla polskich nagrobków choćby na Litwie czy Ukrainie, a sami jesteśmy nie w porządku do nagrobków innych nacji znajdujących choćby w Elblągu czy innych polskich miastach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 0
  (2013-11-01)
 • Widać, że Jerzy Wilk czyta POTREL, bo wedle wskazówek portalu udał się na, ,pielgrzymkę po grobach, ,i to już od 7 rano. .. .oczywiście w asyście reporterów, ,uliubionego ELBLAG25,, . .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  klm(2013-11-01)
 • Ciekawe czemu nikt nie pamięta o grobie pierwszego powojenne prezydenta Elbląga, tam Wilk powinien zajrzyć, bo płytę ukradziono, czarną z granitu, a szajs wstawiono
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2013-11-01)
 • a czy ktos sprawuje opiekę nad cmentarzem przy ul. Bema a wjezdzie na sadowa?? strasznie zaniedabany, zamkniety na klodke nawet znicza zapalic nie mozna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2013-11-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta z ludźmi
Fototapety z jachtami
Fototapety z kwiatami
Fototapety z architekturą